Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

witki na palmęozdabianie palmyPalma wielkanocna to nieodłączny symbol Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia gałązek znany jest w Polsce już od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które w religii chrześcijańskiej symbolizują zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy. Wykonanie takiej tradycyjnej palmy zapoczątkowali w tym roku, w Filipowicach: Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys Zygmunt Olchawa oraz Rada Sołecka. Swoją pomoc zaoferowała też świetlicowa Barbara Olchawa.


palma w świetlicy ZCKw orszakuPrzygotowanie palmy odbywało się w kilku etapach. W ramach zajęć Akademii dla Aktywnych przy Szkole Podstawowej w Filipowicach, powstawały piękne kwiaty z bibuły tworzone przez niezastąpione panie z Koła Gospodyń Wiejskich i nie tylko. Wykonaniem starannej, stabilnej konstrukcji palmy zajął się pan Sołtys wraz z zawsze chętną do pomocy filipowicką młodzieżą , która regularnie spotyka się w świetlicy wiejskiej. Wszyscy zainteresowani mogli w sobotnie popołudnie nadać wyjątkowy charakter palmie, zdobiąc ją kwiatami, bukszpanem i wstążkami w swoisty sposób.
przed kościołemPunktem kulminacyjnym była Niedziela Palmowa, kiedy to orszak z palmą wyruszył palmy w koscieledumnie z przed remizy do kościoła parafialnego. Przemarszowi towarzyszył śpiew uczestników orszaku, prowadzony przez organistę Adama Pyrka.
Za inicjatywę, poświęcony czas oraz pracę włożoną w wykonanie palmy, podtrzymywanie tradycji wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania, podziękował proboszcz parafii Filipowice ksiądz Piotr Pabis.
Wspólnie spędzony czas podczas wykonania palmy dał możliwość integracji środowiskowej i międzypokoleniowej. Dorośli mogli przekazać młodzieży wiedzę na temat ciekawych tradycji i zwyczajów kojarzących się ze Świętami Wielkanocnymi.

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.