teatr

 

DSC 5115Miniony weekend na długo pozostanie w pamięci widzów zgromadzonych na sali im. Spytka Jordana, gdyż w tak znakomitej uczcie artystycznej zaprezentowanej na scenie zakliczyńskiego ratusza nie mieliśmy okazji doświadczyć od dawna. Festiwal teatralny, który trwał od czwartku do niedzieli zgromadził publiczność w różnym wieku. Każdego dnia dla uczestników była przygotowana niespodzianka kulinarna, tak aby dać gościom możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami ze spektaklu przy smakowitych przekąskach i potrawach przygotowanych przez Grupę Regionalną Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Stróskiej.

 


Jak już pisaliśmy, festiwal został zrealizowany dzięki dwóm projektom grantowym Logo MKDNiS kolorowe Zakliczyńskiego Centrum Kultury: pierwszy pod nazwą „Teatralnie o Niepodległej” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu a drugi zatytułowany „Ścieżki do Niepodległej” uzyskał dofinansowanie z Wieloletniego Programu „Niepodległa”.  Oba zadania zrealizowano dzięki współpracy Zakliczyńskiego Centrum Kultury z Fundacją „Damy radę – z kulturą” i jej Prezesem Mariuszem Stasiakiem-Apelskim. W ramach zadania "Teatralnie o Niepodległej" przedstawione zostały dwa spektakle „Bracia Polacy” i „Pan Tadeusz z M3”.

 

W czwartek Krakowski Teatr Komedia zaprezentował spektakl „Bracia Polacy”. Była to komedia opowiadająca o losach skłóconych ze sobą trzech braci, z których jeden zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych i zaprasza dwóch pozostałych do siebie, żadnemu z nich nie mówiąc, że zaprosił obu, bo wtedy żaden by nie przyleciał. DSC 5237„Przypadkowe” spotkanie braci na lotnisku przed odlotem to chyba najzabawniejsza część komedii. Zamysłem brata z Ameryki jest pogodzenie skłóconego rodzeństwa i przedstawienie jeszcze jednego brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Ważną rolę odgrywa w scenach pewna kobieta, którą spotykamy niemal w każdym odsłonie, najpierw na lotnisku, potem w domu brata z Ameryki. W treść fabuły zostały wplecione fakty historyczne i życiorysy wielkich Polaków, Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, którzy odegrali ważną rolę w historii zarówno Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Przesłaniem widowiska była potrzeba zgody i budowania relacji zarówno rodzinnych jak i narodowych. Spektakl kończy się wspólnym sukcesem braci, którzy dzięki zgodzie i współpracy osiągają swoje życiowe sukcesy, dla jednego to zagranie ważnej roli, a dla innego odbudowanie relacji rodzinnych.
Po zakończonym spektaklu widzowie udali się na poddasze ratusza aby przy pysznych smakołykach przygotowanych przez Grupę Regionalną Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” uczestniczyć w spotkaniu refleksyjnym.

 

DSC 5386W piątek na kilka minut przed spektaklem „Pan Tadeusz z M3” sala była wypełniona w stu procentach, a uczestnicy z entuzjazmem oczekiwali kolejnych wrażeń artystycznych.
Kiedy przygasły światła, widzowie „przenieśli się” do mieszkania pisarza Jacka Soplicy na jedno z osiedli, gdzie zjawił się nietypowy gość, prosto z epopei mickiewiczowskiej. Początkowo jest brany za hydraulika, a potem za zbiegłego pacjenta zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych. Kiedy gość ujawnił przyczynę swojej obecności w mieszkaniu Sopliców, rodzina usilnie stara się odzyskać egzemplarz „Pana Tadeusza” pożyczony znajomemu hydraulikowi, który wyjechał na ryby. W miarę jak rozwija się akcja komedii zjawiają się kolejne postacie z epopei i sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Jednak pomimo zamieszania i konfliktów między domownikami, jakie wywołała obecność intruza, pan Tadeusz, który mówi wyłącznie trzynastozgłoskowym wierszem, wpływa pozytywnie na relacje rodzinne i małżeńskie, pomaga rodzinie pokochać się na nowo i docenić każdego z jej członków. Nie przeszkadza w tym nawet wścibska sąsiadka Telimena, która stara się zabiegać o adorację ze strony Jacka, co doprowadza do furii jego żonę Ewę. Także córka Sopliców – Zosia, która ma problemy ze zdaniem matury, dzięki opowiadaniom pana Tadeusza o historii powstania hymnu Polski i o działaniach podejmowanych przez Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości, dużo skorzystała z tej „znajomości” i ku wielkiej radości rodziców zdała bardzo dobrze egzamin dojrzałości, a Pan Tadeusz i pozostali bohaterowie XIX wiecznego utworu wracają do swoich czasów. Dzięki komicznym zdarzeniom i dialogom widzowie mieli zagwarantowaną dobrą zabawę ale również chwile wzruszeń i zamyślenia nad przywołanymi wydarzeniami z historii naszego narodu. Publiczność urzekła wspaniała gra aktorska, o czym świadczyły owacje na stojąco po zakończeniu spektaklu. Podczas spotkania refleksyjnego dało się usłyszeć wiele pochlebnych komentarzy i gratulacji pomysłu na zaproszenie Krakowskiego Teatru Komedia do Zakliczyna.

