Przejście do firmy KM-Net

SKO

dobrypdobrypoczMatki blisko 30 tys. dzieci, które corocznie rodzą się w Małopolsce są pozbawione bezpłatnego dostępu do badań prenatalnych, pozwalających diagnozować i leczyć wady wrodzone dzieci. We wschodniej Małopolsce ma to zmienić program „Dobry początek - diagnostyka prenatalna i opieka nad dziećmi do 7 roku życia", którego realizację rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów.


badanieusgdZ bezpłatnego, nieinwazyjnego badania prenatalnego będzie mogło skorzystać cztery tysiące mieszkanek powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, gorlickiego i samego Tarnowa. Chodzi o przyszłe mamy, które nie ukończyły 35. roku życia, nie spełniają zatem kryteriów kwalifikacji do programu badań prenatalnych, finansowanego przez NFZ. Warunek jest badaniaprenatalnetaki, aby wiek ciążowy nie przekraczał 14. tygodnia ciąży. Wg rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego istnieją wiarygodne dowody na to, że wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia, będący dotychczas podstawowym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych, nie ma największego znaczenia dla wystąpienie wad płodu. Stąd wszystkie kobiety ciężarne bez względu na wiek, powinny mieć możliwość wykonania przesiewowego badania w kierunku najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych. Badanie prenatalne obejmą dwie wizyty konsultacyjne przy kwalifikacji i podsumowaniu wyników, dwa badania USG, badania biochemiczne w I i II trymestrze ciąży oraz komputerową ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości mamy będą miały zapewnione fachowe porady, co do dalszego leczenia w wyspecjalizowanych placówkach. Program przewiduje zwrot kosztów dojazdu na badanie. Aby się zarejestrować należy zatelefonować pod numer 533 304 842 lub przesłać zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

badanieusgW ramach realizacji projektu zaplanowano też zapewnienie dzieciom dostępu do wczesnej, wielospecjalistycznej pomocy, poprzez działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat, z niepełnosprawnością, zagrożonych niepełnosprawnością oraz zagrożonych opóźnionym rozwojem. Pomoc dla najmłodszych do ukończenia trzeciego roku życia będzie świadczona w miejscu zamieszkania, dla starszych w formie wyjazdowo-stacjonarnej. W wyniku realizacji kompleksowego programu terapeutycznego nastąpi u nich poprawa funkcjonowania, a u dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną oraz głębokim upośledzeniem zahamowanie lub spowolnienie procesów chorobowych.

 

Projekt będzie realizowany do 31 października 2021 roku. Jest on współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 w kwocie 4 526 968 zł.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.