Baner festiwalu

 

18 czerwca 2020 roku po godzinie 17 – tej rozpoczęło się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu Walnwzc helie Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Stowarzyszenia „Klucz”, rozpoczęło się muzycznie za sprawą heligonistów i harmonistów Tadeusza Malika. To już druga, zakończona kadencja Stowarzyszenia, które od 2012 roku działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. W tym okresie ”Klucz” zrealizował kilkadziesiąt projektów grantowych na kwotę ponad 1 miliona złotych – tylko w kadencji 2016 -2020 było to ponad 40 projektów na wzctykwotę ponad 700 tys. zł – tym samym „Klucz” w sposób wydatny przyczynił się do wzbogacenia oferty kulturalnej oraz do promocji Gminy Zakliczyn. Dziękowałem za tą pracę Zarządowi Stowarzyszenia oraz pracownicom ZCK; Marii Chruściel, Ewelinie Siepieli oraz Edycie Ramian, a także burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi (od roku członkowi Stowarzyszenia), za wspieranie naszych działań. Siłą „Klucza” są również oddziały Stowarzyszenia, a tych jest aż sześć - ich działalności tylko w 2019 roku chciałbym poświęcić trochę miejsca w niniejszej relacji.

 

 

swierczekGrupa Regionalna Charzewice pod wodzą Teresy Świerczek w roku 2019 współpracowała z Klubem Seniora „Pogodni” z Zakliczyna organizując wspólne spotkania oraz wyjazdy, m.in. do Chochołowa i na Słowację. Charzewice organizowały stoiska na dorocznych; Święcie fasoli w Zakliczynie oraz Biesiadzie Rycerskiej w Melsztynie. Członkowie GR Charzewice reprezentowały sołectwo na Dżynkach Gminy Zakliczyn w Gwoźdźcu (otrzymałem od Grupy Regionalnej Charzewice wieniec dożynkowy) oraz na Dożynkach Województwa Małopolskiego w Zakliczynie zdobywając wyróżnienie od organizatorów. Oddział dba o lokalne miejsce pamięci jakim jest Cmentarz z okresu I wojny światowej w Charzewicach. Liczna grupa z Charzewic uczestniczyła w zajęciach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, a na koniec roku uczestnicząc w Senioriadzie i organizując tradycyjne spotkanie wigilijne w tamtejszym Domu Strażaka. W Charzewicach działa Akademia dla Aktywnych prowadzona przez „Klucz”. Warto dodać, że do Grupy Regionalnej Charzewice dołączyły dwie panie z rodziny repatriantów, która to rodzina nie tak dawno temu zamieszkała staraniem Gminy Zakliczyn w Charzewicach.

 

nadolnikGrupa Regionalna Gwoździec pod egidą Agaty Nadolnik szczyci się bardzo dobrą współpracą z lokalnymi, gwoździeckimi organizacjami; OSP, Fundacją MAK, uczestnikami Akademii dla Aktywnych oraz rodzicami dzieci Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”. Panie z Grupy Regionalnej należą również do OSP, dlatego nie tylko zadbały o gastronomiczne menu, ale też przygotowały i zaprezentowały pieśni strażackie na Walnym Zebraniu Członków tamtejszej jednostki OSP. Z okazji Dnia Matki wraz z uczestniczkami Akademii dla Aktywnych przygotowały uroczystą kolację, a z okazji św. Mikołaja dla dzieci z ZF „Gwoździec” tradycyjne „Mikołajki”. Nie zapomniano też o grobach na cmentarzu parafialnym oraz wojennym w „Czarnym lesie”. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wraz ze szkolnym wolontariatem GR Gwoździec przygotowała upominki dla samotnych seniorów. Najważniejszym wyzwaniem w ubiegłym roku dla Gwoźdźca była organizacja Dożynek Gminy Zakliczyn. Grupa Regionalna wraz z zaangażowanymi w organizację przedsięwzięcia wykonała sporo elementów dekoracyjnych, pomagała przy sadzeniu kwiatów i krzewów, pomagała w przygotowaniu poczęstunku podczas imprezy, przygotowała i zaprezentował wieniec dożynkowy, który tydzień później reprezentował Gminę Zakliczyn na Dożynkach Powiatowych. W Gwoźdźcu działa Akademia dla Aktywnych prowadzona przez „Klucz”. Dzięki grantom „Klucza” ZF „Gwoździec” wzbogacił się o stroje ludowe za kwotę 11 tysięcy złotych, a organizacja Dożynek wsparta została kwotą 10 tys. zł.

