Przejście do firmy KM-Net

SKO

amuch18 marca (w piątek) zapraszamy Państwa na kolejny w tym roku wernisaż wystawy do Galerii „Poddasze” Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Tym razem wraz z autorką prac – Agnieszką Muchą – prezentujemy na „Poddaszu” wystawę "Portrety wymuszone" - prace wykonane azbytechniką akwaforty.

Cóż to jest takiego ta akwaforta ?  Akwaforta lub bardziej po polsku – kwasoryt – jest to technika graficzna wklęsła. Grafika, jak wiemy, jest jednym z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych i obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Kwasoryt polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym za pomocą trawienia. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się nierozpuszczalnym w kwasie werniksem akwafortowym i następnie wykonuje się rysunek stalową igłą odsłaniając powierzchnię metalu. Przez zanurzenie płyty w kwasie następuje wytrawienie wgłębnego rysunku na płycie. W celu pogłębienia kresek w partiach ciemnych rysunku proces ten powtarza się kilkakrotnie. Po ostatnim trawieniu i usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukową, która zatrzymuje się tylko w wytrawionych zagłębieniach. Wciśnięta w wytrawione zagłębienia płyty farba przeniesiona zostaje pod naciskiem w prasie wklęsłodrukowej na papier.

agrazkaPierwsza akwaforta datowana jest na rok 1513, a jej twórcą jest szwajcarski sztycharz Urs Graf. Tą techniką posługiwali się m.in. tak wielcy artyści jak: Albrecht Dürer, Rembrandt, Jacques Callot, Francisco Goya, a w Polsce; Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer czy bardziej współcześnie Beata Wanda Nehring. Tą też technikę upodobała sobie urodzona w 1990 roku, rodowita łoponianka, Agnieszka Mucha. Artystka w latach 2009-2014 studiowała grafikę na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W tak zwanym międzyczasie spędziła słoneczny semestr na Faculdade de Belas Artes da Universidade w Lizbonie. Obecnie pracuje w agencji reklamowej jako projektant grafiki. Po godzinach działalność artystyczną wypełnia rysując na szybach autobusów, paragonach i innych przypadkowych kartkach. Nie lubi telefonować i jeść rozgotowanej kaszy.

Raz jeszcze przypominam; 18 marca 2016 roku, Galeria „Poddasze” w zakliczyńskim ratuszu – początek wernisażu o godzinie 18:30. Wstęp jest oczywiście wolny, więc liczymy wraz ze Stanisławem Kusiakiem – kustoszem Galerii, że licznie na otwarcie wystawy przybędziecie.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.