tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

fiszkazckinfoKoniec roku to koniec pewnej historii, a początek kolejnego to podróż w nieznane. Zawsze, kiedy coś się kończy, to i coś się zaczyna. Taki okres służy sporządzaniu różnych zestawień i rankingów. Od kilu dni staram się Państwu takie zestawienia na Zakliczyninfo serwować. Był już TOP – 10 wydarzeń, była relacja ze świąteczno – noworocznego spotkania w sali S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu, teraz proponuję kilka zdań o tych, którzy mogą (a nawet powinni) czuć się zwycięzcami minionych 12 miesięcy. Oto mój subiektywny ranking zwycięzców roku 2018.

 

 

dch1. Dawid Chrobak – kariera ciągle młodego polityka Prawa i Sprawiedliwości rozwija się bajecznie. Jako jeden z nielicznych w regionie szefów samorządu gminnego nie miał kontrkandydata w wyborach na burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn. Wynik wyborczy to 84,28% popracia wyborców (4049 głosów na tak i 755 na nie). Pozycja polityczna Dawida Chrobaka w strukturach PiS jest z miesiąca na miesiąc coraz silniejsza nie tylko w Tarnowskiem i Małopolsce, ale i w Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem Nowogrodzkiej. Po jesiennych wyborach samorządowych nie musi się już "boksować" z samorządem wojewódzkim, bo tam już (podobnie jak w Powiecie Tarnowskim i w Warszawie) rządzą dobrzy znajomi. W 2019 roku będą wybory do europarlamentu i krajowe wybory parlamentarne. Obie elekcje są ważne, ale wybory do polskiego parlamentu szczególnie ważne. Dawid Chrobak, moim zdaniem, nie będzie w żadnych z tych wyborów kandydował (to jeszcze nie ten czas) – niemniej jednak jest na takiej ścieżce swojej kariery, że wielu może mu tylko pozazdrościć.

 

irenakusion2. Irena Kusion – cztery lata temu nauczycielka Szkoły Podstawowej w Zakliczynie i nieoczekiwana radna Rady Powiatu Tarnowskiego. Dziś dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego. Cztery lata temu wielu podzielało pogląd, że pani Irena radną została dzięki ówcześnie obowiązującemu Kodeksowi wyborczemu który pozwalał kandydować kandydatom na szefów gmin również do Powiatu. Mandatu radnego powiatowego nie przyjęli kolejno; Dawid Chrobak i Józef Knapik, więc ten przypadł Irenie Kusion. Tymczasem weryfikacja wyborcza w październiku 2018 roku nie pozostawiła żadnych złudzeń. Irena Kusion kandydująca z listy PiS z 2 pozycji uzyskała najlepszy wynik wyborczy spośród wszystkich kandydatów do Rady Powiatu Tarnowskiego z gminy Zakliczyn – to jest 1 265 głosów – okazując się bodaj najbardziej skuteczną w tym względzie radną w skali powiatu, zważywszy, że w stosunku do wyniku wyborczego sprzed czterech lat (wtedy był to debiut) powiększyła sześciokrotnie stan posiadania.

 

jgwizdz3. Józef Gwiżdż – najbardziej doświadczony dyrektor, a zarazem dyrektor największej szkoły podstawowej w gminie Zakliczyn debiutował w roli kandydata na radnego powiatowego. Debiut jak marzenie. Kandydujący również z listy PiS (podobnie jak Kusion), ale z miejsca 5 na liście, uzyskał 988 głosów (drugi wynik w gminie Zakliczyn w wyborach powiatowych) i w konsekwencji mandat radnego Rady Powiatu Tarnowskiego. Sukces zaskoczył samego kandydata, ale przede wszystkim obserwatorów lokalnej sceny politycznej. Gdyby były zakłady bukmacherskie i można było obstawiać wygraną Józefa Gwiżdża, to obstawiający zgarnąłby grubą wygraną. Debiutantowi nigdy nie jest łatwo, nawet jeśli jest tak znaną i szanowaną postacią jak Józef Gwiżdż, który w rankingu największej niespodzianki politycznej in plus jest niekwestionowanym zwycięzcą.

kwiek

 

4. Mateusz Kwiek wystartował jako jedyny kandydat na radnego Rady Miejskiej w Zakliczynie z własnego komitetu wyborczego. Na przeciw najmłodszemu kandydatowi w Lusławicach stanęła Anna Czermak z będącego na fali komitetu wyborczego PiS oraz gminny superszachista Paweł Bober startujący pod skrzydłami komitetu wyborczego Kukiz15. Kandydat startujący pod własnym szyldem wygrał otrzymując prawie 53,5% głosów spośród wszystkich głosujących na troje kandydatów. 22 – letni Mateusz Kwiek to obecnie najmłodszy radny Rady Miejskiej w Zakliczynie.

