Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Wdzięczny Pamiętacie naszą akcję w marcu i kwietniu tego roku, którą prowadziliśmy na rzecz przedszkola w Obertynie ? Uzbieraliśmy wtedy 1300 zł, które pojechały z ks. Arturem Zauchą do obertyńskiego przedszkola "Dzwoneczek". Po uroczystościach jubileuszowych w dniu 29 czerwca, nasza delegacja została zaproszona przez panią dyrektor Grygoruk i przedszkolankę Oksanę Gudymę – Ponę do zwiedzenia placówki. Poszliśmy, bo to po sąsiedzku z Ochronką w której kwaterowaliśmy, by zobaczyć jak to wygląda, no i bardzo pozytywnie zostaliśmy zaskoczeni; było schludnie, czysto, kolorowo i przytulnie, choć budynek z zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia.

Czytaj więcej: Piękna, podniosła uroczystość w Obertynie 29 czerwca 2018 roku dla Polaków w Obertynie był dniem szczególnym, dniem jubileuszowym 25 lecia odnownienia parafii rzymsko – katolickiej, w tym historycznym miasteczku na Pokuciu. Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, z udziałem księży i sióstr zakonnych z tutejszego dekanatu oraz m.in. ks. prałata Alfonsa Górowskiego, który wraz ze wspólnotą odtwarzał obertyńską parafię zanim trafił tu ks. Artur Zaucha. W odpowiedzi na zaproszenie ze strony proboszcza ks. Artura Zauchy, na tą uroczystość udała się zakliczyńska delegacja w składzie: Małgorzata Ankier, Gertruda Boczek, Alicja Nosek, Tomasz Damian, Kazimierz Dudzik, Józef Wojtas oraz szef delegacji Janusz Krzyżak. Podczas uroczystości Janusz Krzyżak przekazał proboszczowi specjalny, jubileuszowy ryngraf od burmistrza Dawida Chrobaka oraz kielich mszalny zakupiony przez członków delegacji.

Czytaj więcej: 261 lat od powstania i 25 lat odnowienia parafii w Obertynie W dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2018 roku, w odpowiedzi na zaproszenie ks. Artura Zauchy skierowane na ręce burmistrza Dawida Chrobaka, na jubileusz 25 – lecia odnowienia parafii rzymsko – katolickiej do Obertyna udała się 7 – osobowa delegacja Miasta i Gminy Zakliczyn pod przewodnictwem sekretarza Gminy Zakliczyn Janusza Krzyżaka. Uroczystości jubileuszowe miały punkt kulminacyjny 29 czerwca w dniu wspomnienia patronów parafii, apostołów św. Piotra i Pawła, podczas sumy odpustowej, której przewodniczył metropolita diecezji lwowskiej ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Czytaj więcej: Dla przedszkolaków w Obertynie (aktualizacja) Ksiądz Artur Zaucha – proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Obertynie na początku lutego przysłał takie zapytanie: „Chciałem się zapytać w imieniu pani Dyrektor i pracowników przedszkola w Obertynie czy byłaby możliwość pomocy Gminy Zakliczyn w wyposażeniu Sali gimnastycznej dla dzieci. Konkretnie chodzi o tunel, maty materace na podłogę do ćwiczenia i tablicę koszową do nauki rzucania piłką przymocowaną do ściany.” Postanowiliśmy odpowiedzieć w okresie przedświątecznym na ten apel organizując tzw. zbiórkę koleżeńską.

