Przejście do firmy KM-Net

SKO

uroczysta msza w FilipowicachNie często się zdarza, aby Święto Strażaka obchodzone było w przeddzień imienin patrona św. Floriana, a tak było w tym roku w Filipowicach. Uroczystość rozpoczęła się 3 maja o godzinie 10:30 mszą świętą w intencji strażaków w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Śnieżnej celebrowanej przez poczet osp filipowiceproboszcza, księdza magistra Piotra Pabisa – kapelana jednostki OSP Filipowice zarazem. pierwszokomunijne dzieci po roku Uroczystego charakteru mszy świętej dodała niewątpliwie Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice” , poczet sztandarowy oraz druhowie w galowych mundurach. Warto dodać, że podczas mszy świętej swoją rocznicę przeżywały dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Ks. mgr Piotr Pabis powitał na wstępie wszystkich zgromadzonych, a w szczególności; burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka z małżonką, dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika, radną Rady Powiatu Tarnowskiego Irenę Kusion, radnego Rady Miejskiej w Zakliczynie Józefa Wojtasa, prezesa Zarządu Gminnego OSP Tomasza Damiana i sołtysa Filipowic Zygmunta Olchawę.

 

jwotas czytanielist biskupa czyta ks pabisZaszczyt pierwszego i drugiego czytania podczas liturgii słowa przypadł prezesowi OSP magistrowi Józefowi Wojtasowi. Po ewangelii Proboszcz przeczytał list pasterski Biskupa – Ordynariusza ks. Andrzeja Jeża: Wiele wpływowych osób w Polsce podejmuje obecnie działania mające na celu usunięcie przejawów patriotyzmu i niszczenie historycznej pamięci narodowej, gdyż ich osobista historia życia nie wpisała się pozytywnie w historię naszego narodu – pisał bp Jeż, który akcentował w liście, że - Odkrywanie lokalnej historii jest (…) ważnym ogniwem budowania własnej tożsamości i poczucia więzi z konkretną wspólnotą. Pewnego rodzaju historyczną kosciol w filipowicachrehabilitacją winno być także dostrzeżenie i przypomnienie losu „Żołnierzy wyklętych” z których krwi wyrosła wolność naszego narodu. Inną niepokojącą formą osłabiania patriotyzmu w naszym narodzie jest zdaniem biskupa Andrzeja Jeża niedocenianie, a czasem wręcz deprecjonowanie na tle innych krajów naszej kultury i wartości narodowych. Biskup podkreśla w liście do wiernych, który został odczytany 3 maja w kościołach diecezji tarnowskiej, a powstał z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, że potrzeba dziś zaangażowania nauczycieli i wychowawców, aby pomimo ograniczonej liczby godzin lekcji historii, budzić w uczniach poczucie patriotyzmu i krzewić w nich zainteresowanie dziejami własnego narodu.

przemarsz sodPo mszy świętej z Orkiestrą na czele strażacy i goście udali się do Domu Strażaka, ale nim weszli do środka, nastąpiło poświęcenie „Sołtysówki”, która w poswiecenie soltysowkiszybkim tempie powstała tuż po wejściu do obiektu, po lewej stronie – tam, gdzie kilka lat temu został zabudowany taras remizy. Sołtys Zygmunt Olchawa z pomocą przyjaciół i sponsorów bardzo sprawnie,  szybko zorganizował i wyposażył swój gabinet. olchawa w soltysowceTrudno się dziwić, że na miejsce wybrał Dom Strażaka, wszak jeszcze do niedawna dzierżył tu bardzo ważną funkcję Naczelnika Jednostki. Tym razem choć Olchawa paradował w mundurze strażackim, to przyjmował w „sołtysówce” pierwszych gości jako świeżo upieczony sołtys wyłoniony w pierwszych powszechnych wyborach sołeckich w dwóch turach, to znaczy wobec remisu w głosowaniu powszechnym poprzez losowanie. Tak czy owak, skoro w losowaniu szczęcie uśmiechnęło się do Zygmunta Olchawy, to i może szczęśliwe będzie całe sołtysowanie.

wojtas przemawiaNie ma takiego święta strażackiego, które nie zakończyłoby się biesiadą strażacką – tak też było 3 maja w Filipowicach. goscie imprezyZanim uczestnicy zabrali się do konsumpcji pyszności przygotowanych przez niezawodne gospodynie filipowskie z Panią Barbara – świetlicową i żoną sołtysa – to rzecz oczywista były przemówienia. Najpierw wszystkim za pomoc w urządzeniu sołtysówki podziękował Zygmunt Olchawa, potem radny Rady Miejskiej w Zakliczynie i jednocześnie prezes OSP Filipowice Józef Wojtas złożył w imieniu społeczności lokalnej sołtysowi Olchawie życzenia… również imieninowe – wszak Zygmunta było 2 maja. Józef Wojtas zwrócił się też do „wszystkich frakcji” w Filipowicach o wspólną pracę dla miejscowości. O tym, czy apel znajdzie podatny grunt przekonamy się niebawem, bo już 24 maja na terenie wokół Domu Strażaka odbędzie się doroczny Piknik Rodzinny w Filipowicach.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.