Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Oficjalne wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego w ramach projektu „Mogiły Pamięci: Jamna –...Już od samego rana w czwartek 10 października br., w zakliczyńskim ratuszu zebrało się jury konkursu w składzie: mgr Ewa Jednorowska – historyk i literat, mgr Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn - przewodniczący jury, mgr Kazimierz Dudzik – Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Jury podjęło się niebywale trudnego zadania, mającego na celu wyłonić zwycięzców w międzyszkolnym konkursie literackim. Celem konkursu było napisanie opowiadania patriotycznego. Wszystkie nadesłane prace prezentowały wysoki poziom, stąd też podjęcie konkretnych decyzji okazało się niezwykle trudne.

Czytaj więcej: Mogiły Pamięci – konkurs dla uczniówCzytaj więcej: Mogiły Pamięci – konkurs dla uczniówStowarzyszenie "Klucz" przy wsparciu Zakliczyńskiego Centrum Kultury rozpoczyna realizację projektu Mogiły pamięci: Jamna – Wola Stróska – Charzewice. Projekt ten dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019. Jednym z istotnych elementów tego projektu jest Międzyszkolny konkurs literacki na opowiadanie patriotyczne do udziału w którym niniejszym gorąco zachęcamy.

 

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE PATRIOTYCZNE
„MOGIŁY PAMIĘCI: JAMNA – WOLA STRÓSKA – CHARZEWICE”
(1 września – 5 października 2019)

Czytaj więcej: „Klucz” do kultury i promocjiCzytaj więcej: „Klucz” do kultury i promocjiCoraz trudniej wyobrazić sobie ZCK bez „Klucza” i odwrotnie. Od siedmiu lat samorządowa instytucja kultury – ZCK i organizacja pozarządowa jaką jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn bardzo ściśle ze sobą współdziałają i jest to nie tylko efektowna, ale przede wszystkim efektywna praca na rzecz kultury i promocji Miasta i Gminy Zakliczyn. Bez grantów „Klucza” Zakliczyńskiemu Centrum Kultury nie udałoby się zrealizować wielu projektów kulturalnych, takich jak choćby tegoroczne Spotkanie Kazimierzowskie z Izabelą Mytnik i zespołem OpeRacja, pięciu ośrodków Akademii dla Aktywnych, Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, III Biesiady Rycerskiej w Melsztynie, zakupu strojów dla kapeli Opatkowice i ZF „Gwoździec”, projektu edukacji ludowej „Ło cem moja dusa gro”, zbliżających się Dożynek Gminy Zakliczyn i Święta fasoli czy planowanych na jesień projektów teatralnych; Teatr Należyty w Zakliczynie oraz Sztuką potrójnie ucieszeni z Niepodległości.

Czytaj więcej:  „Cantando Canzoni” nagrywa debiutancką płytę Doceniając talent i zapał osób wchodzących w skład Chóru ZCK „Cantando Canzoni” oraz osiągnięcia działającego pod batutą Adama Pyrka już 10 lat Chóru, Zarząd Stowarzyszenia „Klucz przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury postanowił pomóc w wydaniu debiutanckiej płyty „Cantando canzoni”. Na płycie znajdą się utwory patriotyczne powstałe przed 1945 rokiem.

 

Chór "Cantando Canzoni" zaprezentował się po raz pierwszy w 2008 roku podczas uroczystości związanych ze świętowaniem Odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to wyjątkowy chór – wówczas nazywał się Chórem Wielopokoleniowym i działał przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, z tego względu, iż w jego skład weszły osoby w różnym wieku, począwszy od uczniów szkół podstawowych poprzez absolwentów, nauczycieli, emerytowanych pracowników oświaty oraz rodziców.

Czytaj więcej: Chłop bez zawodu, to jest biedny chłopTytułowe słowa okazały się puentą naszej wizyty u pana kowala Józefa Grocholi, kiedy to odbyliśmy już ostatnie zajęcia w II trymestrze Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego. Kowal, prawdziwy artysta i pasjonat wraz z swoją małżonką ugościł nas 11 lipca w swojej kuźni. 

 

Nasza przygoda rozpoczęła się od wysłuchania opowieści o dawnych czasach i historyjek z bardzo ważnym przekazem - otóż każdy chłop powinien mieć zawód, bo mając zawód zawsze znajdzie pracę i utrzyma swoją rodzinę. Przekaz ten idealnie odnosił się do dawnych czasów gdy to rzemieślnicy stanowili bardzo ważną podstawę handlu, ale czy czas nie zatacza koła? Myślę, że i dziś w nowoczesnym świecie ta maksyma może się sprawdzić, gdyż coraz częściej wracamy do rękodzieła i wyrobów naturalnych, tak więc Panowie, brać się do roboty, jakiegoś zawodu trzeba się wyuczyć.

