Baner festiwalu

 

gala10 stycznia 2020 roku w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu burmistrz Dawid Chrobak i przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Moj, zorganizowali doroczne, uroczyste spotkanie świąteczno – noworoczne. Gospodarze spotkania powitali zgromadzonych, w tym gronie wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasza Stelmacha. Wśród zebranych radni samorządu powiatowego; wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion i Józef Gwiżdż, radni Rady Miejskiej w Zakliczynie, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Zakliczyn, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych, pojawił się też nowy dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła Oddziału w Zakliczynie Włodzimierz Stachoń. W części artystycznej usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Paleśnicy, następnie odbyła się Gala Honorowej Nagrody Jordan po której burmistrz Chrobak zaprezentował obszerny materiał ukazujący w ponad 100 slajdach dokonania samorządu gminnego w roku 2019. Zbigniew Starzec oraz Tomasz Stelmach nie kryli podziwu dla tych dokonań i gratulowali laureatom Nagrody Jordan. Tradycyjnie, jak to ma w zwyczaju od kilku lat, ks. Paweł Mikulski – proboszcz parafii pw. Św, Idziego opata w Zakliczynie, złożył życzenia imieninowe i upominki na ręce dwóch Dawidów; burmistrza Chrobaka i Jego zastępcy Drukały. Wróćmy do Gali "Jordanów".

 

 

Podczas samorządowego spotkania świąteczno – noworocznego odbyła się ósma Gala Honorowej Nagrody "Jordan." Jordan, to nagroda ustanowiona w 2012 roku przez Zarząd Stowarzyszenia "Klucz" i odtąd przyznawana przez Kapitułę osobom, instytucjom i organizacjom w sposób szczególny przyczyniającym się do rozwoju kultury oraz promocji Ziemi Zakliczyńskiej. Podczas Gali, którą – jako prezes Stowarzyszenia - miałem przyjemność poprowadzić, wręczyliśmy ryngrafy Nagrody Jordan numer: 29, 30 , 31 i 32. Oto zapis mojego wystąpienia i laudacji, które wygłosiłem podczas Gali:

 

Szanowni Państwo !

009Ziemia Zakliczyńska jest Ziemią bogatą w ludzi z pasją, ludzi kultury, postaci dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ubogaca swoje dziedzictwo. To miejsce niezwykłe, gdzie graniczą i wzajemnie na siebie oddziaływają regiony etnograficzne Krakowiaków Wschodnich, Pogórzan i Lachów Sądeckich, to też jest miejsce umiłowane przez twórców i promotorów polskiej kultury narodowej, ale to też Ziemia bogata i zasobna w liderów działalności społecznej. Przyznawana przez Stowarzyszenie "Klucz" rokrocznie, od 2012 roku, Honorowa Nagroda "Jordan", dzięki uprzejmości władz samorządowych gminy Zakliczyn podczas spotkania świąteczno – noworocznego, trafia do takich właśnie ludzi, instytucji, organizacji i zespołów, które nadają Ziemi Zakliczyńskiej szczególniejszy wymiar kulturowy. Pierwsza próba nagradzania Jordanami miała miejsce na początku tego wieku i była pomysłem Dyrektora Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego – wtedy statuetkę Jordana wręczyłem m.in. pani Agacie Nadolnik. Trudno wyobrazić sobie innego patrona nagrody niż nazwisko założyciela miasta Zakliczyn Spytka Wawrzyńca Jordana, którego postać namalowana przez Stanisław Kusiaka widnieje na ryngrafie wręczanym laureatom nagrody. Była to postać niezwykła; człowiek wszechstronnie wykształcony o wybitnej inteligencji, wizjoner i kreator, poseł na Sejm Rzeczypospolitej. Być posiadaczem nagrody Jego imienia to wielkie wyróżnienie, zaszczyt i honor.

 

Dotąd "Jordany od Klucza trafiły" do 28 laureatów, za chwilę poznamy czworo kolejnych, którzy znaleźli uznanie Kapituły Nagrody podczas posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia "Klucz" w dniu 5 grudnia 2019 roku.

