Przejście do firmy KM-Net

SKO

sfranczykrsboczekOd kilku lat na portalu Zakliczyninfo przypominam, że 11 marca jest Dniem Sołtysa, z czego szczególnie cieszy się Józef Franczyk – sołtys Melsztyna i szef gminnego koła Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. W ubiegłym roku Józef Franczyk rozpoczął świętowanie Dnia Sołtysa 8 marca i tego dnia podczas spotkania w ratuszu mniejszość męska w gronie sołtysów obdarowała żeńską większość kwiatami, wszak spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Dniu Kobiet.

soltyskipolTegoroczne swiętowanie rozpocznie się 12 marca, a co na to świętowanie przygotował szef wszystkich sołtysów, o tym napiszemy w późniejszym terminie. Jak Dzień Sołtysa obchodzony jest w Polsce ? Różnie. Gdzieniegdzie odbywają się gminne, uroczyste spotkania podczas których sołtysi obdarowywani są upominkami, niektóre samorządy gminne z tej okazji organizują sołtysom wycieczki, bywa że w samorządowych periodykach i na stronach internetowych szefostwo samorządu gminnego składa sołtysom życzenia, ale bywa też że Dzień Sołtysa mija bez echa. Jedną z najbardziej okazałych uroczystości z okazji Dnia Sołtysa w tym roku zorganizował samorząd województwa warmińsko – mazurskiego, który zaprosił sołtysów z Warmii i Mazur do hali wystawienniczej Expo Mazury w Ostródzie, by docenić ich pracę. Zaproszenie samorządu przyjęło ponad tysiąc gości. Marszałek wręczył wyróżnienia sołtysom angażującym siepielasię w aktywizowanie społeczności lokalnych, inicjującym działania wpływające na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich, realizowane w ramach różnych konkursów np. „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla", „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś", „Eko-sołectwo". Były też występy artystyczne, a wcześniej prof. Stanisław Achremczyk opowiedział o roli sołtysa w społeczności lokalnej. Geneza funkcji sołtysa sięga średniowiecza, wówczas to sołtysem była osoba postawiona przez feudalnego pana na solteperczele wsi. Do podstawowych obowiązków sołtysa należało: zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Przywilejem sołtysa było obdarowywanie go kilkoma łanami ziemi, na których mógł osadzać chłopów – w taki sposób powstawały folwarki sołtysie. Sołtys partycypował w dochodach feudała w wysokości zazwyczaj 1/6 czynszów i 1/3 kar sądowych, miał ponadto prawo do prawo jatek, młyna, itp. W razie wojny sołtys miał obowiązek konnej służby wojskowej. Widać choćby z tego, że pozycja społeczna i ekonomiczna sołtysów była wówczas mocna, mogli oni nawet konkurować ze średnio zamożną szlachtą. Dziś rola sołtysa jest nieco mniejsza, ale nadal bardzo ważna w środowisku lokalnym – sołtys to przecież najbliższy mieszkańcowi przedstawiciel władzy samorządowej.

Pozwólcie więc Panie Sołtyski i Panowie Sołtysowie, że w imieniu swoim oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Klucz", złożę Wam z okazji Waszego święta podarunek w postaci niniejszego artykułu oraz życzenia sukcesów i satysfakcji w działalności na rzecz społeczności, która obdarzyła Was zaufaniem i wybrała na ten prestiżowy, bo najstarszy urząd lokalny w kraju.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.