Przejście do firmy KM-Net

SKO

Wędrując z „Wędrowcem” dotarliśmy do końca naszej wędrówki opowiadającej o wyczynie, jakim niewątpliwie było „porwanie się” istniejącej zaledwie od czterech lat Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach na skomponowanie i wystawienie oratorium „Peregrinus.” Wiadomo, że 23 kwietnia 2016 roku „Peregrinus” zostanie wystawiony w Tarnowie. Kazimierzowi Wojnickiemu kiełkują w głowie nowe pomysły i jak mawia Ryszard Ostrowski; infekuje i zaraża tymi pomysłami środowisko skupione wokół Szkoły „Kazka – Zarazka”. Za kilka tygodni rozpocznie się proces rekrutacji uczniów do Oddziału Zamiejscowego w Paleśnicy Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach i będzie ten proces połączony z promocją w formie „Lekcji muzycznych”. Dzisiaj ostatnia część mojej opowieści o Wielkiej Orkiestrze Wojnickiego, ale pewnie nie ostatni artykuł na Zakliczyninfo o poczynaniach fenomenu z Domosławic. O tym wkrótce - teraz finał.

Zapraszam do lektury – Kazimierz Dudzik

Z szacunkiem dla dokonań

wyroznieniewZ Krakowa czy Warszawy gorzej widać prowincję. Na przykład Urząd Marszałkowski w Krakowie tak długo myślał, że wyróżnił w swoim konkursie „Małopolska szkoła z pasją” Domosławice, zamiast dać główną nagrodę – ich konkurs, ich sprawa; niech porównają tych, którym dali nagrody i tego co wyróżnili zaledwie. listprNa szczęście na tym świat się nie kończy i są takie miejsca w stolicach, gdzie jakby lepiej widać. Dobrze widać na przykład z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który za pośrednictwem ministra Wojciecha Kolarskiego napisał m.in. tak:”…Cieszę się, że w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, zabrzmi Oratorium, które odsyłając do wartości uniwersalnych, zwraca uwagę na duchowy wymiar naszej egzystencji. /…/To ważne, iż Oratorium zostanie wykonane przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach. Dzięki temu niezwykle istotna w świecie sztuki relacja mistrz – uczeń zyskuje szczególny wymiar…

 

listchwastowscyObecni na koncercie oratoryjnym profesorowie, w tym prof. Janusz Chwastowski, chwalili na miejscu, tym niemniej po powrocie do domu prof. Chwastowski razem z małżonką Bogusławą postanowili listownie raz jeszcze pogratulować. „…Kibicujemy działalności Środowiska Muzycznego przy Szkole Domosławickiej dopiero od niespełna roku. Wasza działalność wywiera na nas ogromne wrażenie. Nazywamy Was „Środowiskiem” bo przecież stanowicie zespół, do którego należą zarówno uczniowie, jak ich nauczyciele i rodzicie oraz autorzy idei i organizatorzy…”. Nakoniec fragment listu Mateusza Czarneckiegorodzica dziecka uczęszczającego do Szkoły Muzycznej, listu, którym posiłkowałem się w artykule o Wielkiej Orkiestrze Wojnickiego, bo to mądry i do zapamiętania kolejny fragment listu: „….Nie sposób nie wspomnieć tu o dyrektorze szkoły ‒ zawsze obecnym, niezwykle przejętym jej dobrym funkcjonowaniem i rozwojem, a nadto panującą w niej atmosferą. Chętnie rozmawiającym z rodzicami i uczniami. Zarażającym entuzjazmem i nietracącym z oczu celu, którym jest pokazanie młodemu pokoleniu tego, jak tworzyć wspólnotę i poprzez to ‒ kulturę. /.../Szkoła Muzyczna w Domosławicach to nie tylko „oferta” mająca na celu wyrównywać szanse dzieci mieszkających na wsi i zbliżać je do standardów miejskich, ale twórcza inicjatywa kształtująca i ubogacająca wieś jako taką.”

Who is who w Wielkiej Orkiestrze Wojnickiego

Dyrektor Kazimierz Wojnicki na każdym kroku powtarza, że tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie fantastyczni współpracownicy i środowisko skupione wokół Szkoły – i Ty też do tego środowiska się zaliczasz – powtarza mi, a środowisko powtarza, że gdyby nie Wojnicki…

szwoszowskigronOratorium „Peregrinus” to jak dotąd największe przedsięwzięcie artystyczne czarodziejostrowskia wszystkiego w domosławickim fenomenie Kazimierza Wojnickiego. Słowa wyczarował serdeczny przyjaciel Czarodzieja Kazimierza – Ryszard Ostrowski; z zawodu pedagog, nauczyciel, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, z zamiłowania malarz, rysownik, grafik komputerowy i poeta. Muzykę wyczarował Dariusz Swoszowski (na zdjęciu z lewej pierwszy z lewej); utalentowany młody kompozytor, syn znakomitego tarnowskiego pedagoga, dyrektora a nawet posła na Sejm Mirosława Swoszowskiego.

Blaskiem gwiazd opery świecą solistki: Magdalena Niedbała (n/z. w środku) – mezzosopran - debiutowała w „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta na scenie krakowskiej Opery, koncertowała m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Słowacji. Jest laureatką wielu nagród, w tym nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa solistki Narodowego a także współzałożycielką międzynarodowego zespołu Trio Europa. Ewelina Szybilska (n/z. z prawej) – sopran - solistka Opery Śląskiej, gdzie debiutowała w operze „Cyganeria” G. Pucciniego. Współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Operą Nova w Bydgoszczy. Jest laureatką festiwali wokalnych w kraju i zagranicą. Sympatyczna Tarnowianka i prywatnie żona Dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Anna Wilk (n/z. z lewej)– sopran - jakby to ujął pewien znany holenderski trener „international level”, bo też pani Anna koncertuje po całej Europie i jest zapraszana przez organizatorów wielu prestiżowych przedsięwzięć muzycznych w kraju i zagranicą, była m.in. związana z Teatro dell’Opera di Roma, gdzie wykonywała partie solowe głównych bohaterek w operach „Jolanta” Czajkowskiego, „Wesoła wdówka” Lehara czy „Czarodziejski flet” Mozarta.

Na razie tego dżentelmena, który ustawia się zawsze tyłem do publiczności – taka jego rola – zostawię sobie na później i przejdę do składu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Zaczynam od sekcji fletów: Joanna Kliś – Dabrowska, Zuzanna Gaj, Anna Maria Krężołek, Paulina Serafin, Agnieszka Figiel. Sekcja obojów: Nataia Sroka, Aleksandra Fyda, Natalia Brataniec, Michał Krężołek, Elżbieta Sromek, Ewelina orkiestraPacut. Klarnety: Janusz Soboń, Maciej Łuszczewski i Patryk Bednarek. Saksofony: Michał Czapliński, Katarzyna Majchrzak, Mateusz Średniawa, Jakub Pachel, Edyta Pajor i Daniel Repetowski. Trąbki: Bartosz Dąbrowski, Szymon Łazarek, Bartosz Bartosik, Krzysztof Stach i Przemysław Kocoń. Puzony: Marek Perc, Jakub Łuszczewski, Łukasz Hajduk, Karol Augustyn i Ania Pajor. Gitara: Daniel Dwornik. I skrzypce: Elżbieta Mudlaff, Katarzyna Szklarz, Natalia Ogorzelska, Żaneta Gaj, Paulina Dębska, Klaudia Pajor, Natalia Różańska i Magdalena Szot. II skrzypce: Małgorzata Woźniak, Violetta Synytsya, Man Li Śzczepańska, Jagoda Gancarek, Marta waligóra, Zuzanna Joachimek, Beata Pajor, Marysia Miłkowska, Julia Łuszczewska, Weronika Kwiek, Magda Kot i Julia Gnyla. Altówki: Żanna Laszkiewicz, Ewa Borcz, Sara Kopytko, Kamila Siemaszko, Dorota Cieślicka, Julia Kostrzewa i Anna Nowak. Wiolonczele: Orest Bryliński, Aleksandra Kukla, Julia Kwiek, Angelika Kołodziej, Magdalena Pacut, Maria Daniel i Awaz Szczepańska. Po prawej stronie od widowni przed chórem jest sekcja perkusji którą tworzą: Bartosz Sałdan, Paweł Swoszowski, Grześ Gancarek, Sebastian Bednarek, Krzysztof Pachel i Damian Orzeł. Po lewej stronie przed chórem są organy którymi rządzi absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie Iwona Karwacka.

jurkowTeraz czas na chóry i zaczynamy od Jurkowskiego Chóru Kameralnego, który powstał rok przed Szkoła Muzyczną w Domosławicach i na otwarcie tejże wystąpił jako główna gwiazda i tak się przyjaźń artystyczna zawiązała. Chór prowadzi Aleksandra Boškovič – Różak; absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych chórmistrzostwa i emisji głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W jurkowskim Chórze Kameralnym śpiewają: soprany – Edyta Kwiek, Bożena Flasińska, Renata Musiał i Natalia Musiał, alty – Zuzanna Musiał, Danuta Wiśniewska, Agnieszka Kozdrój i Joanna Dębiec, tenory – Mariusz Kwiek, Piotr Musiał, Mateusz Musiał i Jan Kantek oraz basy – Antoni Musiał, Włodzimierz Świerczek, Mirosław Ogorzelec, Marcin Musiał, Jan Nastałek i Józef Łojek. Aleksandra Boškovič – Różak odpowiada za chóry szkolne w Domosławicach oraz filii w Dobrocieszu (gm. Iwkowa), i tak skład domosławicki to: Anna Cetnar, Karolina Czarnecka, chorszkolaZofia Fyda, Natalia Krzyżak, Dominika Leszczyńska, Weronika Ludwa, Karolina Mida, Oliwia Murczek, Gabriela Musiał, Emilia Nadolnik, Wiktoria Nadolnik, Dominika Ojczyk, Julia Pabijan Iwona Pasionek, Natalia Pawłowska, Magdalena Piech, Angelika Potera, Zofia Ryba, Gabriela Salamon, Justyna Sapała, Justyna Sikora, Joanna Szpak, Marta Witkowska, Angelika Wszołek, Teresa Zelek, Mateusz Łach, Kornelia Śliz i Agata Świerczek. Skład chóru szkolnego z Dobrociesza to: Monika Augustyn, Monika Cięciwa, Zuzanna Cięciwa, Iwona Hołust, Marlena Jarzmik, Julia Jaśkiewicz, Joanna Joniec, Kamila Kamińska, Gabriela Kosakowska, Gabriela Krzyżak, Anna Kęder, Małgorzata Kęder, Kamila Mozol, Monika Mozol, Kinga Nowak, Sylwia Nowak, Kacper Osuch, Nikola Osuch, Julia Pajor, Kacper Pajor, Aleksandra Pokrzywa, Patrycja Prusak, Marek Sromek, Kinga, Grzegorz i Marcin Stach oraz Mateusz Waligóra. Chór z filii Szkoły Muzycznej w Gromniku prowadzi Łucja Nowak – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna. Ma też za sobą mistrzowski kurs dyrygencki. Skład Chóru z Gromnika to: Greta Bajorek, Daria i Marcin Baniak, Jakub Bartosik, Veronica Becheanu, Anna i Paulina Buratowskie, Justyna Burnat, Gabriela Cudek, Karolina Janas, Natalia Gaj, Jakub Gąsior, Aleksandra Giemza, Gabriela Gogola, Mateusz Górecki, Karol Kiełbasa, Weronika Kierońska, Kacper Konarski, Julita Kras, Magdalena Kuropatwa, Maria i Marcelina Kwaśna, Weronika Kawasny, Dominika Lazarowicz, Klaudia Librant, Weronika Maniak, Natalia, Arkadiusz i Patryk Mikos, Małgorzata Machowska, Justyna Prudnicka, Patrycja Przybycień, Monika Schabowska, Maria Socha, Dorota i Kamil Starzyk, Magdalena Tabaszewska, Maria Trela, Gabriela Turska, Weronika Wantuch, Jan Wilga, Gabriela i Justyna Witek, Agnieszka Włudyka, Kaja Wojtaczka, Magdalena Wójcik i Natalia Zięba. Proszę zwrócić uwagę, że podobnie jak w przypadku składu chóru z Domosławic, gdzie obok nauczycieli mieszają się nazwiska uczniów z gmin; Czchów i Zakliczyn, tak w przypadku Gromnika przewijają się najczęściej nazwiska z gmin; Gromnik i Ciężkowice. Kompozytor oratorium Dariusz Swoszowski przygotowywał chór z filii w Porąbce Uszewskiej (gm. Dębno), a oto skład chóru: Bożena Baczyńska, Aleksandra Bujak, Karolina Bilińska, Agnieszka Czesak, Agnieszka Daniel, Julia Gagatek, Emilia Gliździńska, Julia i Michał Gurgul, Wiktoria Gnyla, Kinga Grzesik, Filip Jewuła, Agnieszka Kot, Korneli Kołodziej, Agnieszka Myrlak, Marcin Morys, Edyta i Justyna Pałuckie, Julita Rzeszowska, Anna Szczecina, Izabela Sacha, Bartek i Jakub Sowa, Ksawery Styrna, Jakub Wardzała, Weronika Węgrzyn i Alicja Wesołowska.

gronZostały nam jeszcze dwie ważne postaci: Waldemar Groń – dyrygent , doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentury, stały współpracownik Krakowskiej Opery Kameralnej, także Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu gdzie w ramach studium prowadzi jwojnickiwarsztaty dla kapelmistrzów i tamburmajorów. Druga postać to osoba słyszalna choć nie zawsze widzialna podczas oratorium, to aktor Jacek Wojnicki który jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Współpracuje z wieloma teatrami, głównie śląskimi i krakowskimi. W Szkole Muzycznej w Domosławicach prowadzi klasę wokalno – aktorską.

Czy wymieniłem wszystkich zamieszanych w artystyczne dzieło z Domosławic ? Nie. Trzeba by jeszcze napisać o nauczycielach „tych niekoniecznie muzycznych” , ale zaangażowanych w sprawę, o personelu administracyjnym Zespołu Szkoły i Przedszkola w Domosławicach oraz kilkunastu jeszcze przyjaciołach Szkoły. Wtedy byłoby to całe środowisko szkoły, które swoim entuzjazmem i pomysłami niezmiennie zaraża dyrektor Kazimierz Wojnicki. Od września 2016 roku na to artystyczne zarażanie Wojnickiego winno przygotować się powoli już infekowane środowisko Oddziału Zamiejscowego w Paleśnicy, czego zresztą serdecznie życzę.

Koniec

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.