 

Pani Przewodnicząca, Panie Burmistrzu, Szanowni uczestnicy dzisiejszego spotkania – jako prezes stowarzyszenia "Klucz" i przewodniczący Kapituły - mam przyjemność i honor zaprezentować tegorocznych laureatów Honorowej Nagrody Jordan.

 

Pan Janusz Cierlik

cierlikRozpoczął swoją przygodę z folklorem 37 lat temu. W latach 1981 – 1991 był tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, w Zespole Pieśni i Tańca „Sobótka” oraz w Zespole Pieśni i Tańca „Jadowniczanie” z Jadownik. Od 1997 roku jest pracownikiem ZCK, instruktorem - choreografem Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”. Prowadzony przez Niego zespół Gwoździec jest laureatem najwyższych nagród na Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego Krakowiaczek w Łoniowej oraz dwukrotnym laureatem Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W 2012 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu, jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali dziecięcych w Polsce. Życie Janusza Cierlika wypełnione jest folklorem regionu Krakowiaków Wschodnich. W ciągu blisko czterdziestu lat współpracował z ponad dwudziestoma zespołami folklorystycznymi. O pełnym pasji zaangażowaniu w życie kulturalne regionu Krakowiaków świadczy długa lista nagród i wyróżnień,a wśród nich prestiżowej Odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i medalu Województwa Małopolskiego "Polonia Minor". Jego zamiłowanie do tradycyjnej kultury ludowej i praca w zakresie edukacji regionalnej zasługują na najwyższe uznanie, w tym na Honorową Nagrodę Stowarzyszenie "Klucz" Jordan.

O wręczenie nagrody poproszę wiceprezes Stowarzyszenia "Klucz", Zasłużoną dla kultury polskiej, kierownik ZF "Gwoździec" panią Agatę Nadolnik.

 

Pan Józef Grochola

grocholaCzłowiek wielkiej pasji i wiedzy, cechują Go takie wartości (coraz rzadsze w dzisiejszym świecie) jak: prostolinijność, prawość, szczerość i wrażliwość. To ostatni taki zakliczyński rzemieślnik, nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Zakliczynie. To także strażak – ochotnik – wieloletni kierowca samochodu strażackiego w Zakliczynie, wstąpił do OSP Zakliczyn w 1966 roku. Przez wiele lat pracował jako komendant i kierowca. Z benedyktyńską precyzja i dokładnością, do roku 1998 prowadził rejestr wszystkich wyjazdów do pożarów i zdarzeń. Władze krajowe OSP odznaczyły druha Józefa Grocholę Złotym Znakiem Z OSP RP. W swoim zakliczyńskim warsztacie kowalskim do dziś realizuje zwykłe zlecenia, ale też tworzy cuda rzemiosła artystycznego, jest wykonawcą m. in. stylowego ogrodzenia żydowskiego cmentarza wojskowego w Zakliczynie oraz bramy wjazdowej do posiadłości prof. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Był uczestnikiem Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego "Powrót do Źródeł - Zakliczyn 99", jest mistrzem matecznika rzemiosła w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji – projektu MCK "Sokół" realizowanego przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury w latach 2018 - 2020. Bohater filmu dokumentalnego Dariusza Zaróda – Ostatni taki kowal.

O wręczenie nagrody proszę dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich laureata nagrody Jordan, radnego Rady Powiatu Tarnowskiego pana Józefa Gwiżdża.

