Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

wyboryczerwcoweProszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym już po tych częściowo wolnych wyborach aktorka Joanna Szczepkowska. Dzisiaj toczą się na ten temat dyskusje akademickie i studyjne. Artysta - plakacista Wojciech Korkuć na przykład twierdzi, że 4 czerwca 1989 roku co prawda skończył się komunizm w Polsce, ale nie wiadomo, co się zaczęło. Z kolei reżyser i wyborypzppublicysta Maciej Pawlicki twierdzi, że 4 czerwca 1989 roku jest datą wielkiego oszustwa: - Powiedziano nam, że rzeczywiście odzyskujemy władzę, gdy tymczasem nie stało się tak. Od razu w tym pierwszym momencie wolne głosowanie Polaków w tym fragmencie zostało skorygowane przez tych, którzy wiedzieli lepiej – twierdzi Pawlicki. Zdaniem prof. Antoniego Dudka - Rok 1989 obfitował w przełomowe wydarzenia, ale dla historyków nie ulega już dziś wątpliwości, że najważniejszym z nich były wybory do parlamentu z 4 czerwca. Tego właśnie dnia, podczas pierwszej tury wyborów, miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze.

 

 

trzydziescilatSam jestem ciekaw, jak ten historyczny czas widzą młodzi uczestnicy projektu "Polska droga do demokracji – rocznica Wyborów 4 VI 1989 r. I rozpoczęcie przemian ustrojowych". W dniu 31 maja w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu o godzinie 13:00 rozpocznie się uroczysta gala tego projektu realizowanego przez wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tarnowskiego Irenę Kusion, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie Ewę Nijak i historyka Waldemara Chrobaka przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury. W programie gali wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja "Droga Polaków do demokracji", ogłoszenie wyników konkursu wiedzy i konkursu plastycznego i koncert chóru ZCK "Cantando canzoni."

 

Patronat nad wydarzeniem objęli; Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm RP i honorowy obywatel Gminy Zakliczyn, Roman Łucarz - starosta tarnowski i Dawid Chrobak – burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, a w gali obok uczestników projektu i gości wezmą udział posiadacze zaproszeń.

 

2 czerwca 2019 roku w sali im. S. Jordana o godzinie 17:00 rozpocznie się okolicznościowy koncert chóru "Cantando canzoni" w związku z 30 rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Zapraszamy – wstęp wolny.

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych