Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Od 2015 roku Zakliczyn dołączył do kilkudziesięciu miast w Polsce, w których w Boże Ciało jest organizowany koncert uwielbienia zainicjowany 20 lat temu przez Jana Budziaszka w Rzeszowie. W 2020 roku z powodu wybuchu pandemii i licznych ograniczeń wydarzenie nie odbyło się, a w roku ubiegłym ze względu na trwający remont płyty rynku uwielbienie przeniesiono do Jamnej.

 


W pierwszych trzech latach koncert pod przewodnictwem obecnego bp Artura Ważnego animowała muzycznie Grupa Uwielbienia z Krakowa pod kierownictwem Łukasza Romańskiego – muzyka i nauczyciela ze szkoły muzycznej w Domosławicach i batutą Mateusza Walacha – dyrygenta, aranżera i kompozytora z Katowic. W roku 2018 koordynator wydarzenia po konsultacjach z włodarzem gminy i proboszczami, podjął decyzję o utworzeniu okolicznościowego chóru i orkiestry, które to zgromadzą dzieci, młodzież i dorosłych pod wspólną nazwą „Zanurzeni w miłosierdziu”. Opiekę duszpasterską nad nowopowstałym chórem i orkiestrą przejął ówczesny gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej o. Nataniel Marchwiany ofm, a od 2021 roku obecny gwardian i proboszcz tejże parafii - o. Ariel Krzywda ofm, który w ubiegłym roku poprowadził również modlitwę uwielbienia podczas koncertu w Jamnej.


Prowadzenie orkiestry, a potem również chóru powierzono dyrygentowi i pedagogowi Dawidowi Nawalańcowi, w 2018 roku chórem opiekowała się Weronika Święch – nauczyciel śpiewu i chórmistrz w domosławickiej szkole muzycznej. Warsztaty muzyczne i wokalne odbywały się głównie w piątki i soboty, tak żeby młodzież i dzieci mający inne zajęcia pozalekcyjne mogli w nich uczestniczyć w czasie wolnym. W ramach przygotowań do koncertu uwielbienia z inicjatywy dyrygenta przez trzy lata zostało też przygotowane oratorium pasyjne „Ślad losu”, według opracowania tuchowskich Redemptorystów, które w 2021 roku zabrzmiało w tarnowskiej katedrze i było wyemitowane na falach diecezjalnego radia RDN Małopolska.


W czasie tegorocznego Wielkiego Postu przygotowano również koncert pieśni pasyjnych „Drzewo krzyża” wg scenariusza koordynatora koncertu, który został zaprezentowany w kościele Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, w czasie rekolekcji wielkopostnych. Koncert ten stanowił również przygotowanie do czerwcowych obchodów związanych z jubileuszem 400-lecia obecności Franciszkanów na ziemi zakliczyńskiej.


W tym roku koncert był pełen niespodzianek, najpierw zmienił się kapłan prowadzący, modlitwę uwielbienia, tym razem zgodził się poprowadzić uwielbienie diecezjalny moderator ruchu Światło-Życie ks. Wojciech Karpiel wspólnie z Panią Bernadettą Kalicką-Rabiasz z czchowskiego kręgu Domowego Kościoła. Kolejną pozytywną niespodzianką była liczba chętnych muzyków, którzy poświecili swój czas na wielogodzinne próby aby zagrać w orkiestrze „Zanurzeni w miłosierdziu”. Również w tym roku wzorem ubiegłego, w skład chóru „Zanurzeni w miłosierdziu” weszły Chór Cantando Canzoni działający przy Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz Parafialny Chór Cantores Sancti Jacobi z Powroźnika.
Do prowadzenia warsztatów wokalnych i instrumentalnych oraz przygotowania aranżacji utworów, został ponownie zatrudniony pedagog i dyrygent Dawid Nawalaniec, w ramach organizacji zajęć rozwijających pasje i talenty, jako forma przeciwdziałania uzależnieniom. Zajęcia finansowane były ze środków pochodzących z budżetu Gminy Zakliczyn przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022. W warsztatach udział brały zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, zatem pełniły one również funkcję integrującą między pokoleniami.