 

Pani Anna Moj

mojNauczyciel i samorządowiec. Zawodowo związana z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Paleśnicy, gdzie uczy m.in. przyrody, biologii i chemii. Jest jedną z inicjatorek Międzygminnego Konkursu Przyrodniczego „Drzewa i krzewy Polski” dedykowanego dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paleśnicy i Nadleśnictwo Gromnik przy współudziale Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Jednym z jej ukochanych miejsc jest Jamna, gdzie można ją zobaczyć i usłyszeć jako lektorkę podczas niedzielnych nabożeństw. Jest też inicjatorką wielu wydarzeń organizowanych na Jamnej i jedną z założycielek Stowarzyszenia Wspólnota Domu św. Jacka im. ojca Jana Góry na Jamnej – jest w Stowarzyszeniu szefową Komisji Rewizyjnej. W Paleśnicy prowadzi tutejszy oddział Akademii dla Aktywnych oraz współorganizuje wydarzenie integracyjne "Senioriada".  Jest radną Rady Miejskiej w Zakliczynie od 2002 roku. Wybierana w okręgu wyborczym nr 13 (Dzierżaniny, Jamna, Paleśnica) w sposób nie pozostawiający złudzeń dla konkurentów. W Radzie pracowała w Komisjach; Oświaty Kultury i Sportu (była szefową tej komisji) oraz Finansów, Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Od 2014 roku jest przewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie, której pracami bardzo sprawnie kieruje.

O wręczenie nagrody proszę byłego przewodniczącego Rady Gminy w Zakliczynie, burmistrza, honorowego obywatela Gminy Zakliczyn i honorowego członka Stowarzyszenia "Klucz" pana Kazimierza Kormana. 

 

Ks. mgr Paweł Mikulski

mikulskiŚwięcenia kapłańskie otrzymał 12 czerwca 1988 roku. Był wikariuszem w parafiach; w Czarnym Potoku w gminie Łącko, NMP Królowej Polski w Stróżach, Proboszczem parafii pw. Św. Idziego w Zakliczynie został w 2009 roku (wcześniej proboszczował od 2006 roku parafii w pobliskich Olszynach). Przez ponad 10 lat posługi kapłańskiej w Zakliczynie dał się poznać wiernym i gościom naszego miasteczka jako znakomity kaznodzieja i orator. Oprócz spraw duchowych, dba też o to, żeby parafianie mieli miejsce do spotkań, a nawet zajęć sportowych na obiektach rekreacyjnych zrealizowanych za czasów Proboszcza na terenach parafialnych. To oraz duża wiedza pomagają zapewne w tym, że dzieci i młodzież bardzo lubią lekcje religii prowadzone przez Księdza Proboszcza. Ksiądz proboszcz dba też o rozwój kulturalny, szczególnie młodzieży. Przy Jego parafii działa Kapela św. Idziego pod kierunkiem Tadeusza Malika – oczko w głowie proboszcza. Jego zasługi są ważne dla całej, gminnej społeczności nie tylko ze względu na aktywny udział Księdza Proboszcza w wydarzeniach patriotyczno – religijnych, współorganizacji Koncertów Uwielbienia, ale też bardzo przyczynił się do uzyskania przez Zakliczyn miana miasta papieskiego oraz przybycia do zakliczyńskiej świątyni relikwii św. Jana Pawła II i bł. Karoliny. Niestrudzenie popularyzuje kult Matki Bożej Różańcowej z wizerunku w kościele św. Idziego opata w Zakliczynie. W zakliczyńskiej parafii podejmowanych jest coraz więcej maryjnych inicjatyw, aktywnie działają grupy parafialne; dziecięce, młodzieżowe i dorosłe. Marzeniem Proboszcza jest, aby w tym miejscu powstało sanktuarium, i jak sam mówił w wywiadzie do Gościa Niedzielnego: nieważne, czy doczekam tego ja, czy mój następca. Ważne, by Matka miała należne tu miejsce. I to jest człowiek z pasją i wizją.

O wręczenie nagrody proszę burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, członka Stowarzyszenia "Klucz", laureata nagrody Jordan pana Dawida Chrobaka.

 

Każdy z laureatów miał możliwość zabrania głosu zaraz po odebraniu Nagrody "Jordan". Szczególnie było wystąpienie Anny Moj, która nie kryła emocji i wzruszenia. Choćby dla takich chwil warto było tą nagrodę wymyślić.

 

Relację fotograficzną z wydarzenia przygotował dla Zakliczyninfo Stanisław Kusiak.

 

 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan
 jordan jordan jordan

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.