Baner festiwalu

 

tmalikgraTadeusz Malik – prezes Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów stowarzyszenia "Klucz" i przede wszystkim nasz znakomity artysta ludowy znów z wielkim sukcesem. Tym razem Malik pojechał do Bukowiny Tatrzańskiej na słynne Sabałowe Bajania. W "Sabałowych Bajaniach" w dniach od 11 do 13 sierpnia o miejsca i zaszczyty rywalizowali gawędziarze, instrumentaliści, grupy śpiewacze starostowie weselni oraz pytace.

Komisja festiwalowa w składzie: dr Artur Czesak, mgr Benedykt Kafel, dr Dorota Majerczyk, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski oraz dr hab. Stanisław Węglarz przesłuchała 42 gawędziarzy, 52 instrumentalistów, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych, jednego starostę weselnego oraz jedną parę pytacy. Uczestnicy przyjechali z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Stanów Zjednoczonych (Chicago). Tadeusz Malik wystąpił - jako debiutant po zwycięstwie w "Karkowskim wianku"- w kategorii instrumentalistów grając na harmonii trzyrzędowej i wygrywając na niej I miejsce, Duże Spinki Góralskie i 500 zł w gotówce. To największy sukces reprezentanta Ziemi Zakliczyńskiej na tego rodzaju festiwalu.

 

 

Tegoroczne "Sabałowe Bajania" w relacji samych organizatorów:

tmalik" ....Jakie były? Wypełnione słońcem i deszczem, zmaganiami konkursowymi, koncertami i warsztatami plastycznymi, spotkaniami z twórczością ludową, pysznymi potrawami regionalnymi, a także zawodami strzeleckimi.

W pierwszy festiwalowy dzień, pod bukowiańskimi termami odbyły się zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. W zawodach uczestnikami byli w większości turyści, chociaż nie zabrakło również mieszkańców gminy Bukowina Tatrzańska. Marcin Marcinków z Leśnicy powtórzył swój sukces z ubiegłego roku i zdobył nagrodę główną.

Tego samego dnia wieczorem, również w plenerze, odbyły się koncerty, a przede wszystkim Sabałowa Noc, podczas której Hetman Zbójnickiej Braci, prof. Stanisław Hodorowicz, powołał do Starszyzny Zbójnickiej Gromady: Stanisława Gąsienicę-Wawrytko, Adama Sawinę oraz Janusza Haniaczyka. Do zaszczytnego grona Zbójników dołączyli: Adam Gąsienica-Makowski z Murzasichla,  Roman Guzik  z Juszczyna, Tadeusz Błażusiak z Nowego Targu, Andrzej Bargiel z Zakopanego, Marek Majerczykz Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Gut z Suchego. Wyniesione do godności Wiyrchowyj Orlicy zostały: Stanisława Szewczyk z Łopusznej, Anna Bąk z Dzianisza, Katarzyna Dryjas z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Agnieszka Gąsienica-Giewont z Witowa.

Festiwalowa środa była dniem Gminy Bukowina Tatrzańska. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły wszystkie zespoły regionalne działające pod patronatem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Po południu przyszedł czas na Degustację Potraw Regionalnych przygotowaną przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Nie brakowało chętnych by  spróbować 49 przysmaków góralskiej kuchni.

 

53. Sabałowym Bajaniom towarzyszyła również wystawa i kiermasz ludowej. Na wystawie zostało zaprezentowanych ponad 300 prac z różnych dziedzin ludowego rękodzieła zaś na kiermaszu 25 twórców demonstrowało i swoje umiejętności i prace...."

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.