 

logo plKolejne dwa spektakle, tj. „JP2 – Oczekiwane Pokolenie” i „Artyści na Szlaku” zostały zaprezentowane w ramach zadania „Ścieżki do Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


W sobotę 16. października przypadała 43. rocznica wyboru na następcę św. Piotra w Rzymie „papieża z dalekiego kraju" - kard. Karola Wojtyły - dziś świętego Jana Pawła II, co było doskonała okazją do zaprezentowania spektaklu „JP2 – Oczekiwane Pokolenie”.


DSC 5628Była to sztuka opowiadająca o Karolu Wojtyle jako aktorze i pasjonacie sportu, ukazująca wiele ciekawostek z jego życia. Pomimo, że to spektakl komediowy widzowie doświadczyli wielu wzruszeń na wspomnienie różnych momentów z życia papieża. Była to również piękna lekcja historii o wielkim Polaku, który niósł przez cały swój pontyfikat przesłanie pokoju i pojednania, samemu dając przykład bezwarunkowego przebaczenia zamachowcowi tuż po opuszczeniu kliniki. Sztuka rozgrywała się w garderobie w oczekiwaniu na próbę generalną do „Tryptyku rzymskiego”, a następnie już na teatralnej scenie. Ukazywała też relacje międzypokoleniowe artystów i przesądy aktorskie, przestrzegane po dzień dzisiejszy. Ciekawe dialogi i kąśliwe riposty skłaniały do serdecznego śmiechu wielopokoleniową widownię. 

Po zakończeniu uczty dla miłośników teatru, goście udali się tradycyjnie na poddasze ratusza aby zasmakować pyszności przygotowanych tym razem przez KGW z Woli Stróskiej.


DSC 5823W ostatnim dniu festiwalu aktorzy Krakowskiego Teatru Komedia zaprezentowali spektakl „Artyści na szlaku”, który powstał w oparciu o prawdziwą historię. Sztuka  ukazuje historię grupy artystów przedwojennych scen Warszawy i Lwowa, którzy po wybuchu wojny dołączają do Armii Andersa. Ich zadaniem jest dodawać otuchy i sił do walki żołnierzom, którzy przeszli niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, walcząc na wielu frontach o pokój na świecie w i swojej Ojczyźnie. Była to piękna lekcja historii, w której aktorzy prowadzili widzów szlakami wojennymi, ale z perspektywy uczestników, którzy walczyli słowem a nie bronią palną. Przedstawili zarówno przedwojenny świat artystyczny, bogaty w liczne występy kabaretów i recitale, jak i trudne życie w koszarach, podczas marszu armii zarówno w chłodzie syberyjskim, jak i w upałach przeżytych na Saharze, często w sytuacjach zagrożających utratą życia.

Artyści towarzysząc armii swoją grą aktorską i dobieranym repertuarem budowli jej morale, zapalali do walki o wolność i utrwalali w pamięci obrazy z przedwojennej rzeczywistości. Poszczególne sceny były przerywane przedwojennymi piosenkami współczesnymi artystom oraz pieśniami legionowymi powstałymi w czasie marszu, m.in. podczas bitwy o Monte Cassino, w których śpiew chętnie włączała się zgromadzona publiczność.


Po zakończonym spektaklu widzowie podziękowali aktorom oraz Prezesowi Fundacji „Damy radę – z kulturą” - Mariuszowi Stasiakowi-Apelskiemu gromkimi brawami. Jak po każdym z wcześniejszych spektakli artyści zostali uhonorowani pięknymi czerwonymi różami wręczonymi przez pracowników Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz słowami wdzięczności i podziękowaniami ze strony gospodarza festiwalu – Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury – Kazimierza Dudzika. Swoje podziękowania artystom na ręce Prezesa Fundacji złożył również Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, zapraszając Krakowski Teatr Komedia do kontynuowanie współpracy i zachęcając do realizacji kolejnych spektakli w Gminie Zakliczyn.

 

Na zakończenie organizatorzy rozstrzygnęli konkurs ogłoszony w pierwszym dniu festiwalu, polegający na wychwyceniu niezgodności w broszurach z informacją o spektaklach. Z prawidłowymi odpowiedziami zgłosiło się kilkunastu uczestników, a pierwszych dziesięciu zostało nagrodzonych pięknie wydanym albumem zatytułowanymi „Artyści Andersa Scena i Estrada”. W ostatnim dniu festiwalu spektaklowi towarzyszyła wystawa pod tym samym tytułem.


Podczas spotkania refleksyjnego uczestnicy mogli ponownie spróbować specjałów gospodyń z Woli Stróskiej, podzielić się wrażeniami po festiwalu a także zdobyć autograf artystów, którzy zagrali w spektaklu.

Poniżej prezentuję fotorelację z festiwalu autorstwa Stanisława Kusiaka.

 

TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR
TEATR TEATR TEATR

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.