Baner festiwalu

 

jubileuszsodplakatJak to widział Wacław Spieszny

 

 

Strażacka Orkiestra Dęta "Filipowice" obchodzi w tym roku 25 – lecie działalności. 4 sierpnia 2018 roku w Filipowicach odbędą się skromne obchody jubileuszowe przygotowywane wspólnie siłami tutejszej jednostki OSP, ZCK i Klubu Przyjaciól SOD "Filipowice." Dzisiaj nikt w gminie Zakliczyn nie wyobraża sobie krajobrazu kulturalnego bez "Filipowic". Tak jak 25 lat temu, jest to Orkiersta, której skład stanowi młodzież. A jak to wszystko się zaczęło ? 25 lat temu, nieżyjący już dziś; prezes Wacław Spieszny i Feliks Drożdż z Zarządu OSP Filipowice wymyślili powołanie strażackiej orkiestry dętej. Od pomysłu do jego realizacji droga daleka, a początki tak wspominał nieodżałowany Wacław Spieszny, pierwszy kierownik Orkiestry w Filipowicach:

 

 

Jesienią 1992 roku na posiedzeniu Zarządu OSP w Filipowicach podjęto decyzję utworzenia orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach. To śmiałe wówczas hasło wydawało się nie do zrealizowania: brak instruktora, brak środków na zakup instrumentów, brak ogrzewanego pomieszczenia – oto główne przeszkody. Dopingował jeden fakt, że na terenie dużej zakliczyńskiej gminy nie istnieje żadna orkiestra. Po różnychspieszny przepychankach jakie zwykle towarzyszą takim poczynaniom, wójt Gminy Zakliczyn Stanisław Chrobak zdopingował Ochotnicza Straż Pożarną w Filipowicach do działania, aby taki zespół powstał i obiecał pomoc. „No i się zaczęło”. Szczególnie ważny krok ku temu poczynił były dyrektor Centrum Kultury pan Marek Niemiec który wystarał się o nauczyciela, instruktora nauki gry na instrumentach dętych. Wnet zjawił się jak się później okazało muzyk, instruktor, dyrygent pan Stanisław Zięba, który podjął się trudnego zadania. Nabór członków do orkiestry rozpoczął się w I kwartale 1993 roku. Bazowano głównie na młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Równocześnie dokonany został zakup 6 sztuk instrumentów dętych, kilka sztuk zostało wypożyczone, kilku członków powstającej orkiestry posiadało instrumenty własne. Łącznie zdołano pozyskać 18 członków orkiestry i tyleż instrumentów i tak pan Stanisław Zięba w marcu 1993 roku zaczął przygotowywać uczniów do nauki czytania nut, a następnie gry na instrumentach, aby przygotowany zespół zadebiutował już 1 maja 1994 roku podczas otwarcia Domu Strażaka w miejscowości Charzewice".

 

Łatwo nie było, ale gdy przychodziły chwile zwątpienia, Wacław Spieszny mawiał: "ból mija, a piękno sztuki pozostaje.” Na koniec 1996 roku kierownikowi Spiesznemu i kaplemistrzowi Ziębie udało się osiągnąć liczbę 38 członków z czego występujących w orkiestrze 30 osób, w tym 10 dziewcząt.

 

W 2012 roku na portalu Zakliczyninfo Wacław Spieszny, przy okazji zbliżającego się 20 - lecia  działalności Orkiestry, mówił tak: Orkiestra Dęta OSP w Filipowicach, to była w latach 90 – tych ubiegłego wieku najmłodsza orkiestra w województwie tarnowskim wiekiem i stażem. Podczas każdego, kolejnego występu, Orkiestra nagradzana była przez publiczność gromkimi brawami, co zobowiązywało członków do doskonalenia umiejętności w trudnej sztuce muzykowania. Na efekt tej pracy nie trzeba było długo czekać, bo w 1997 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Tarnowie orkiestra zajęła 3 miejsce. Był to pierwszy znaczący sukces dla tak młodego zespołu i instruktora. Nagrodą w konkursie była m.in. nowa trąbka. Odtąd co roku orkiestra dopełnia i dodaje uroku swymi występami obchody świat narodowych, koncertuje podczas uroczystości rocznicowych w punktach walk niepodległościowych i w uroczystościach kościelnych, strażackich, gminnych i innych. W związku ze zwiększoną liczbą występów, co wiąże się z kosztami, kierownictwo nad zespołem przejmuje Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie – późniejsze Zakliczyńskie Centrum Kultury z dyrektorem Kazimierzem Dudzikiem.

 

 

W roku 2012 pan Wacław Spieszny został uhonorowany przez Zarząd Stowarzyszenia "Klucz" nagrodą honorową "Jordan" za szczególne zasługi na rzecz rozwoju kultury i promocji gminy Zakliczyn.

Cdn.

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.