Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Rocznica PowstaniaW sobotę 1 sierpnia w Zakliczynie oddano hołd Powstańcom Warszawskim. O godzinie 17:00, przy włączonych syrenach, złożono kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych za Wolną Ojczyznę. Następnie przed ratuszem, burmistrz Dawid Chrobak oraz poseł Michał Wojtkiewicz wygłosili przemówienia, w których podkreślili istotę wydarzeń z 1944 r. dla dalszych losów Polski.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie Warszawskie zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane zaledwie na kilka dni, potrwało ponad dwa miesiące. Zakończyło się 3 października.

Rocznica Powstania2Po upadku Powstania i wypędzeniu z miasta jego mieszkańców Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia stolicy. 17 stycznia 1945 r. do opustoszałej i wypalonej Warszawy wkroczyła Armia Czerwona. Powstanie upadło, ale wszystko, co w Polakach najcenniejsze, stale odradza się właśnie z niego. Bez Powstania nie byłoby Czerwca 1956, Marca 1968 i Grudnia 1970. To duch Powstania ożywiał serca milionów tworzących w Sierpniu 1980 roku wielki ruch ,,Solidarność” i to on tym razem bezkrwawo, bo dzięki tamtej ofierze zwyciężył 4 czerwca 1989 r. Rocznica Powstania3Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność Polski, o prawo do własnego państwa, do własnych decyzji, do bycia u siebie. Wola niepodległości jest nieodłącznie związana z poczuciem godności. Żołnierze akcji Burza, warszawscy powstańcy, walczyli o niepodległość, o godność narodową i ludzką, o to, co zostało Polakom odebrane i co chciano im odebrać ponownie.

Rocznica Powstania 5W trakcie uroczystości genezę Powstania Warszawskiego przybliżył pan Bogdan Litwa, radny Rady Miejskiej w Zakliczynie. Pamięć o bohaterach sprzed 71 lat uczczono także w nietypowy sposób. Już po raz drugi odbył się Zakliczyński Triathlon Turystyczny, który łączy budowanie i utrwalanie postaw patriotycznych z promocją aktywnego trybu życia. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy świetnych rezultatów.Rocznica Powstania6

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.