 

soskaKlub Przyjaciół Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” to również obok Grup Regionalnych z Charzewic i Gwoźdźca oddział Stowarzyszenia działający nieprzerwanie od 2012 roku pod przewodnictwem Małgorzaty Soski. Jak sugeruje nazwa, Klub wspiera działalność i roztacza opiekę nad Orkiestrą, a ta odwdzięczyła się III miejscami na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych oraz w finale Festiwalu „Echo trombity” w Nowym Sączu. Klub zakupił dla Orkiestry m.in. ustniki, stroiki, środki do czyszczenia instrumentów muzycznych, dzięki operatywności członka Klubu Józefa Wojtasa także 30 pulpitów na nuty, udało się też wyremontować kotły (instrument) a także partycypował w zakupie lodówki do świetlicy. Od 2018 roku z inicjatywy Klub odbywają się koncerty Bożonarodzeniowe Orkiestr, a tradycją stało się wspólne kolędowanie sympatyków i członków SOD „Filipowice”. Dzięki grantom „Klucza” Orkiestra wzbogaciła się o dwa nowe, wysokiej klasy instrumenty muzyczne i 10 pulpitów, a także wzięła udział w wyjazdowym szkoleniu.

 

kijowskaWolska Organizacja Kobiet „Nad potokiem” działa w Woli Stróskiej, a szefową tutejszego oddziału „Klucza” jest Dorota Kijowska. W Woli Stróskiej działa prowadzona przez „Klucz” Akademia dla Aktywnych. Po kolei można wyliczać wydarzenia z aktywnym udziałem członkiń WOK-u; Dzień Babci i Dziadka, Tłusty Czwartek w Woli, Wsparcie Strażaków w organizacji Walnego Zebrania, wykonanie plamy na Niedzielę Palmową, oferta gastronomiczna w ramach kiermaszów przedświątecznych, Wolska Majówka, Andrzejki, udział w Senioriadzie, Dożynkach Gminnych i Święcie fasoli z własnym stoiskiem i nagrodami za „Jaśkowe rolady” i „Zrazy fasolowe”, wyjazdy do kina i na baseny termalne. Bez WOK-u trudno wyobrazić sobie uroczystości patriotyczne na Mogile, zarówno w sferze organizacyjnej jak i gastronomicznej.

 

bolechalaKlub Seniora „Pogodni” pod wodzą Janiny Bolechały reprezentuje jeden z najwcześniej powstałych tego typu organizacji w naszym regionie. Seniorzy mają swój ośrodek Akademii dla Aktywnych w zakliczyńskim ratuszu, biorą aktywny udział w wydarzeniach gminnych, a także poza gminą Zakliczyn, m.in.: promując Gminę Zakliczyn w Szczyrku. Wycieczki to znak firmowy Klubu; w 2019 roku były to wyjazdy nie tylko w ramach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego w Góry Świętokrzyskie i Bieszczady, ale też do Chochołowa, Wieliczki, Bartkowej czy wspomnianego Szczyrku.

 

malikZakliczyński Klub Małopolskich Heligonistów i Harmonistów powstał z inicjatywy Tadeusza Malika pod koniec marca 2019 roku i rzecz normalna, że to Malik szefuje Małopolskim miłośnikom heligonki i harmonii. Najmłodszy oddział „Klucza” rozpoczął działalność z wielkim rozmachem. 30 marca odbyło się pierwsze spotkanie 30 małopolskich heligonistów i harmonistów w zakliczyńskim ratuszu, które stało się asumptem do założenia klubu. Członkowie klubu brali udział w przeglądach artystycznych przywożąc zawsze z nich nagrody i wyróżnienia; Krakowski Wianek w Szczurowej, Krakowiaczek w Łoniowej, Wojewódzki Konkurs Heligonistów w Mordarce – to tam nasi heligoniści i harmoniści zdobywali trofea. Ponadto trzeba wspomnieć piękne prezentacje członków Klubu podczas Dożynek Wojewódzkich w Zakliczynie oraz Kolędowanie wraz z Kapelą św. Idziego ulicami Zakliczyna i Kolęda u Heligonistów w ratuszu. Była też reprezentacja Klubu na występach zagranicznych – w słowackim Kysuckim Novym Mestie.

 

Pod podsumowaniu działalności Stowarzyszenia oraz udzieleniu absolutorium Zarządowi, wybrano nowe władze na kadencję 2020 – 24, chociaż trzeba by napisać, że prolongowano dalsze kierowanie Stowarzyszeniem tym, którzy dotąd to robili. Na kadencję 2020 – 24 wybrano Zarząd w składzie: Kazimierz Dudzik - prezes, Paulina Siemińska i Agata Nadolnik – wiceprezeski, Teresa Świerczek – sekretarz oraz Janina Bolechała – skarbnik. Komisją Rewizyjną pokieruje nadal Alicja Jarosz w towarzystwie Anny Drożdż i Małgorzaty Martyki.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.