Baner festiwalu

 

kapturkiewiczJak zwykle, w czwartek szykował się do porannej mszy świętej w domosławickim sanktuarium NMP odprawianej o godzinie 6:30, ale zrobiło mu się słabo i ksiądz proboszcz wezwał karetkę pogotowia, która zabrała księdza prałata Kapturkiewicza do szpitala. Po południu dotarła informacja, że ks. Michał Kapturkiewicz w wieku 87 lat, w 65 roku służby kapłańskiej, odszedł do Pana.

 

Wystawienie trumny z ciałem śp. ks. Kapturkiewicza w Kościele Parafialnym w Domosławicach nastąpi w piątek o godzinie 18:00.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Michała Kapturkiewicza rozpoczną się w sobotę 7 marca 2020 roku modlitwą Różańca świętego o godzinie 11:30, po Różańcu zostanie odprawione nabożeństwo żałobne, a po nim nastąpi odprowadzenie ciała domosławickiego Pasterza na cmentarz parafialny.

 

Michał Kapturkiewicz urodził się w Jasnej – Podłopieniu (dziś miejscowość nazywa się Podłopień) w gminie Tymbark, w przedwojennej rodzinie kolejarskiej 29 września 1932 roku jako syn Jana i Eleonory z domu Bednarz. Być kolejarzem, czy mieć w rodzinie kolejarza przed wojną to oznaczało przynależność do lokalnej elity; szacunek, poważanie w sąsiedztwie no i dobra, kolejarska pensja.

 

Msza święta prymicyjna Michała Kapturkiewicza została odprawiona w Tymbarku, bo do tej parafii należała rodzinna miejscowość, która obecnie jest samodzielną parafią. W 1983 roku bp Jerzy Ablewicz erygował w Podłopieniu samodzielną parafię pw. Miłosierdzia Bożego, wydzielając ją z parafii w Tymbarku.

 

Po uzyskaniu święceń kapłańskich ks. Kapturkiewicz został skierowany do parafii pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej jako wikariusz, gdzie służył pomocą tutejszemu proboszczowi ks. Stanisławowi Pacosze do 26 lipca 1959 roku. Kilkanaście lat później jako proboszcz domosławicki zapraszał ks. proboszcza Pacochę z Łużnej do uczestnictwa w celebrach odpustowych i wygłaszania homilii w Domosławicach. 27 lipca 1959 roku ks. Kapturkiewicz skierowany zostaje przez Biskupa do Bochni do parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. W roku 1966 trafił do Domosławic - 2 lipca 1966 roku został wikariuszem u boku proboszcza Józefa Misiaka. Proboszcz Misiak zmarł 13 grudnia 1967 roku i ks. Kapturkiewicz został najpierw mianowany administratorem, a po roku proboszczem parafii w Domosławicach, godność tą sprawując do 2001 roku. 12 kwietnia 2001 roku w Wielki Czwartek Biskup Tarnowski ks. Wiktor Skworc nadał ks. Michałowi Kapturkiewiczowi tytuł Honorowego Kanonika Kapituły Katedralnej. Od 2002 roku był rezydentem parafii Domosławice.

 

8 stycznia 2016 roku, decyzją kapituły Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, ks. prałat Michał Kapturkiewicz został uhonorowany nagrodą "Jordan." Nie da się w krótkim rysie opowiedzieć o tej Wybitnej Postaci z Doliny Dunajca. Przypomnę teraz to co mówiłem w laudacji podczas gali honorowej nagrody "Jordan" o ks. Kapturkiewiczu:

"Od 1968 roku związany z parafią jako proboszcz, a po przejściu na emeryturę jako rezydent parafii pw. Nawiedzenie NMP i sanktuarium Maryjnym w Domosławicach. Ks. Michał Kapturkiewicz to niezrównany kaznodzieja oraz kustosz historii i dziedzictwa doliny Dunajca. Jako kapłan potrafił zjednać sobie zwyczajnych ludzi i reprezentantów znanych rodów oraz ludzi nauki, wśród nich potomków Jacka Malczewskiego, Kunachowiczów, Wykowskich, Charzewskich. To ks. Michał zapoczątkował msze święte w intencji poległych żołnierzy i spoczywających na cmentarzu wojennym w Charzewicach, to On nie dał zapomnieć o Jacku Malczewskim opowiadając, że: „przemija postać świata…bądź jak Malczewski, kochaj ludzi bo szybko odchodzą.” Nie sposób opowiedzieć życiorys pochodzącego z Tymbarku, tak bardzo będącego symbolem skromności, a zarazem wielkości kapłańskiej, księdza; kochającego Matkę Bożą Domosławicką – Królową Doliny Dunajca, ludzi i kulturę".

 

„Ja nie jestem od dzielenia ludzi, od tego są wybitni specjaliści” – lata temu, podczas wielu z naszych rozmów, tak na jakieś moje pytanie odpowiedział ksiądz Michał Kapturkiewicz. Zapamiętałem sobie to i będę pamiętał do końca.

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.