teatr

 

skujmanliDrugie Kazimierzowskie spotkanie u Jordana w dniu 25 listopada 2018 roku, to było spotkanie z logomkidnnietuzinkową artystką i muzyką świata.  Krystyna Man Li Szczepańska oraz jej córki; Avaz i Miranda pokazały licznie zgromadzonej publiczności najpiękniejsze oblicza muzyki kompozytorów europejskich, (rzecz jasna z kompozycjami Fryderyka Chopina), amerykańskich i chińskich. Zanim wysłuchaliśmy 45 minutowego recitalu znakomitej pianistki, była rozmowa z Man Li o jej drodze z Pekinu do Warszawy, Krakowa, Domosławic i na Zakliczyńska Ziemię.

 

manzcKoncert rozpoczął się wspólnym występem mamy z córkami; mazurek (E.Młynarski) i oberek (G. Bacewicz) – w tych utworach solistką (skrzypce) była Miranda, oraz Cello sonata B.Marcello w wykonaniu Avaz Lili (wiolonczela). Potem nastąpił fantastyczny recital Man Li, a oprócz znanych nam i bliskich sercu utworów szopenowskich czy Rapsodii węgierskiej F. Liszta, albo Milonga del Angel Astora Piazzolii, mogliśmy podziwiać pięknie wykonany utwór chińskiego kompozytora Nie Er pod tytułem Cai yun zhui yue. Nie Er w szkole podstawowej uczył się gry na tradycyjnych, chińskich instrumentach, a w wieku 15 lat rozpoczął samemu naukę gry na fortepianie oraz skrzypcach. Warto dodać, że Nie Er (właściwie Nie Shouxin) jest autorem 37 melodii, w tym melodii do Marszu Ochotników – chińskiego hymnu państwowego (od 2004 roku). Chińczycy wybudowali muzeum poświęcone jego pamięci w mieście Yuxi. Recital w samej rzeczy kończył się w chińskich klimatach, ale w wersji światowej. Najpierw było rodzinne wykonanie bodaj najbardziej na świecie popularnej chińskiej piosenki ludowej Mo Li Hua (Kwiat jaśminu). Warto wiedzieć, że "Kwiat jaśminu" był swego czasu tymczasowym hymnem Chin, wykorzystał ją Giacomo Puccini w jego operze Turandot, jej adaptacji słuchali medaliści olimpijscy podczas ceremonii medalowej na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Koncert zakończył się owacją na stojąco, a na bis usłyszeliśmy najbardziej znaną na świecie kolędę "Cicha noc" w chińskiej wersji językowej.

 

manlipoczestunekTo było wydarzenie kulturalne, a na widowni można było dostrzec też liczną grupę ludzi kultury i oświaty, m.in.: dyrektora Szkoły Muzycznej w Domosławicach Kazimierza Wojnickiego, byłego dyrektora GOK w Gródku nad Dunajcem a obecnie dyrektora spotkaniakzaimierzowskieSzkoły Muzycznej z Rożnowa Andrzeja Krupczyńskiego, radnego Rady Powiatu Tarnowskiego Józefa Gwiżdża, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zakliczynie Krystynę Sienkiewicz – Witek, Ewę Jednorowską, Izabelę Mytnik i wiele zacnych postaci. Na uczestników koncertu czekał poczęstunek przygotowany na poddaszu ratusza przez Firmę Mariusza Osyskę.

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a kolejne, ostanie już spotkanie odbędzie się 9 grudnia – tym razem moimi i państwa gośćmi będzie małżeństwo Vitalina i Michał Pastuchowie, a tytuł programu to "Wszystkie barwy folkloru".

manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli
manli manli manli

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.