Jakbym się jeszcze raz urodził, to i tak bym został w tym zawodzie co jestem. Tylko warsztat bym sobie lepszy założył, bo ten co mam to jest już zabytek…

Czytaj więcej: ZUL u człowieka pracującego w ogniu żelaznych zasad…Takimi oto słowami przedstawił studentom Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego swoje przywiązanie do zawodu kowala Pan Józef Grochola z Zakliczyna,  do którego kuźni udaliśmy się na zajęcia warsztatowe 5 czerwca o godzinie 17. Stało się już tradycją, że każde spotkanie ZUL spotyka się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, tak też i tym razem nie było inaczej. Na warsztaty do kuźni wyruszyła na tyle pokaźna grupa, że warsztat Pana Józefa pękał w szwach od ilości osób pragnących poznać tajniki kowalskiego fachu. Każdy z uczestników z uszami otwartymi na wiedzę i z iskrami w oczach słuchał o żelaznych zasadach i historiach dawnego życia kowala i ludzi pochodzących z okolic Lubinki i Janowic, bowiem nasz nietuzinkowy wykładowca przyszedł na świat zimą 1939 roku właśnie w Lubince, gdzie spędził dzieciństwo i młodość - tam też założył ze swoim ojcem swój pierwszy warsztat kowalski.

Czytaj więcej: Odkrywamy zakryte – Góry Świętokrzyskie – Zakliczyński Uniwersytet LudowyGóry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych łańcuchów górskich w Europie, właśnie tam wybraliśmy się w ramach II trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego na dwudniową wyprawę, naszym celem było nie tylko zdobycie wiedzy na temat wydobywania rudy żelaza oraz minerałów i sposobu ich obróbki, ale również zwiedzenie ciekawych historycznie zakątków województwa świętokrzyskiego, czy się nam udało?

Przekonajcie się sami.

Czytaj więcej: Miecze z Paleśnicy pod Grunwaldem...Tysiące wieków temu, żyjący w Dolinie Dunajca ludzie do obrony używali zwykłych drewnianych kijów, z czasem broni wykonanej z kości upolowanych zwierząt. Później nastąpił czas rewolucji neolitycznej. W neolicie rozwijały się nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów, także produkcja siekierek i toporków krzemiennych. Kolejna era, to czas broni wykonywanej z brązu i żelaza. W okresie średniowiecza broń biała w swym rozwoju i sposobie użycia przeszła ogromne przeobrażenia, a i w swej formie stała się swego rodzaju dziełem sztuki, wszelako, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, służącym zadawaniu ran i śmierci. Tak w największym skrócie można by scharakteryzować broń białą używaną z powodzeniem na przestrzeni dziejów również na Ziemi Zakliczyńskiej.

Czytaj więcej: Będzie najazd na Melsztyn Takiego obozu rycerskiego, jaki rozłoży się 21 czerwca u wejścia na teren ruin zamku melsztyńskiego, Melsztyn nie widział od wieków. To właśnie w piątek w godzinach popołudniowych zaczną przybywać na melsztyńskie wzgórze pierwsze grupy rekonstrukcji historycznej. W sumie w sobotę o poranku powinniśmy zobaczyć ponad 20 namiotów i około 80 rekonstruktorów w obozowisku usytuowanym na sąsiadującym z zamkiem wzgórzem. W sobotę o godzinie 10 – tej otworzona zostanie symboliczna brama do zamku. Godzinę później oficjalnie rozpocznie się III Biesiada Rycerska w Melsztynie, którą dowodzić będzie krakowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rujewit. Impreza organizowana jest przez ZCK i Stowarzyszenie "Klucz" przy wsparciu sołtysa Melsztyna Józefa Franczyka, Zakładu Usług Komunalnych w Zakliczynie oraz jednostek OSP Charzewice i Faliszewice.

Czytaj więcej: Spotkanie Kazimierzowskie z Mecenatem Małopolski 7 czerwca, w piątkowy wieczór odbyło się już piąte z cyklu "Kazimierzowskich spotkań u Jordana." Tym razem w roli głównej wystąpiła Izabela Mytnik i krakowski zespół "Akustyczna OpeRacja", a projekt został dofinansowany przez Czytaj więcej: Spotkanie Kazimierzowskie z Mecenatem Małopolski Województwo Małopolskie w ramach Mecenatu Małopolski, do którego skutecznie aplikowało stowarzyszenie "Klucz" działające przy ZCK. Wydarzenie osobistym patronatem objęła marszałek Anna Pieczarka. W wypełnionej widownią ratuszowej sali im. S. Jordana usłyszeliśmy piosenki z dobrym tekstem za co odpowiedzialna jest dr hab. Anna Sowa – Staszczak, wokalistka i autorka tekstów piosenek Akustycznej OpeRacji, która jest wykładowcą akademickim oraz Kierownikiem Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych