Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

020W sobotę 12. listopada 2022r. odbyła się I Gala Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zakliczyn, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich 18 kół z terenu naszej gminy w ARiMR. Z zaproszenia skorzystało 16 kół, które witał osobiście główny organizator Gali - Burmistrz Dawid Chrobak. Tuż przed 17.00 w Domu Weselnym Tara zjawili się członkowie kgw i zaproszeni goście, a wśród nich poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Wicestarosta Jacek Hudyma, Wójta Gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Irena Kusion, Przemysław Skruch z Ministerstwa Infrastruktury, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Ewa Nijak, Stanisław Nadolnik i Henryk Lasota, Radni Rady Miejskiej: Zofia Boczek, Renata Dyngosz, Teresa Piekarz, Zygmunt Olchawa oraz sołtysi z gminy Zakliczyn, działający w kołach ze swoich sołectw.

 

 

001Gala miała charakter międzynarodowy, gdyż obecna była również delegacja gruzińska z Gminy Chaszuri z przewodniczącą Zgromadzenia Miejskiego na czele, która wyraziła nadzieję na współpracę miedzynarodową i możliwość w przyszłości zaprezentowania podczas Gali KGW tańców ludowych w wykonaniu  zespołu gruzińskiego, a następnie występu naszego zespołu w Gruzji. Być może owocem tego spotkania będzie nawiązanie wspópracy między naszymi zespołami z gruźińskim zespołem z Chaszuri, tak jak od lat ZF "Gwoździec" współpracuje z węgierskim zespołem "Iglice".

 

015Gala Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zakliczyn była doskonałą okazją do złożenia podziękowań dla KGW za codzienną pracę na rzecz rozwoju Gminy Zakliczyn, zaangażowanie w liczne działania charytatywne i gminne wydarzenia patriotyczne, organizowanie lokalnych spotkań integracyjnych kultywujących lokalną tradycję i folklor. Zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali jak ważną rolę społeczną i wychowawczą pełnią koła gospodyń w lokalnej społeczności. Wspólna praca na rzecz lokalnej społeczności integruje mieszkańców,  rozwija kreatywność i angażuje całe rodziny, a wielopokoleniowa struktura  kół pozawala nie tylko zachowywać lokalną tradycję ludową i kulinarną oraz dziedzictwo kulturalne naszego regionu,  ale również ma duży wpływ na wychowanie młodego pokolenia. Jest to również działanie integrujące i profilaktyczne, gdyż wspólna praca w formie  warsztatów animowanych przez członków kgw, rozwija talenty i umiejętności, przez co  stanowi alternatywę na spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież, ograniczając ryzykowne zachowania i sięganie po używki, czy też zamknięcie się w wirtualnym świecie smartfonów.

 

Podczas Gali oprócz podziękowań za dotychczasową prace, zostały wręczone nagrody w konkursie kulinarnym na "Najładniejsze i najsmaczniejsze ciasto dla Niepodległej", który odbył się 11.11.2022r. w zakliczyńskim ratuszu. Do konkursu zostały zgłoszone ciasta z 16 kół, które oceniała komisja konkursowa w osobach - Przewodniczący Tomasz Antoni Żak, członkowie: Anna Warchał i Burmistrz Dawid Chrobak. Cukiernicze dzieła zostały ocenione zgodnie z regulaminem konkursu, który koła otrzymały wraz z zaproszeniem. Decyzją komisji przyznano następujące miejsca:


1 miejsce - ciasto „Najpiękniejsza, Niepodległa, Nieugięta” z KGW w Faliszewicach
2 miejsce - ciasto „W sercu zawsze Niepodległa” wykonane przez Barbarę Galas Czerwiec z KGW w Słonej "U ŹRÓDŁA"
3 miejsce ex aequo - ciasto „Tort dla Niepodległej” – KGW Wola Stróska i „Niezwyciężona Biało-Czerwona” – KGW Kończyska

 

Uczestnicy spotkania refleksyjnego na poddaszu ratusza, które miało miejsce bezpośrednio po spektaklu "Wiatr Wolności" w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz, pod kierunkiem Tomasza Antoniego Żaka, mieli możliwość degustacji zaprezentowanych w konkursie wypieków i oddania głosu na najsmaczniejsze ciasto. Wynikiem 22 głosów (na 106 oddanych głosów) za najsmaczniejsze ciasto dla Niepodległej uznano „Tort dla Niepodległej” przygotowany przez KGW z Woli Stróskiej. Nagrodami w konkursie były bony podarunkowe na seanse filmowe do Kina za Rogiem ZCK, nagrody można wykorzystać na integracyjne wyjście do kina dla członków zwycięskich kół w ustalonym wcześniej z animatorem kina terminie.


Wszystkim kołom gospodyń wiejskich dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy talentów, inwencji twórczej i pomysłowości. Wielu uczestników degustacji podkreślało, że było to wyjątkowo smaczne świętowanie 104. rocznicy odzyskania Niepodległości, mając na uwadze strawę duchową w postaci pięknego spektaklu, jak i pyszne wypieki przygotowane przez kgw. Na poddaszu ratusza nie zabrakło też smakowitych przekąsek „bez cukru” serwowanych przez Zakliczyńskie Centrum Kultury.

 

004Podczas Gali nie mogło zabraknąć występu zespołu ludowego, a w tym przypadku Zespołu Folklorystycznego "Wieśpnioki" z Paleśnicy oraz Kapeli "Opatkowice" działającej przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod opieką Haliny Machel - instruktora ds. kultury ludowej w ZCK, a także Justyny Chmielek-Korbut i Marcina Korbuta. Kierownik zespołu i kapeli zaprosił członków kół do dołączenia do zespołu "Wieśpnioki", którego próby odbywają się w każdy piątek w świetlicy w Paleśnicy o godz. 20.00.

 

Wydarzenie miało inspirujący wpływ na jego uczestników, członkinie KGW w Gwoźdźcu, które przez wiele lat tańczyły w Zespole Folklorystycznym "Gwoździec", podczas spotkania refleksyjnego wyraziły chęć wystąpienia z układem tanecznym na kolejnej gali, wobec czego organizatorzy mają nadzieję, że Gala Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zakliczyn wpisze się na stałe w kalendarz imprez gminnych.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Gali i stworzenie wspanialej rodzinnej atmosfery. Podziękowania kierujemy również do Pań Justyny Chmielek-Korbut, Haliny Machel, Pana Marcina Korbuta, Członków Kapeli "Opatkowice" i Zespołu Folklorystycznego "Wieśpnioki" za piękną oprawę artystyczna oraz animację śpiewu i tańca.


Dziękujemy Zakładowi Piekarniczemu Henryka Migdała za przygotowanie poczęstunku i perfekcyjną obsługę wydarzenia.

 

Koordynator Gali Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zakliczyn


Monika Kulak
Zastępca Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury

 

GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW GALA_KGW
GALA_KGW GALA_KGW  
 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.