Przejście do firmy KM-Net

SKO

Ruda-dożynkiPo niezwykle udanych dożynkach gminnych we Wróblowicach oraz powiatowych, podczas których Gwoździec zajął ex-aequo pierwsze miejsce w konkursie wieńca dożynkowego, reprezentacja Rudy Kameralnej otrzymała specjalne zaproszenie na Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach. Impreza organizowana co pięć lat dla upamiętnienia wizyty Władysława Stanisława Reymonta w Wierzchosławicach, który przybył tu na zaproszenie Wincentego Witosa równo 90 lat temu. Z tej okazji odbyły się wówczas wspaniałe, tradycyjne dożynki, na które zjechało ok. 25 tysięcy chłopów z całej Polski. Pamięć o tym wielkim ludowym wydarzeniu kultywowana jest w Wierzchosławicach do dziś. Muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa począwszy od 1980 roku organizuje te słynne dożynki. W roku 2000, który przez Sejm RP ogłoszony został Rokiem Reymontowskim, w Wierzchosławicach odbyły się Dożynki Reymontowskie o randze ogólnopolskiej.

Ruda2W tym roku Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach zorganizowano 13 września na terenie Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Obrzęd Dożynkowy poprowadził zespół „W kuźni u kowala” z Kowalowej, następnie wystąpiła kapela ”Zalasowianie”z Zalasowej. Duże wrażenie zrobiła prezentująca się podczas dożynek 50-osobowa Orkiestra Góralska ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.

W konkursie Wieńca Dożynkowego udział wzięło kilkanaście wieńców z różnych regionów Małopolski - nawet dość odległych, np. z okolic Suchej Beskidzkiej czy Nowego Sącza. W jury zasiadali m.in. Danuta Cetera z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Adam Janiec, malarz i twórca ludowy, którego prace wielokrotnie prezentowane były w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jury bardzo wysoko oceniło wieniec Rudy Kameralnej i przyznało mu zaszczytne drugie miejsce. Szczególne pochwały otrzymaliśmy za staranność wykonania oraz prezentację rudzkich ziół wkomponowanych w wieniec, co zauważył między innymi minister Kosiniak-Kamysz. A konkurencja była niezwykle silna.Ruda3

Nie zabrakło wyrobów tradycyjnego rzemiosła wiejskiego, które prezentowali rzemieślnicy z regionu (garncarz, kowal, bednarz, plecionkarz, hafciarka) W tym celu powstała specjalnie przygotowana „Wioska ginących zawodów”. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w wyplataniu koszy, lepieniu garnków z gliny czy nawet przygotowaniu tradycyjnego ciasta na chleb. Koła gospodyń wiejskich raczyły uczestników swoimi kulinarnymi rarytasami.

Bardzo było nam miło uczestniczyć w tak wspaniale zorganizowanej imprezie i mamy nadzieję, iż na kolejną (za pięć lat) również otrzymamy zaproszenie!

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.