teatr

Przejście do firmy KM-Net

cmr

Polska-fest

pdu

 

Czytaj więcej: Zrzutka dla Polaków poszkodowanych przez powódź w Obertynie Tegoroczne „Deszcze świętojańskie” dają się we znaki południowo – wschodniej Polsce (w tym naszym bliskim sąsiadom), ale też są przyczyną gwałtownych powodzi na terenie zachodniej Ukrainy, szczególnie na Zakarpaciu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodach iwano-frankowskim i czerniowieckim. Poziomy rzek; Dniestru, Tysy i Prutu podnosiły się nieustannie do 28 czerwca. Podtopienia mają też miejsce w obwodach: lwowskim, tarnopolskim i zakarpackim. W związku z zalaniem terenów zamieszkałych odnotowano trzy ofiary śmiertelne.

 

Ukraińskie władze trwierdzą, że to największa powódź od 2008 roku i poinformowały, że z zalanych terenów ewakuowano już ponad 800 osób. Zdjęcia w mediach społecznościowych ukazują wiele zalanych pól, dróg i wiosek, przez co niektóre zostały tymczasowo odcięte od świata.

Czytaj więcej: Wdzięczny Pamiętacie naszą akcję w marcu i kwietniu tego roku, którą prowadziliśmy na rzecz przedszkola w Obertynie ? Uzbieraliśmy wtedy 1300 zł, które pojechały z ks. Arturem Zauchą do obertyńskiego przedszkola "Dzwoneczek". Po uroczystościach jubileuszowych w dniu 29 czerwca, nasza delegacja została zaproszona przez panią dyrektor Grygoruk i przedszkolankę Oksanę Gudymę – Ponę do zwiedzenia placówki. Poszliśmy, bo to po sąsiedzku z Ochronką w której kwaterowaliśmy, by zobaczyć jak to wygląda, no i bardzo pozytywnie zostaliśmy zaskoczeni; było schludnie, czysto, kolorowo i przytulnie, choć budynek z zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia.

Czytaj więcej: Piękna, podniosła uroczystość w Obertynie 29 czerwca 2018 roku dla Polaków w Obertynie był dniem szczególnym, dniem jubileuszowym 25 lecia odnownienia parafii rzymsko – katolickiej, w tym historycznym miasteczku na Pokuciu. Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, z udziałem księży i sióstr zakonnych z tutejszego dekanatu oraz m.in. ks. prałata Alfonsa Górowskiego, który wraz ze wspólnotą odtwarzał obertyńską parafię zanim trafił tu ks. Artur Zaucha. W odpowiedzi na zaproszenie ze strony proboszcza ks. Artura Zauchy, na tą uroczystość udała się zakliczyńska delegacja w składzie: Małgorzata Ankier, Gertruda Boczek, Alicja Nosek, Tomasz Damian, Kazimierz Dudzik, Józef Wojtas oraz szef delegacji Janusz Krzyżak. Podczas uroczystości Janusz Krzyżak przekazał proboszczowi specjalny, jubileuszowy ryngraf od burmistrza Dawida Chrobaka oraz kielich mszalny zakupiony przez członków delegacji.

Czytaj więcej: 261 lat od powstania i 25 lat odnowienia parafii w Obertynie W dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2018 roku, w odpowiedzi na zaproszenie ks. Artura Zauchy skierowane na ręce burmistrza Dawida Chrobaka, na jubileusz 25 – lecia odnowienia parafii rzymsko – katolickiej do Obertyna udała się 7 – osobowa delegacja Miasta i Gminy Zakliczyn pod przewodnictwem sekretarza Gminy Zakliczyn Janusza Krzyżaka. Uroczystości jubileuszowe miały punkt kulminacyjny 29 czerwca w dniu wspomnienia patronów parafii, apostołów św. Piotra i Pawła, podczas sumy odpustowej, której przewodniczył metropolita diecezji lwowskiej ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Czytaj więcej: Dla przedszkolaków w Obertynie (aktualizacja) Ksiądz Artur Zaucha – proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Obertynie na początku lutego przysłał takie zapytanie: „Chciałem się zapytać w imieniu pani Dyrektor i pracowników przedszkola w Obertynie czy byłaby możliwość pomocy Gminy Zakliczyn w wyposażeniu Sali gimnastycznej dla dzieci. Konkretnie chodzi o tunel, maty materace na podłogę do ćwiczenia i tablicę koszową do nauki rzucania piłką przymocowaną do ściany.” Postanowiliśmy odpowiedzieć w okresie przedświątecznym na ten apel organizując tzw. zbiórkę koleżeńską.

Czytaj więcej: Wielkanocna babeczka dla przedszkolaków z Obertyna Jakiś czas temu ( w lutym), ksiądz Artur Zaucha – proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Obertynie zwrócił się zapytaniem do władz Zakliczyna, czy możliwa byłaby pomoc z naszej strony dla tamtejszego przeszkolą w zakupie niezbędnego wyposażenia, o co Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Ksiądz Proboszcz pytał w imieniu pani Dyrektor i pracowników przedszkola w Obertynie. Chodzi głównie o zakup takich rzeczy jak maty, materace na podłogę do ćwiczenia czy tablicę koszową do nauki rzucania piłką. Tak sobie pomyśleliśmy w gronie pracowników ZCK i członków stowarzyszenia „Klucz”, że 28 marca (środa) na zakliczyńskim Rynku będzie organizowany Festiwal Produktów Regionalnych z gminy Zakliczyn i my przygotujemy stoisko ZCK, na którym nasze pracownice oferować będą m.in. babeczki wielkanocne, będą też kubki zakliczyńskie i melsztyńskie, magnesy na lodówkę,  a dochód z ich sprzedaży chcemy przekazać na pomoc dla przedszkola w Obertynie do którego uczęszczają dzieci z polskich rodzin.

