Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

zamek Melsztyn1Gmina Zakliczyn otrzymała 100 tys. zł od samorządu województwa małopolskiego na pierwszy etap budowy przypory wieży zamku w Melsztynie. Wkrótce spodziewana jest decyzja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie wniosku na 2022 rok o dofinansowanie dalszych prac związanych z odbudową wieży melsztyńskiego zamku.

 


Sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę o udzieleniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na terenie Małopolski. W sumie rozdysponowano przeszło 5,2 mln zł na realizację 108 zadań.


Gmina Zakliczyn otrzymała 100 tys. zł na wzniesienie przypory wieży zamku w Melsztynie. To będzie element konstrukcyjny budowli o wysokości 16 m, przy wejściu na wieżę zamku w Melsztynie o wymiarach 7 m x 7,5m. Przypora będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową a na szczycie będzie otwarty taras widokowy zakończony attyką.


- Dzięki dotacji z województwa, która wynosi 60 procent planowanych na ten rok prac, zrealizujemy pierwszy etap budowy przypory. Według kosztorysu całe przedsięwzięcie kosztować ma około 400 tys. zł – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Lada dzień spodziewamy się decyzji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie naszego kolejnego wniosku o dofinansowanie dalszych prac związanych z odbudową wieży melsztyńskiego zamku.


Przypomnijmy, że wykonano do tej pory cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamkowej w Melsztynie a wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Ochrona zabytków” niemal 1,2 mln zł (ok. 70% wartości wykonanych prac). Mur budowli został podniesiony do wysokości 11,60 m. Dzięki temu już teraz można stamtąd podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki.


Do zrobienia zostały jeszcze dwie kondygnacje i dach wieży, która będzie ostatecznie będzie mieć 25 metrów wysokości. Pomiędzy szczytem ścian wieży zamku a dachem przewidziana jest przestrzeń widokowa dla odwiedzających licznie to miejsce mieszkańców i turystów.

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.