uzm

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

jaburmi76 lat temu była Jamna dramatu, kiedy to po bitwie batalionu „Barbara” 16 pp. Armii Krajowej z przeważającymi siłami dywizji hitlerowskiej SS-Galizien, Niemcy podjęli decyzję o pacyfikacji wsi. Miałem okazję porozmawiać z panem Janem janharNowobilskim, synem Jana Nowobilskiego z Podola, który opowiedział mi, że Niemcy zmusili jego ojca i sąsiada Jana Magierę do tego, aby ci furmankami przywieźli na Jamną amunicję. Po wykonaniu zadania obaj zostali zastrzeleni przez Niemców 3 października 1944 roku. Minęło wiele dekad, a za sprawą Dominikanów Jamna stała się miejscem nadziei, a wreszcie pojednania. 20 września na Jamną przybyli licznie ci, dla których pamięć historyczna jest bardzo ważna. Burmistrz Dawid Chrobak i starosta Roman Łucarz witali liczne grono gości i delegacji. Wśród obecnych nie zabrakło dra Michała Wojtkiewicza – honorowego obywatela Gminy Zakliczyn i przyjaciela Jamnej.

 

jachleInny honorowy obywatel Gminy i gospodarz tego miejsca o. Andrzej Chlewicki wspominał, że choć czasy obecne wymuszają ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, to niebiosa sprzyjają i słoneczna aurą te niedogodności wynagradzają. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rekordowa liczba delegacji złożyła kwiaty u stóp pomnika upamiętniającego ofiary na Jamnej: Związek Sybiraków z Tarnowa, koła z Pleśnej i Tarnowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Tarnowskie compassStowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956 – 89, I Tarnowska Drużyna Harcerzy ZHR „Sulima”, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, Szkolne Koło Koło Krajoznawczo – turystyczne „Compass” przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Paleśnicy, Szkoła Podstawowa im. Batalionu Barbara AK z Pawęzowa a także Stowarzyszenie „Pawęzów razem”, Hufiec ZHP im. Orląt Przemyskich z Przemyśla, 23 Tarnowska Drużyna Harcerska ze Szkoły podstawowej w Pleśnej, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa z Gromnika, Stowarzyszenie „Pro – Patria”, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa”Nila” z Krakowa oraz rzecz jasna burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak i starosta Roman Łucarz z asystami samorządowymi. Wiązankę kwiatów złożył również Michał Wojtkiewicz w towarzystwie przewodniczącej Anny Moj.

 

jachlemszamszaPo modlitwie za zamordowanych i poległych poprowadzonej przez o. Andrzeja Chlewickiego uczestnicy uroczystości udali się ma mszę świętą, która została w koncelebrze odprawiona na ołtarzu polowym „Pod dębem”, a na zakończenie można było posilić się wyśmienitą grochówką przyrządzoną przez Dominikanów, a sponsorowaną przez Starostę Tarnowskiego.

 

 

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych