tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

biesiada w melsztynieTakiego obozu rycerskiego, jaki rozłoży się 21 czerwca u wejścia na teren ruin zamku melsztyńskiego, Melsztyn nie widział od wieków. To właśnie w piątek w godzinach popołudniowych zaczną przybywać na melsztyńskie wzgórze pierwsze grupy rekonstrukcji historycznej. W sumie w sobotę o poranku powinniśmy zobaczyć ponad 20 namiotów i około 80 rekonstruktorów w obozowisku usytuowanym na sąsiadującym z zamkiem wzgórzem. W sobotę o godzinie 10 – tej otworzona zostanie symboliczna brama do zamku. Godzinę później oficjalnie rozpocznie się III Biesiada Rycerska w Melsztynie, którą dowodzić będzie krakowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rujewit. Impreza organizowana jest przez ZCK i Stowarzyszenie "Klucz" przy wsparciu sołtysa Melsztyna Józefa Franczyka, Zakładu Usług Komunalnych w Zakliczynie oraz jednostek OSP Charzewice i Faliszewice.

 

 

Bogaty program Biesiady

 

Po oficjalnym otwarciu Biesiady rozpoczną się eliminacje turniejów; łuczniczego, wojów i rycerzy, warsztaty tańca dworskiego oraz otwarte zostaną szkółki młodego woja i myśliwego. Około godziny 16 – tej zapraszamy na koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Illi, a około 18 – tej na pierwszą inscenizację bitwy o zamek w Melsztynie. Finałową atrakcją sobotniego wieczoru będzie puszczanie wianków w Dunajcu, z tym, że wyruszymy ze wzgórza zamkowego w wiankami spod zrekonstruowanej świątyni około godziny 20:30. Około 22 – giej zostanie zamknięta brama dla turystów i nastąpi koniec pierwszego dnia Biesiady.

 

026W niedzielę rozpoczynamy ponownie o godzinie 10 – tej. W godzinach dopołudniowych odbędą się finały turniejów; łuczniczego oraz wojów i rycerzy, natomiast po godzinie 12 – tej ponownie zaprosimy Państwa na warsztaty tańca dworskiego oraz otwarte zostaną szkółki młodego woja i myśliwego. O godzinie 15 – tej kolejny koncert muzyki średniowiecznej, tym razem w wykonaniu zespołu Scheda W trakcie całego dnia będą czynne kramy z wyrobami rzemiosła średniowiecznego (współczesne repliki wzorowane na przedmiotach z epoki) i pokazy rzemiosła, oraz różnorodne gry i zabawy średniowieczne. Teren Biesiady patrolować będzie straż miejska z katem, zakuwając drobnych rzezimieszków w dyby. Melsztyn nawiedzą flagelanci pokutujący za grzechy świata. Do godziny 15:00 otwarte będzie mini muzeum uzbrojenia, otwarte w odbudowywanej wieży zamkowej.

 

Finałowym wydarzeniem III Biesiady Rycerskiej w Melsztynie będzie bitwa o zamek w Melsztynie, która rozpocznie się około godziny 16 – tej. Po bitwie nastąpi oficjalne zakończenie Biesiady i zamknięcie bram dla turystów.

 

Wskazówki dla uczestników i turystów

 

024W dniach 22 i 23 czerwca na drodze gminnej w Melsztynie (od Zawady Lanckorońskiej do Charzewic) obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. To jest wąska droga, więc pozostawianie pojazdów na niej spowoduje utrudnienia dla wszystkich chcących wziąć udział w Biesiadzie. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Melsztyna o udostępnianie zmotoryzowanym turystom swoich posesji (nieodpłatnie bądź odpłatnie wg Państwa woli). Prosimy turystów o pozostawianie swoich pojazdów na miejscach dogodnych do parkowania przy drodze Jurków – Biecz w Melsztynie lub w Charzewicach. Z Melsztyna na wzgórze zamkowe prowadzi ścieżka, którą można przebyć w tempie spacerowym w około 10 – 15 minut. Prosimy o nie blokowanie pojazdami drogi wjazdowej na ruiny zamku. Sugerujemy wybranie się w tych dniach na wzgórze melsztyńskie ekologicznymi pojazdami jakimi niewątpliwie są rowery. Przenośne sanitariaty będą usytuowane na placu przy drodze wjazdowej na ruiny zamku. Tam też oraz przy wejściu na zamek będą usytuowane stoiska handlowe. Prosimy o respektowanie poleceń strażaków, którzy będą wspierać nas wszystkich w bezpiecznym dotarciu na wzgórze Melsztyńskie. Prosimy o zachowanie ostrożności na terenie ruin zamku melsztyńskiego i zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Dołóżmy wszyscy starań, by Biesiada Rycerska w Melsztynie była atrakcyjnym i niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

 

Mecenasi Biesiady

 

lmalopolskaherbpowiatuIII Biesiada Rycerska w Melsztynie realizowana jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego udzielonym stowarzyszeniu "Klucz" w ramach konkursu grantowego "Małe granty" w wysokości 5 tys. zł. Wsparcia finansowego w wysokości 2 tys. zł udziela też Powiat Tarnowski. Impreza odbywać się będzie pod patronatem posła na Sejm i honorowego obywatela Gminy Zakliczyn Michała Wojtkiewicza, marszałek Anny Pieczarki, starosty tarnowskiego Romana Łucarza i burmistrza Dawida Chrobaka.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych