peregrinuswzakliczyniePamiętacie Państwo pierwszą kantatę, na którą porwała się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach? „Ad astra” (Do gwiazd) – bo o tym mowa powstała ponad rok temu, a jej premiera odbyła się w Lusławicach. Ale co tam kantata dla muzycznych szaleńców z Domosławic, ot, może by tak zrobić oratorium ! Dla mniej wtajemniczonych, oratorium toż to prawie opera, tyle że pozbawiona akcji scenicznej. No, ale jak się ma chór i orkiestrę, świetnych solistów i do tego jeszcze kompozytora Dariusza Swoszowskiego oraz autora fragmentlistubpajezatekstów Ryszarda Ostrowskiego na co dzień „groźnego” wizytatora z Kuratorium, no to zabrać się za oratorium, to „nic wielkiego”. Tak w bardzo wielkim skrócie można napisać o kolejnym wydarzeniu – oratorium „Peregrinus” – przygotowanym przez niesforną, wiejską szkołę muzyczną w Domosławicach. Dla melomanów z Zakliczyna wiadomość bardzo dobra jest z tym związana, bo prapremiera tej rozbudowanej formy muzycznej odbędzie się w kościele pw. św. Idziego opata w Zakliczynie 29 listopada – początek o godzinie 16:00. To niewątpliwe, wielkie wydarzenie kulturalne objął patronatem biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż, który potwierdził swoją obecność  zamierza na prapremierze „Peregrinusa” w Zakliczynie.

Oratorium „Peregrinus” to wędrówka tytułowego pielgrzyma podczas której przypominamy sobie ważne postaci, miejsca i wydarzenia z historii Ziemi Tarnowskiej. Wędrówka Peregrinusa zaczyna się w Odporyszowie od wspomnienia Jana Wnęka – odporyszowskiego Ikara, potem jest wspomnienie krwawego okresu Rabacji Galicyjskiej z głównymi postaciami tych czasów; Jakubem Szelą i starostą tarnowskim Josephem Breinlem von Wallerstern. Wędrówka która jest metaforą życia człowieka zamykającego się w powtarzalnym cyklu życia, a każda jego obserwacja (prospectus) skupia się na pięknie lokalnej przyrody, regionalnej tradycji, problemach człowieka, na historii. Z Odporyszowa, przez Tarnów, Tuchów, Wędrujemy na Ziemię Zakliczyńską aż po Jamną i dalej do Domoławic i Porąbki Uszewskiej. Codzienna walka wędrowca z przeciwnościami losu jest przedstawiona w pieśniach (carmina) poprzez spotkania z personifikacjami żywiołów: Powietrza (Aer), Wody (Aqua), Ognia (Ignis) i Ziemi (Terra). Aksjologiczne i eschatologiczne niepokoje zawiera przemyślenie (cogitatio), a ich rozwiązanie i akt złożenia ufności w Bogu – kończący każdą z części psalm.

Przypominam, że na oratorium "Peregrinus" wystawiane w kościele pw. św. Idziego opata w Zakliczynie można będzie wejść tylko za okazaniem wejściówek, natomiast Ci, którzy nie mieli szczęścia ich nabyć mogą wybrać się  na próbę, która odbędzie się w kościele tego samego dnia w godzinach między 12:30 a 14:30. Zakliczyninfo - patron medialny wydarzenia - postara się też zamieścić fotorelację z wydarzenia, a także podać link do kanału you tube gdzie będzie można zobaczyć zarejestrowany podczas zakliczyńskiej prapremiery oratorium materiał filmowy.

 

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.