Czytaj więcej: Na Święcie kapusty w Obertynie Minęło  miesiąc, tak ten czas szybko mija, zanim udało mi się przygotować relację z tego wydarzenia. W dniach od 14 do 16 października, na zaproszenie władz Obertyna na Ukrainie, przebywała delegacja gminy Zakliczyn w składzie; Janusz Krzyżak – sekretarz gminy Zakliczyn i szef delegacji, Kazimierz Korman – honorowy obywatel gminy Zakliczyn, Ewa Nijak i Stanisław Nadolnik – radni Rady Miejskiej w Zakliczynie, Tomasz Damian – prezes Zarządu Gminnego OSP w Zakliczynie, Krystyna Sienkiewicz – Witek - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zakliczynie oraz Kazimierz Dudzik – prezes Stowarzyszenia „Klucz” i dyrektor ZCK. Były dwa preteksty, jak mniemam, do tego - aby wójt Obertyna Wiktor Chamut i wspierający go; deputowany do Rady Okręgowej w Iwano-Frankiwsku Bogdan Stanisławski, a także ksiądz Artur Zaucha proboszcz parafii rzymsko – katolickiej pw. Piotra i Pawła – zaprosili nas do Obertyna; 170 lecie działalności tutejszej szkoły oraz II Święto kapusty w Obertynie.

 Siłaczka Maria w Stanisławowie
Czytaj więcej: Misja Zakliczyn – Obertyn – finał.W poniedziałek rano wyjeżdżamy z Obertyna. Z nami zabiera się Wasyl, który jedzie do pracy w Tarnowie. Wasyl to taka „złota rączka”, facet który żadnej pracy się nie boi. Tu w Obertynie ma gospodarstwo dwuhektarowe, które jest spadkiem po byłym kołchozie. Jak ktoś pracował więcej niż 10 lat w kołchozie, to potem dostawał 2 ha. Mama Wasyla pracował ponad 10 lat, no to dostała. Ziemia tu żyzna, ale trzeba mieć czym ją obrabiać, a nie za bardzo jest czym. Przyszli Niemcy, zaproponowali dobre warunki dzierżawy, no to ludzie to co dostali po kołchozie oddali Niemcom. Niemcy przywieźli duże, nowoczesne maszyny, wystawili bazę i niektórym miejscowym dali jeszcze zatrudnienie. Nasz Wasyl mówi, że dobrze płacą, a najlepiej tym, którzy robią przy opryskach, tyle tylko, że porobisz przy tych opryskach 8 – 10 lat i do piachu. Wasyl pracował przy schodkach koło Kopca, to prezes Julia poleciła nam go jako pasażera.

Czytaj więcej: „Nasza polska historia” – podsumowanie konkursu dla Polaków z ObertynaObertyn – opis miejscowości

Obertyn to miejscowość leżąca na Pokuciu (kraina historyczna obejmująca tereny dzisiejszej wschodniej Ukrainy nad rzeką Prut). Pierwsze informacje ze źródeł pisanych o Obertynie pochodzą z połowy XIV wieku, kiedy to Dersław z Bybła zeznał w Haliczu, że otrzymał od Konrada z Kunaszowy 60 grzywien za czwartą część Obertyna i Trzchemchów.

Czytaj więcej: Leon Mieńszczykow laureatem senackiego konkursu„Nasza polska historia” to nazwa konkursu literackiego dla młodych Polaków z Obertyna, który odbył się w ramach projektu „Integracja polsko-polska, szansą na rozwój współpracy polsko-ukraińskiej”. Projekt był realizowany przez Gminę Zakliczyn oraz dofinansowany przez Kancelarię Senatu RP. W ramach tego przedsięwzięcia Gmina Zakliczyn zorganizowała dwa przyjazdy do Zakliczyna dla Polonii obertyńskiej, które odbyły się w czerwcu oraz we wrześniu 2016 roku. Celem projektu jest podtrzymanie więzi Polaków z Ojczyzną oraz zachęcenie do kultywowania polskiej tradycji oraz kultury. W ten punkt doskonale wpisuje się konkurs literacki dla obertyńskiej młodzieży. Poniżej publikujemy trzy zwycięskie prace nadesłane przez młodych ludzi z Obertyna (z zachowaniem oryginalnej pisowni).

 

Czytaj więcej: Gmina Zakliczyn wspiera Polonię ukraińską z ObertynaCzęść 2

Druga wizyta Polonii z Obertyna odbyła się w dniach 1-5 września br. Do Zakliczyna ponownie dotarła 40-osobowa grupa naszych rodaków i pomimo że ten przyjazd był krótszy w stosunku do pierwszej wizyty, to równie intensywny. W piątek 2 września Polacy z Obertyna zwiedzili Tarnów, w tym m.in. Rynek i Starówkę, Bazylikę Katedralną, Muzeum Okręgowe i Park Strzelecki. W piątek 2 września odbyła się w Modrzewiowym Wzgórzu w Faściszowej uroczysta kolacja z udziałem Polonii z Obertyna i delegacji z partnerskiego miasta Jászfényszaru na Węgrzech. Po kolacji Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak przekazał pani Prezes Julii Mieńszczykowej zakupione w ramach projektu senackiego książki i albumy w języku polskim – łącznie ponad 100 pozycji o różnej tematyce, począwszy od książek dla dzieci, poprzez poezję polską, po klasykę polskich twórców – „Pana Tadeusza” i „Quo vadis”. Książki te mają stanowić zalążek polskiej biblioteki w Obertynie, zarządzanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.