Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

pomnik św. Jana Pawła II w Zakliczynie 2 kwietnia 2005 roku, godzina 21:37, odchodzi najwybitniejszy Polak w naszych dziejach Karol Wojtyła – dzisiaj już święty, wpisany do powszechnego Kalendarza Rzymskiego – Jan Paweł II. Po śmierci Polskiego Papieża niemal natychmiast wierni Kościoła Katolickiego zaczęli nazywać go Janem Pawłem Wielkim i domagać się wyniesienia na ołtarze wznosząc na Placu św. Piotra okrzyki i transparenty z napisem „santo subito” co oznacza natychmiast święty. Można napisać, że tak się stało, ponieważ 13 maja 2005 następca Jana Pawła II, papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze 1 maja 2011 roku, a Kongregacja Do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła, że dniem wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II będzie 22 października – data inauguracji pontyfikatu w 1978. Kolejny, obecny papież Franciszek wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014 - Niedzielę Miłosierdzia Bożego - kanonizację dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

 

Starsi Polacy pamiętają dzień radości, 16 października 1978 roku, gdy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża jako pierwszy od 455 lat biskup Rzymu niebędący Włochem. Starsi i nieco młodsi pamiętają spotkania z Papieżem podczas pielgrzymek, a prawie wszyscy oprócz najmłodszych, pamiętają dni, w których papież Jan Paweł II odchodził – dziś mija 10 lat od tamtej daty. W odniesieniu do błogosławionych i świętych zasady kultu mówią, że dedykowaną im uroczystością jest dzień wspomnienia liturgicznego. Świętego Jana Pawła II wspominamy w Kościele 22 października, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu w 1978 roku. Tak więc 2 kwietnia 2015 roku w dniu inauguracji Triduum Paschalnego, w Watykanie nie odbędą się uroczystości dedykowane św. Janowi Pawłowi. Nie oznacza to, że w Polsce i w Zakliczynie (o zakliczyńskich obchodach 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II napiszę poniżej), takich uroczystości nie będzie. Warto zwrócić tez uwagę na programy telewizyjne poświęcone osobie św. Jana Pawła II. 2 kwietnia 2015 roku specjalne wydanie głównych „Wiadomości” TVP 1 poprowadzi z Watykanu Piotr Kraśko. Dzień rocznicy śmierci Jana Pawła II zamknie w Jedynce emisja jednego z odcinków cyklu dokumentalnego „Notacje” pod tytułem „Byłem kierowcą Wojtyły” – będą to wspomnienia nieżyjącego już Józefa Muchy z Wierzchosławic, który przez kilkadziesiąt lat pracował jako szofer w krakowskiej kurii – emisja tego odcinka planowana jest o 4:05. Polecam tym, którzy mają kanał TVP Historia film dokumentalny (bez lektorskiego komentarza), który przypomina najważniejsze, najbardziej radosne wypowiedzi Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Film przedstawia wyjątkowy portret Jana Pawła II, papieża, który prowadził miliony ludzi i pozostawił trwały ślad we współczesnej historii. Na tym samym kanale telewizyjnym, pół godziny po północy zostanie wyemitowany głośny film biograficzny „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona z Johnem Voightem jako papieżem.

Na obchody 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Zakliczynie burmistrz Dawid Chrobak i dyrektor ZSPiG w Zakliczynie Józef Gwiżdż zapraszają w dniu 10 kwietnia 2015 roku.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 16:00 w hali sportowej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie na ul. Malczewskiego, 15 minut po 16 – tej rozpocznie się spektakl „Jan Paweł II – święty z polskiej ziemi” przygotowany przez szkolną społeczność, o godzinie 17:00 odbędzie się uroczystość wręczenia odznak Jana Pawła II. O 17:30 nastąpi wyjście ze Szkoły do uroczystego przemarszu ulicami: Malczewskiego, Rynek i Mickiewicza. Pamiętacie mieszkańcy Zakliczyna i okolic jak w dniu śmierci Papieża i następnych dniach na rynku w Zakliczynie został ułożony wielki krzyż z płonących zniczy? 8 kwietnia 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II po raz pierwszy od dawna przed ratuszem odbyła się msza święta na zakliczyńskim Rynku koncelebrowana przez duchownych obu dzisiejszych zakliczyńskich parafii ? Organizatorzy obchodów 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Zakliczynie zamierzają ułożyć z zapalonych zniczy szlak od budynku Szkoły na ul. Malczewskiego do pomnika św. Jana Pawła II na dziedzińcu kościoła pw. św. Idziego opata – pomóżcie młodzieży ułożyć ten szlak i przynieście na trasę przemarszu swoje znicze. O godzinie 18:00 rozpocznie się msza święta w kościele pw. św. Idziego opata, po mszy, około 19:00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Papieża.      

Na koniec, jeśli ktoś chciałby sobie przypomnieć artykuł z 27 kwietnia ubiegłego roku opublikowanego na Zakliczyninfo pod tytułem „Ziemia zakliczyńska św. Jana Pawła II”, podaję link:

http://www.zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1002:ziemia-zakliczyska-jana-pawa-ii&catid=73&Itemid=90

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.