Czytaj więcej: Wielkanocna babeczka dla przedszkolaków z Obertyna Jakiś czas temu ( w lutym), ksiądz Artur Zaucha – proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Obertynie zwrócił się zapytaniem do władz Zakliczyna, czy możliwa byłaby pomoc z naszej strony dla tamtejszego przeszkolą w zakupie niezbędnego wyposażenia, o co Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Ksiądz Proboszcz pytał w imieniu pani Dyrektor i pracowników przedszkola w Obertynie. Chodzi głównie o zakup takich rzeczy jak maty, materace na podłogę do ćwiczenia czy tablicę koszową do nauki rzucania piłką. Tak sobie pomyśleliśmy w gronie pracowników ZCK i członków stowarzyszenia „Klucz”, że 28 marca (środa) na zakliczyńskim Rynku będzie organizowany Festiwal Produktów Regionalnych z gminy Zakliczyn i my przygotujemy stoisko ZCK, na którym nasze pracownice oferować będą m.in. babeczki wielkanocne, będą też kubki zakliczyńskie i melsztyńskie, magnesy na lodówkę,  a dochód z ich sprzedaży chcemy przekazać na pomoc dla przedszkola w Obertynie do którego uczęszczają dzieci z polskich rodzin.

Czytaj więcej: Na Święcie kapusty w Obertynie Minęło  miesiąc, tak ten czas szybko mija, zanim udało mi się przygotować relację z tego wydarzenia. W dniach od 14 do 16 października, na zaproszenie władz Obertyna na Ukrainie, przebywała delegacja gminy Zakliczyn w składzie; Janusz Krzyżak – sekretarz gminy Zakliczyn i szef delegacji, Kazimierz Korman – honorowy obywatel gminy Zakliczyn, Ewa Nijak i Stanisław Nadolnik – radni Rady Miejskiej w Zakliczynie, Tomasz Damian – prezes Zarządu Gminnego OSP w Zakliczynie, Krystyna Sienkiewicz – Witek - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zakliczynie oraz Kazimierz Dudzik – prezes Stowarzyszenia „Klucz” i dyrektor ZCK. Były dwa preteksty, jak mniemam, do tego - aby wójt Obertyna Wiktor Chamut i wspierający go; deputowany do Rady Okręgowej w Iwano-Frankiwsku Bogdan Stanisławski, a także ksiądz Artur Zaucha proboszcz parafii rzymsko – katolickiej pw. Piotra i Pawła – zaprosili nas do Obertyna; 170 lecie działalności tutejszej szkoły oraz II Święto kapusty w Obertynie.

 Siłaczka Maria w Stanisławowie
Czytaj więcej: Misja Zakliczyn – Obertyn – finał.W poniedziałek rano wyjeżdżamy z Obertyna. Z nami zabiera się Wasyl, który jedzie do pracy w Tarnowie. Wasyl to taka „złota rączka”, facet który żadnej pracy się nie boi. Tu w Obertynie ma gospodarstwo dwuhektarowe, które jest spadkiem po byłym kołchozie. Jak ktoś pracował więcej niż 10 lat w kołchozie, to potem dostawał 2 ha. Mama Wasyla pracował ponad 10 lat, no to dostała. Ziemia tu żyzna, ale trzeba mieć czym ją obrabiać, a nie za bardzo jest czym. Przyszli Niemcy, zaproponowali dobre warunki dzierżawy, no to ludzie to co dostali po kołchozie oddali Niemcom. Niemcy przywieźli duże, nowoczesne maszyny, wystawili bazę i niektórym miejscowym dali jeszcze zatrudnienie. Nasz Wasyl mówi, że dobrze płacą, a najlepiej tym, którzy robią przy opryskach, tyle tylko, że porobisz przy tych opryskach 8 – 10 lat i do piachu. Wasyl pracował przy schodkach koło Kopca, to prezes Julia poleciła nam go jako pasażera.

Kresowiacy

Czytaj więcej: Misja Zakliczyn – Obertyn – ciąg dalszy; część 13Kresowiacy, to ogólne określenie zespołu grup etnograficznych ludności polskiej, powstałych w wyniku kolonizacji polskiej na terenach wschodnich, gdzie zaznaczyło się głównie osadnictwo Mazowszan i Małopolan. W grupie Małopolan zaś wyróżnia się duża polska grupa etnograficzna zamieszkująca Pogórze (Ciężkowickie, Jasielskie, Dynowskie, Bukowskie) oraz zachodnią część Dołów Jasielsko-Sanockich. Po II wojnie światowej Kresowiacy zostali przesiedleni na tzw. Ziemie odzyskane. Tyle encyklopedycznego wprowadzenia, bo dla mnie „Kresowiaka” po mieczu, popołudnie 21 sierpnia 2016 roku w Obertynie miał wymiar szczególny – to była swoista podróż w czasie. Ileż to „za dziecka” nasłuchałem się od babci Józefy i Taty o kolorycie kresowego życia i skomplikowanych relacjach polsko – ukraińsko – żydowskich. Teraz miałem okazję niejako „na żywo”, niczym w teatralnej sztuce, wziąć udział w spotkaniu kresowej Polski; tej  zakorzenionej w Obertynie i tej, która w wyniku werdyktu historii przemieszona została o setki kilometrów na zachód.

