Baner festiwalu

 

Czytaj więcej: Niedziela Palmowa Kapeli Opatkowice na JamnejCzterej Ewangeliści mówią o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, czytamy o tym w liturgii Niedzieli Palmowej. W tym dniu uroczyste msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji a sama procesja z kolei wzięła swój początek z Ziemi Świętej w IV w.  kiedy istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy. Według wspomnień Egerii (chrześcijańskiej pątniczki pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego) w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele.

 

Czytaj więcej: O Wigilii z Kapelą Kapela "Opatkowice" działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury wiele razy zaskakiwała publiczność, dając popis swoim umiejętnościom, pomimo tak młodego wieku (kapela działa od 2018 r.). Tym razem to członkowie kapeli zostali zaskoczeni przez jej kierownika - instruktora ds. kultury ludowej w ZCK - Halinę Machel, która zaprosiła członków kapeli wraz z rodzicami do przygotowania wigilijnego wideoklipu.

Czytaj więcej: Kapela Kapela Opatkowice działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Opiekunem muzycznym jest Marcin Korbut, a opiekę organizacyjną sprawuje instruktor ds. kultury ludowej ZCK – Halina Machel. „Opatkowice” są owocem Matecznika Tradycji - Warsztatów Muzykowania Ludowego działającego przy ZCK w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji realizowanej przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu od 2018 roku.

 

Obecny skład kapeli „Opatkowice”

 

Skrzypce: Weronika Kulak, Natalia Czuba, Aneta Wójcik, Emilia Hajduk, Gabrysia Duda, Ksenia Hajduk, Wiktor Korbut.
Kontrabas: Natalia Siemaszko, Wiktor Hajduk, Karol Biel.
Heligonka: Konrad Majewski, Mikołaj Rylewicz, Adam Gaura.
Klarnet: Arek Majewski, Gabrysia Rylewicz.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.