Baner festiwalu

 

 

Kilka słów o niektórych Proboszczach Domosławic

ogrojecJednym z pierwszych proboszczów zapisanych złotymi zgłoskami był ks. Jan Pawlik. Najpierw proboszcz Pawlik odnowił i dosłownie ozłocił ikonę Matki Bożej Domosławickiej, potem odnowił i przyozdobił kościółek, założył cmentarz parafialny, uregulował sprawy parafialnych gruntów i pobudował plebanie oraz budynki gospodarcze, pobudował szpital dla ubogich . Jego staraniem w Domosławicach założono szkołę trywialną. Na dwa lata przed śmiercią z zewnętrznej strony kościoła od ołtarza wybudował Ogrójec (na zdjęciu z lewej) przy którym spoczęły jego doczesne szczątki. Ks. Jan Pawlik przez pewien czas łączył obowiązki proboszcza i dziekana dekanatu czchowskiego.

Kolejnym proboszczem był znakomity kaznodzieja, ks. Tomasz Kolasiński, któremu kościółek zawdzięczał kamienną posadzkę, babiniec, nową ambonę, nowe boczne ołtarze i przede wszystkim nowy, wielki ołtarz wystawiony ze spadku po rodzicach w roku 1867.

Po proboszczu Kolasińskim kolejnym z najzacniejszych gospodarzy parafii był ks. Maciej Smoleński któremu parafianie, miłośnicy historii i jej badacze zawdzięczają monografię „Melsztyn. O zamku i jego panach, o kościele i plebanach z dodatkiem o Domosławicach”. Kościół domosławicki zawdzięcza też księdzu Smoleńskiemu nowe organy, organistówkę i ochronkę dla ubogich oraz pomieszczenie przy dzwonnicy na sprzęt kościelny.

Kilkanaście dni przez nastaniem XX wieku proboszczem w Domosławicach został ks. Kazimierz Kozak, który nie tylko zadbał o właściwie zabezpieczenie u upiększenie ikony Matki Bożej Domosławickiej, ale nie szczędził wysiłku w celu dokumentacji i popularyzacji łaskami słynącego Obrazu wydając m.in. szereg litografii oraz opracowanie o. Władysława Szołdrskiego „Kościół i łaskawy obraz Najświętszej Panny w Domosławicach.”

kapturkiewiczOdpust ku czci Matki Bożej Domosławickiej 2 lipca i Jubileusz 220 lat parafii zbiega się z jubileuszem 60 – lecia kapłaństwa Ks. Prałata Michała Kapturkiewicza, który był jednym z najdłużej sprawujących godność proboszcza Domosławic – obecnie rezydenta parafii.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do Matki Bożej po pociechę i wstawiennictwo, abyśmy razem cieszyli się Jubileuszem naszej Parafii i oddali cześć Kapłaństwu w osobie dostojnego Jubilata.

Opracowali;
Proboszcz Parafii ks. Marek Kądziołka oraz Kazimierz Dudzik

 

 

 

 

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.