Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

koniarzMagia polsko – ukraińskiej integracji kulturalnej; to pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się po wydarzeniu, jakie zostało zorganizowane w piątek, 8 kwietnia 2022 roku w ratuszu przez Zakliczyńskie Centrum Kultury.

 

artyściZanim, kilka minut po 18 – tej rozpoczęliśmy od wernisażu wystawy fotograficznej nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach, o specjalności "Technik fotografii i multimediów" pod tytułem "Mistrz i uczeń" zorganizowanej przez Stanisława Kusiaka – kustosza Galerii ZCK "Poddasze", wszyscy zaangażowali w realizację projektu mieli pełne ręce pracy.

 

Pomysł zorganizowania wydarzenia kulturalnego pod nazwą "Dziękuję Ci, Polsko" powstał po "Kazimierzowskich spotkaniach u Jordana", które odbyły się 12 i 13 marca w ratuszowej sali im. S. Jordana. W zaledwie kilka tygodni uchodźczynie wojenne z Łucka zamieszkałe w Dzierżaninach, panie; Anna Tomczuk i Kateryna Lahovska wraz ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół Zakliczyńskiego Centrum Kultury, wspólnie przygotowali program muzyczny będący podróżą poprzez twórczość znakomitych ukraińskich, polskich i europejskich kompozytorów. Jednocześnie Stanisław Kusiak dzięki swoim kontaktom z tarnowskim środowiskiem twórczym przygotowywał wystawę na "Poddaszu".

Wystawę otworzyliśmy z Tadeuszem Koniarzem – artystą fotografikiem i zarazem nauczycielem Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach. Obok wielu znakomitości z zakliczyńskiego i tarnowskiego środowiska artystycznego uczestniczących w wernisażu, obecnością zaszczyciła nas dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach, pani Dorota Lis. Podczas wernisażu Tadeusz Koniarz mówił o genezie wystawy, a także o perspektywach specjalności "Technik fotografii i multimediów", zachęcając młodzież z Zakliczyna i okolic do kontynuowania swojej artystycznej pasji na tym kierunku tarnowskiego Technikum.

 

019Po wernisażu udaliśmy się do sali im. S. Jordana na koncert muzyczny, a tam przywitała nas już Kapela Opatkowice polskimi melodiami ludowymi. Kapela Opatkowice powstała przed kilkoma laty przy Zakliczyńskim Centrum Kultury i działa pod kierownictwem Haliny Machel – instruktor ds. kultury ludowej ZCK, skupiając uzdolnioną młodzież, a tego wieczoru wystąpiła w składzie: Weronika Kulak, Kornelia Bosowska, Natalia Czuba, Gabriela Duda, Katarzyna Kalicka, Oliwia Biel, Zuzanna Pytko, Zuzanna Dulian, Karol Biel, Karol Kumórek i Adam Gaura.

 

Po tym wstępie nastąpiło przejmujące otwarcie w wykonaniu ukraińskiej, artystycznej rodziny z Łucka. "Przytul dziecko do serca" to utwór, który powstał już po napaści rosyjskiej na Ukrainę, a na scenie ratuszowej zaprezentowały go panie; Anna Tomczuk, Kateryna i Jej siostra Iwana Lahovska z dziećmi.

 

Chwilę potem usłyszeliśmy utwory ukraińskich kompozytorów; Myrosława Skoryka (Melodija i W narodnomu styli), Jurija Vesnjaka (Adagio i Karlson) i Rusłany Lisovej (Nokturn) a na finał tej części "Preludium opus 28 nr 20" Fryderyka Chopina. Wymieniając wyżej skład Kapeli Opatkowice podałem nazwisko Natalii Czuby, która w Opatkowicach gra na skrzypcach. Tymczasem teraz Natalia weszła na scenę, aby zaśpiewać dwa utwory z cyklu pieśniowego I. J. Paderewskiego pod tytułem "Chłopca mego mi zabrali" i 'Gdy ostania róża zwiędła". Trzeba wiedzieć, że Natalia Czuba jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Tarnowie i śpiewa sopranem. Po znakomitym występie Natalii w repertuarze moniuszkowskim mieliśmy okazję usłyszeć bas – barytona Marcina Korbuta; człowieka wielu talentów artystycznych i nauczycielskich, który również od kilku lat z nami współpracuje, a pan Korbut zaśpiewał "Kozaka", "Hrabinę" z opery Hrabina oraz "Hulankę" ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki. Rzecz jasna zarówno Natalii Czubie jak i Marcinowi Korbutowi akompaniowały Artystki z Ukrainy.

 

Koncert miał się ku końcowi i wtedy nastąpił kolejny wzruszający moment, bo na scenę weszła Iwana Lahowska z podziękowaniami adresowanymi do Polaków, a w szczególności mieszkańców Gminy Zakliczyn którzy pomogli im w przyjeździe do Gminy Zakliczyn oraz zakwaterowaniu, do władz samorządowych Gminy Zakliczyn z Burmistrzem Dawidem Chrobakiem oraz Sekretarzem Gminy Januszem Krzyżakiem, także do władz oświatowych oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Głos zabrał także Burmistrz Dawid Chrobak dziękując za niezapomniany koncert, nawiązując także w swej wypowiedzi do agresywnego genu imperium rosyjskiego, co również w historii Polska doświadczyła ze strony Rosji.

 

Po wystąpieniu Burmistrza wszyscy artyści pojawili się na scenie by wykonać hymny Polski i Ukrainy. Na tym się jednak nie skończyło, bo Panie Anna i Kateryna na bis zagrały jeszcze dwa utwory europejskich kompozytorów; Manfreda Smitza i Maksima Mrvicy.

 

Jeszcze długo po zakończeniu trwały w ratuszu rozmowy i komplementowanie artystów. Na widowni obok wcześniej wymienionego Burmistrza Chrobaka byli m.in. Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn Kazimierz Korman, Sekretarz Gminy Janusz Krzyżak, Radny Janusz Flakowicz oraz inni zacni goście, którzy docenili kunszt artystyczny występujących podczas koncertu.

 

Ja miałem zaszczyt (na wyraźną prośbę Artystek z Ukrainy), poprowadzić ten niezapomniany wieczór artystyczny. Jako Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury jestem dumny z załogi ZCK, która po raz kolejny profesjonalnie spisała się podczas przygotowań i realizacji wydarzenia. Dziękuję również GB Sound Gabriela Dumany za profesjonalny dźwięk i światło sceniczne, a Grupie Reedy Media za rejestrację filmową koncertu.

 

Fotoreportaż z wydarzenia przygotował Stanisław Kusiak

 

 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje
 dziekuje dziekuje dziekuje

 

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.