Święto Niepodległości Ukrainy w Obertynie

Czytaj więcej: Misja Zakliczyn – Obertyn – ciąg dalszy; część 12Kazimierz Korman ma bardzo dobre relacje z wójtem Chamutem i deputowanym Stanisławskim. Już pod koniec bankietu w „Zamku Zlatej” proponują obaj Kormanowi spotkanie naszej delegacji z nimi na tzw. tarasie. Tymczasem rodziny obertyńskie z Obertyna i zagranicy wraz z księdzem Arturem po bankiecie gromadzą się w zamkowej pizzerii. Sytuacja średnio zręczna, wszak na uroczystości rocznicowe Bitwy pod Obertynem zaprosiło nas Towarzystwo Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego a nie władze Obertyna. Razem ze Stefanem Dzikiem i Januszem Krzyżakiem na przemiennie „kursujemy” pomiędzy jedną a drugą grupą. Stanisławski i Chamut są bardzo gościnni i uprzejmi dla naszej grupy. Kazimierz Korman w rewanżu bardzo zaprasza władze do Zakliczyna na Święto fasoli. Kończy się sobota, wracamy do Ochronki na nocleg w towarzystwie Wójta i Deputowanego.

Czytaj więcej: Nie ma intencji o współpracy z Obertynem17. Święto fasoli miało międzynarodowy wymiar, co podczas ceremonii oficjalnej podkreślali; wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys i starosta tarnowski Roman Łucarz. 1 września do Zakliczyna przyjechała Czytaj więcej: Nie ma intencji o współpracy z Obertynemgrupa Polonii z Obertyna skupiona wokół Polskiego Towarzystwa Kultury im. F. Karpińskiego z prezes Julią Mieńszczykową i zamieszkała na „Modrzewiowym wzgórzu”. Wizyta była zwieńczeniem projektu finansowanego przez Senat RP a realizowanego przez Gminę Zakliczyn pod nazwą „Integracja polsko – polska szansą na rozwój współpracy polsko – ukraińskiej.” 2 września przyjechali do nas Węgrzy z Jászfényszaru; zespół „Iglice” oraz delegacja władz miejskich z burmistrz Martą Czeglédi.

Dwa dni wcześniej w Obertynie

Czytaj więcej: Misja Zakliczyn – Obertyn – ciąg dalszy; część 11Bitwa pod Obertynem odbyła się 22 sierpnia 1531 roku. My 485 rocznicę świętowaliśmy dwa dni wcześniej, 20 sierpnia 2016 roku. Zanim przyszliśmy pod Kopiec hetmana Jana Tarnowskiego, udaliśmy się do kościoła pw. św. apostołów Piotra i Pawła na mszę świętą sprawowaną w intencji pokoju na świecie, inaugurującą rocznicowe obchody Bitwy pod Obertynem. Trochę czekaliśmy do rozpoczęcia mszy, bo rodziny Obertyńskie zebrane przez Adama Gawlińskiego z Dolnego Śląska, Legnicy i Szczecina, a nawet z dalekiej Holandii, docierały na uroczystość z nieodległej Kołomyi jakąś sobie tylko znaną drogą. Tymczasem kościół zapełniał się polskimi mieszkańcami Obertyna. Władza w osobie wójta Wiktora Chamuta i deputowanego do Rady Obwodowej w Iwano-Frankiwsku Bogdana Stanisławskiego zasiadła w pierwszej ławce.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych