Przejście do firmy KM-Net

SKO

denaturaPo 42 latach muzyka ponownie zawita w progi lusławickiego dworu. Festiwal DE NATURA SONORIS Lusławice – Dwór odbędzie się w dniach 1-3.05.2022. Zapraszamy na wydarzenie odwołujące się do twórczości, idei i pasji Krzysztofa Pendereckiego, a także do tradycji zapoczątkowanej przez Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich późnym latem 1980. Wówczas, tuż po podpisaniu porozumień w Stoczni Gdańskiej i po powstaniu Solidarności, w odrestaurowanym dworze nowi właściciele zorganizowali I Festiwal Muzyki Kameralnej Lusławice – Dwór. W kolejnych latach festiwale lusławickie poświęcone były pieśni romantycznej i muzyce na smyczki.

 

Wiosną, w czasie kiedy lusławicki park rozpoczyna kolejny cykl swojego życia zachwycając feerią kolorów i zapachów zapraszamy ponownie na muzyczne wydarzenia do tego niezwykłego miejsca.

DE NATURA SONORIS to festiwal nawiązujący również do tradycji zapoczątkowanej przez Elzbietę i Krzysztofa Pendereckich późnym latem 1980. Wówczas, tuż po podpisaniu porozumień w Stoczni Gdańskiej i po powstaniu Solidarności, w odrestaurowanym dworze nowi właściciele zorganizowali I Festiwal Muzyki Kameralnej Lusławice – Dwór. W kolejnych latach festiwale lusławickie poświęcone były pieśni romantycznej i muzyce na smyczki. Krzysztof Penderecki zamawiał utwory u swoich przyjaciół oraz byłych studentów z Polski i zagranicy. Zaproszeni twórcy: Krystyna Moszumańska- Nazar, Zbigniew Bujarski, Marek Stachowski, Eugeniusz Knapik i Bronius Kutavičius skomponowali kwartety smyczkowe dedykowane gospodarzom. Znamienny tytuł nadał swemu utworowi Zbigniew Bujarski: Kwartet na otwarcie domu. Istotną, nie dającą się przecenić rolę w stwarzaniu cudownej atmosfery domowych koncertów odgrywała pani domu, Elzbieta Penderecka organizując wspaniałe przyjęcia. Dania wysmakowane, szlachetne podawane na pięknej zastawie w różnych miejscach majątku: a to w ogrodach, a to w odrestaurowanym lamusie, a to „kawa i cukry w altanie”.

DE NATURA SONORIS to wydarzenie, w którym dźwięki wspaniałych kompozycji łączyć się będą z brzmieniem natury – tak ważnej dla Krzysztofa Pendereckiego przestrzeni, z której nieustannie czerpał inspiracje. Jak mawiał, zawarł z naturą pakt szczęśliwości i choć muzyka była pierwszą muzą, to obraz przyrody, jej witalność, wzrost i obumieranie, wtapiały się nieustannie w dźwięki jego kompozycji. W życiu Artysty twórczość stała się wędrowaniem nie tylko przez park Lusławic, ale i odkrywaniem kolejnych tajemnic istnienia. Życie twórcze Krzysztofa Pendereckiego, niczym uważnie obserwowana przyroda, miało swoje fazy, etapy, przechodząc przez wczesną witalność i eksperyment, aż do uspokojenia poszukiwań i potrzeby ugruntowania tego, co zostało odkryte przez awangardę.
Festiwal realizowany w nowej odsłonie, zarówno w dworze, jak i nowoczesnej sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej 42 lata temu i podobnie jak De natura sonoris, utwór Mistrza, niech stanie się udanym poszukiwaniem nowych, oryginalnych dróg w świecie dźwiękowych struktur. Poszukiwaniem właśnie tutaj, w miejscu przez Niego stworzonym, w otoczeniu drzew, wśród których Krzysztof Penderecki jest wciąż obecny, bo tu, jak mawiał zapuścił korzenie razem ze swoimi drzewami.

 

 

 

PROGRAM FESTIWALU
_________________________________________________
1 maja 2022 (niedziela), godzina 19:00
Dwór w Lusławicach

KWARTET ŚLĄSKI:
SZYMON KRZESZOWIEC - skrzypce
ARKADIUSZ KUBICA - skrzypce
ŁUKASZ SYRNICKI - altówka
PIOTR JANOSIK - wiolonczela
JAN KOTULA - kontrabas (gościnnie)

W programie:

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Kwartet smyczkowy f-moll op.80

Joanna Wnuk-Nazarowa
Kwintet (prawykonanie wersji oryginalnej)

Eugeniusz Knapik
I kwartet smyczkowy

Krzysztof Penderecki
IV kwartet smyczkowy
________________________________________________

2 maja 2022 (poniedziałek), godzina 19:00
Sala Koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki
Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

AIMI KOBAYASHI - fortepian
laureatka 4. nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
W programie:
Robert Schumann
Arabeska C-dur, op. 18
Franz Schubert
Sonata c-moll, D. 958
***
Fryderyk Chopin
Walc As-dur, op. 42
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
_____________________________________________

3 maja 2022 (wtorek), godzina 19:00
Dwór w Lusławicach

IWONA HOSSA - sopran
ROBERT MARAT - fortepian

W programie pieśni:
Karola Szymanowskiego
Antonina Dvořaka
Krzysztofa Pendereckiego
Mikołaja Kleofasa Ogińskiego
Jerzego Gablenza
Władysława Żeleńskiego
_____________________________________________

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.