Przejście do firmy KM-Net

SKO

1Mieszkańcy Gminy Zakliczyn, podobnie jak całe nasze społeczeństwo, ruszyli z pomocą dla narodu ukraińskiego. Lokalna społeczność otwarła swoje serca na pomoc zarówno napływającym do nas uchodźcom wojennym, jak i tym obywatelom, którzy nie byli w stanie lub nie mogli opuścić swego kraju, wobec ogłoszonego powszechnego obowiązku mobilizacyjnego na terenie Ukrainy.

 

 

2

W szeroko zakrojoną pomoc włączyły się władze samorządowe, organizacje, instytucje, firmy i mieszkańcy Gminy Zakliczyn. Gminny magazyn pomocy humanitarnej, który zlokalizowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakliczynie, a później również na terenie Zakładu Usług Komunalnych szybko zapełniał się pomocą materialną zarówno dla przybywających do naszej gminy uchodźców jak i darami dla mieszkańców Ukrainy, a dokładniej Obertyna – naszego miasta partnerskiego od blisko ośmiu lat. W Gminie Zakliczyn mamy już ok. 200 uchodźców wojennych i pewnie ta liczba będzie jeszcze rosła.


Pomoc rzeczowa i wsparcie dla ukraińskiego Obertyna


3

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Zakliczyn stał się miejscem koordynacji pomocy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna, historycznego miasteczka w regionie iwano-frankowskim, współpracującego z Gminą Zakliczyn od 2014 roku, a zamieszkałego przez silną reprezentację Polaków. Po nagłośnieniu potrzeby pomocy dla Obertynian ruszyła szeroka fala wsparcia z całej Polski, a także z zagranicy. Koordynacją wszystkich form wsparcia dla Obertyna zajął się sekretarz gminy Janusz Krzyżak, mający bezpośredni kontakt z przedstawicielami Obertyna, zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, w tym z ks. Arturem Zauchą, pochodzącym z Tarnowa proboszczem obertyńskiej parafii rzymsko-katolickiej.


6W ramach pierwszego transportu darów rzeczowych dostarczono w dniu 4 marca do przejścia granicznego w Medyce m.in. leki i środki medyczne, żywność, środki higieny osobistej, koce, śpiwory, ubrania, odzież i buty do używania w warunkach bojowych. Pierwszy transport liczący ok. 3 tony o wartości ponad 20 tys. zł. to efekt darów rzeczowych przekazanych przez mieszkańców Gminy Zakliczyn w ramach zbiórki w Gminnej Bibliotece Publicznej, zakupów dokonanych przez Samarytańską Federację Organizacji Pozarządowych z prowadzonej zbiórki publicznej, darów zebranych w miejscowości Rydzów koło Mielca oraz wielu sponsorów prywatnych z Tarnowa i Brzeska (m.in. apteki i hurtownie medyczne). Dary w ramach pierwszej transzy pomocy odbierały ze strony ukraińskiej nauczycielki obertyńskiej szkoły - panie Swietłana Pogoriła i Julia Vintoniak. Mężczyźni ze względu na powszechną mobilizację w Ukrainie pozostali po przeciwnej stronie granicy. Przy okazji powrotu z granicy w Medyce przedstawiciele Gminy Zakliczyn odebrali 11 osób, które przewieźli samochodami do Zakliczyna, Tarnowa i Brzeska.


5Drugi transport darów dla Obertyna miał miejsce w dniu 9 marca i dotarł z Zakliczyna do przejścia granicznego w Budomierzu. Ilość i wartość przekazanych w tym dniu towarów była bardzo pokaźna – 2 duże samochody dostawcze z 6 tonami towarów o wartości ok. 60 tys. zł. To w głównej mierze dary rzeczowe zakupione i przesłane do Zakliczyna przez panią Lilię Neugebauer – Niemkę z ukraińskimi korzeniami (tę pomoc koordynowała pochodząca z Obertyna, a mieszkająca na Śląsku Pani Julia Mieńszczykowa), ubiory i sprzęt polowy przekazane przez „Rodziny Obertyńskie” z Dolnego Śląska (akcję koordynował zaprzyjaźniony z Zakliczynem Pan Adam Gawliński) oraz dary zebrane i dowiezione do Zakliczyna przez przedstawicieli Parafii Świętego Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Towar dzięki sprawnej akcji męskiej kadry Urzędu Miejskiego w Zakliczynie został szybko przepakowany do dwóch „dostawczaków”, które przyjechały z Obertyna.


7Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom Gminy Zakliczyn, sponsorom, organizacjom pozarządowym, jednostkom OSP, darczyńcom, wszystkim ludziom dobrej woli oraz pracownikom Urzędu Miejskiego i wszystkich jednostek organizacyjnych gminy Zakliczyn, którzy włączyli się w akcję pomocy dla Obertyna oraz dla obywateli Ukrainy przybywających jako uchodźcy do Polski.


Obecnie trwa organizowanie przez naszą gminę trzeciego transportu darów dla Obertyna, w tym dostarczonych już do Zakliczyna przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gwoźdźcu, Parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie oraz mieszkających w Mławie Obertynian. Ponadto oczekujemy na przesyłkę z darami zebranymi przez Ukraińców przebywających w Anglii. Rozdziałem darów przekazanych do Obertyna zajmuje się miejscowy oddział Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego oraz Parafia Św. App. Piotra i Pawła w Obertуnie.

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.