Gdy tuż przed godz. 18.00 chór i orkiestra „Zanurzeni w miłosierdziu” zajmowały swoje miejsce na scenie mocny podmuch wiatru i deszcz zwiastujący burzę, zmusił ekipę techniczną do wstrzymania realizacji koncertu, wszyscy artyści schronili się w ratuszu, natomiast technicy estradowi przystąpili do opuszczenia dachu sceny na bezpieczną wysokość i zabezpieczania sprzętu audio i wideo. Sprawna praca i opanowanie, zgodna współpraca dała w efekcie możliwość techniczną aby pomimo ponad 2,5 godzinnego opóźnienia, koncert uwielbienia odbył się planowo w ten wieczór. Artyści i prowadzący koncert czas oczekiwania wykorzystali na ćwiczenia wokalne i modlitwę o dobrą pogodę, a licznie zgromadzeni uczestnicy koncertu oczekiwali w swoich samochodach, pod arkadami ratusza, czy pod dachem budynku miejskiego magistratu.


W tzw. międzyczasie do ratusza dotarli artyści z Białegostoku, których koncert profilaktyczny pt. „Ku wolności” zaplanowano na finał wydarzenia. Po poprawie warunków atmosferycznych kilka minut po godz. 20.00, technicy estradowi sprawdzili sprzęt i wspólnie z organizatorami ogłosili, że koncert odbędzie się.


Jakaż radość panowała zarówno wśród wykonawców jak i ponownie zgromadzonych uczestników koncertu kiedy zabrzmiały pierwsze dźwięki. Zmiana programu koncertu również nadała mu wyjątkowy charakter, modlitwa uwielbienia przeplatana była utworami muzycznymi w pięknych aranżacjach, rytmiczne bity „Wyrwanych z niewoli” i budujące słowo, stwarzało niepowtarzalną ucztę duchową i artystyczną. Całości dopełniły piękne efekty świetlne, ciężki dym i fontanny światła w kulminacyjnych momentach wydarzenia.


Na zakończenie podziękowania artystom, dyrygentowi, prowadzącym koncert i wszystkim uczestnikom w imieniu organizatorów złożył Burmistrz Dawid Chrobak, koncert zakończył się kilka minut po północy. Koordynator wydarzenia skierował szczególne słowa uznania do realizatorów techniki estradowej z firmy Kołek Light&Sound, GD Sound i Grupa Reedy Media, która stanęła na wysokości zadania i postarała się o to, aby to wydarzenie odbyło się.


Ponadto nad bezpieczeństwem uczestników czuwały niestrudzenie druhny i druhowie z OSP Filipowice, a o to aby artyści nie zasłabli na scenie zadbały panie: Grażyna Batko, Kinga Figas, Genowefa Zielińska, Agata Bodziony, Urszula Dlouchy-Ramian, Anna Oświęcimska i Justyna Iwaniec wraz z wolontariuszami i absolwentami ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy SP w Zakliczynie, a także pracownicy Zakliczyńskiego Centrum Kultury – Halina Machel i Elżbieta Mliczek. Należy też wspomnieć o pomocy Dyrektora i pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Zakliczynie, którzy przetransportowali na płytę rynku i z powrotem, ławki z obu zakliczyńskich kościołów, zapewniając uczestnikom wygodne miejsca siedzące.


Pyszne ciasta i inne smakołyki na szwedzki stół w Sali Jordana dostarczyły KGW ze Stróż, KGW z Bieśnika „Bieśniczanie” oraz KGW w Słonej „U ŹRÓDŁA”, Oaza Rodzin a pyszne truskawki – Państwo Olechowscy ze Słonej. O piękną dekorację sceny zadbały panie Iwona Żaba, Anna Dulian i Anna Mielec.


Podziękowania za wsparcie należą się też sponsorom wydarzenia, a wśród nich firma TK-BETON s.c. Świderski Józef, Łazarska Joanna, KM-NET Marek Soból oraz Nitus Piotr Nowak.


Koncert uwielbienia „Abyśmy się miłowali” swoim patronatem objął ks bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Tarnowski.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.