Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Obchody 400-lecia klasztoru Franciszkanów na ziemi zakliczyńskiej obfitowały w wiele wydarzeń towarzyszących, a centralne uroczystości miały miejsce w niedzielę 19 czerwca br. kiedy to podczas sumy o godzinie 11.30 Ojcowie Franciszkanie wspólnie z zebranymi parafianami i przybyłymi gośćmi dziękowali za 400 lat posługi w tutejszym klasztorze. Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły misje parafialne. Są to rekolekcje, które przeprowadza się co kilka lat dla całej parafii. Ich celem jest umocnienie i odnowienie wiary. Misje w franciszkańskiej parafii głosili Misjonarze Świętej Rodziny w dniach od 4 do 11 czerwca.

 

 

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowi był Koncert Uwielbienia na Zakliczyńskim rynku w uroczystość Bożego Ciała. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (tuż przed rozpoczęciem koncertu rozpętała się burza z mocnym wiatrem) organizatorzy wraz z ekipą techniczną postanowili poczekać na poprawę pogody i koncert ostatecznie rozpoczął się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem, ale o tym w innym artykule.Centralne uroczystości związane z jubileuszem 400-lecia oo. Franciszkanów w Zakliczynie rozpoczęła sobotnia konferencja naukowa, podczas której historię zakonu przedstawił w swojej konferencji wzbogaconej prezentacją multimedialną o. lic. Piotr Mróz ofm. Następnie dzieje powstawania zakliczyńskiego klasztoru w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nasza lokalna historyczka, Pani Ewa Jednorowska, a prezentację multimedialną do wykładu przygotował Stanisław Kusiak. Pani Ewa bardzo szczegółowo i ciekawie opowiedziała wiele historii związanych z ufundowaniem klasztoru czy też z ikoną Matki Bożej Bramy Miłosierdzia, która znajduje się w zakliczyńskim klasztorze. Wspomniała też o roli Franciszkanów jaką odegrali w czasach kiedy na naszych ziemiach szerzyła się schizma zachodni, reprezentowana w Galicji przez zbory ariańskie.


Ostatni wykład pt. „Franciszkanie w czasie rabacji chłopskiej” wygłosił dr Paweł Glugla – historyk kościoła. Gospodarz podziękował serdecznie wszystkim mówcom za pracochłonne przygotowanie wystąpień wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi i obdarował upominkami. Burmistrz Dawid Chrobak wręczył na ręce o. Ariela dyplom gratulacyjny i figurę anioła, życząc dalszego rozwoju wspólnoty zakonnej,  kolejnych pięknych jubileuszy oraz dużo sił i satysfakcji z pracy na rzecz lokalnej wspólnoty. Po zakończonej sesji naukowo-historycznej rozpoczęła się projekcja filmu „Historia Świętego Franciszka” w kinie plenerowym, które zostało zamówione na sobotni wieczór. W czasie projekcji wszystkich uczestników smakowitym bigosem częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonej „U ŹRÓDŁA”.

W niedzielę uroczystej sumie jubileuszowej o godz.11.30 przewodniczył o. Norbert Cebula ofm – Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych w Krakowie. Na uroczystość przybyli współbracia z innych klasztorów. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, z Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn na czele, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, Przewodnicząca Miasta Zakliczyna, Sołtysi i delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z Bieśnika i Słonej w strojach ludowych. Liturgię ubogaciła swoim pięknym śpiewem Schola Liturgiczna z Siemiechowa pod dyrekcją ks. lic. Macieja Knapika z Siemiechowa. Msza święta była transmitowana przez internet, a zgromadzeni na zewnątrz świątyni mogli śledzić przebieg uroczystości za pośrednictwem telebimu.


Od godz. 15.00 rozpoczął się Franciszkański Piknik Jubileuszowy połączony z Gminnym Świętem Rodziny u Franciszkanów. Na początek na scenie plenerowej zadebiutowała Schola Parafialna działającej przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. Następnie zaprezentował się Zakliczyński Klub Małopolskich Heligonistów i Harmonistów oraz Kapela Podwórkowa „Gulony” pod kierownictwem Tadeusza Malika. W przerwach między występami został rozstrzygnięty konkurs na plakat promujący jubileusz. Wszystkie 31 nadesłanych prac konkursowych ze szkół podstawowych z Zakliczyna, Gwoźdźca, Paleśnicy i Stróż zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie w formie wystawy. Po wakacjach dyplomy i upominki zostaną przesłane do szkół.


Wśród wielu atrakcji na placu przy boisku klasztornym odbywał się jarmark franciszkański a na nim miód własnej produkcji Ojców Franciszkanów, pierogi i inne pyszności od KGW ze Słonej „U ŹRÓDŁA”, KGW z Bieśnika "Bieśniczanie" i KGW z Borowej "Leśny Zakątek", wata cukrowa, popcorn, lody, pyszna lemoniada, napoje deserki i inne smakołyki. Cały czas "Bieśniczanie" serwowali smaczne kiełbaski z grilla, panie ze wspólnot parafialnych podawały pyszne ciasta i owoce podarowane przez lokalnych producentów, a panowie rozlewali smakowite napoje z lokalnej rozlewni wód mineralnych w Słonej oraz pyszny kompot z klasztornej kuchni. Członkowie Franciszkańskiej Grupy Młodzieżowej i Liturgicznej Służby Ołtarza czuwali nad porządkiem na placu klasztornym. O bezpieczeństwo uczestników zadbali druhny i druhowie z OSP z Woli Stróskiej, a wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką Pani Justyny Iwaniec kwestowali na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i chętnie służyli pomocą organizatorom.
Animacje i dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych użyczyła nieodpłatnie lokalna firma MK-Party, a animatorki z firmy "Miś" pięknie malowały chętne dzieci w kolorowe wzory i bajkowe postacie. O atrakcje dla przybyłych gości zatroszczyli się również harcerze, mający swoją harcówkę na terenie klasztornych zabudowań, którzy przygotowali strzelnicę, a w swoim namiocie cały czas trwania pikniku prowadzili aktywny zaciąg do swojej drużyny ZHR.

 

Podczas pikniku przeprowadzono również konkurs wiedzy o Franciszkanach, w którym wzięło udział 6 osób, odpowiedzi na pytania w konkursie można było usłyszeć podczas sobotniej konferencji. Ostatecznie na finałowe pytanie prawidłowo odpowiedziała Pani Barbara Gondek. Nagrodę w konkursie był rodzinny seans na życzenie w Kinie za rogiem ZCK, działającym od początku czerwca w zakliczyńskim ratuszu.


Na finał Gminnego Święta Rodziny u Franciszkanów wystąpił Bartek Jaskot z zespołem, który gościł przed laty na zakliczyńskiej scenie podczas koncertu uwielbienia. Piknik zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.


Organizatorami Gminnego Święta Rodziny byli: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakliczynie, Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, wspólnoty parafialne, Koło Gospodyń Wiejskich w Słonej „U ŹRÓDŁA”, KGW z Bieśnika „BIEŚNICZANIE”, KGW z Borowej „Leśny Zakątek”, Parafialny Zespół Caritas oraz wspólnoty Parafialne. Wydarzenie dofinansowane z budżetu Gminy Zakliczyn ze środków przeznaczonych na realizację zadań wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.