 

 

amoj5. Anna Moj to etatowa radna Rady Miejskiej w Zakliczynie kandydująca z okręgu wyborczego nr 13 obejmujący miejscowości Dzierżaniny, Jamna i Paleśnica i tym razem nie pozostawiła żadnych złudzeń kontrkandydatowi. Od 2010 roku pełni funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej w Zakliczynie i po wyborach z 21 października 2018 roku ponownie tą funkcję objęła na najbliższe 5 lat. Pani Przewodnicząca jest jedną z liderek Prawa i Sprawiedliwości w gminie Zakliczyn. Tu i ówdzie mówi się, że w przypadku awansu politycznego Dawida Chrobaka, to jedna z najpoważniejszych kandydatek na urząd burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn.

 

 

 

kmalek6. Krzysztof Małek – dyrektor Zespołu Szkoły Ponadgimnazjalnej im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Po zamieszaniu z poprzednim dyrektorem ZSP Marianem Sojatem przez jakiś czas pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Ponadgimnazjalnej w Zakliczynie, jeszcze wcześniej, za czasów dyrektor Anny Olszańskiej był zastępcą dyrektora. Teraz Krzysztof Małek został powołany przez starostę tarnowskiego Romana Łucarza na dyrektora największej szkoły ponadgimnazjalnej w Powiecie Tarnowskim.

 

 

 

0267. Kazimierz Korman. Weteran samorządu zakliczyńskiego ogłosił przejście na samorządową emeryturę. Korman uznawany był za takiego człowieka władzy, który miał wrodzony instynkt polityczny podpowiadający mu kiedy i co należy zrobić, aby być u szczytu lokalnej władzy. Sam zdecydował kiedy opuścić fotel burmistrza, po ośmiu latach zdecydował na zakończenie kariery radnego Rady Powiatu Tarnowskiego. Trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny – mówił po ogłoszeniu swoich decyzji w roku 2010 i 2018, tym samym opuszcza scenę polityczna jako zwycięzca.

 

bolechala8. Janina Bolechała - emerytowana nauczycielka z inicjatywy której w 2007 roku powstał Zakliczyński Klub Seniora – jeden z pierwszych tego typu Klubów w regionie i pierwszy w Powiecie Tarnowskim. Klub Seniora organizuje stoiska regionalne podczas Święta Fasoli, imprezy integracyjne, bierze czynnie udział w Akademii dla Aktywnych, a także organizuje wycieczki krajowe i zagraniczne dla seniorów. Liczba członków Klubu Seniora w Zakliczynie przekroczyła setkę. Nie byłoby tego z pewnością, gdyby nie Janina Bolechała. Pani Janina od 2012 roku działa aktywnie w Zarządzie Stowarzyszenia "Klucz", jest szefową oddziału Stowarzyszenia "Klucz" pn. Klub Seniora "Pogodni." Jest laureatką nagrody honorowej "Jordan" za rok 2018.

 

 

olszewskakwiek9. Edyta Olszewska – Kwiek. Absolwentka zakliczyńskiego LO oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach została zwyciezczynią konkursu na dyrektora Samorządowego Żłobka w Zakliczynie. Dotychczas pracowała jako nauczycielka w Przedszkolu Publicznym w Zakliczynie. Nowa Pani Dyrektor organizuje placówkę, której otwarcie przewidywane jest na początku lutego 2019 roku.

 

 

 

jfanczyk10. Józef Franczyk jest sołtysem Melsztyna od czasów nawet przed oficjalnym uznaniem sołectwa Melsztyn za istniejące (od ponad 40 lat). Sołtys Melsztyna najlepszym Sołtysem Małopolski został w wieku 73 lat i nie zamierza ustępować na razie ze stanowiska. Pełni też funkcję przewodniczącego zakliczyńskiego koła Stowarzyszenia Sołtysów. Józef Franczyk został wybrany najlepszym Sołtysem roku 2018 w Małopolsce i jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla sołtysa z terenu gminy Zakliczyn. Nagrodę finansową za wygraną przeznaczył na wyasfaltowanie drogi do ruin zamku melsztyńskiego.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych