Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

IMG 6000W Święto Objawienia Pańskiego po rocznej przerwie powrócono do organizacji Orszaku Trzech Króli, chociaż nie w pełnej wersji jak to miało miejsce w minionych latach. Już kwadrans przed godziną 13.00 na parkingu przy klasztorze Franciszkanów zgromadziła się spora grupa uczestników, chętnych na wędrówkę z Mędrcami ze Wschodu. W tym roku w roli Królów wystąpili dwaj bracia nowicjusze Bazyli i Karol oraz Mirosław Nowak - członek Parafialnego Zespołu Synodalnego i Parafialnego Zespołu Caritas.

 

 

000Orszakowi przewodzili proboszczowie obu zakliczyńskich parafii, oprawę muzyczną, śpiew kolęd i pastorałek animowali członkowie scholii parafialnej przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, a nagłośnienie orszaku zapewnili członkowie grupy młodzieżowej z parafii pw. św. Idziego opata z opiekunem. Wraz z orszakiem wędrowali również kolędnicy misyjni, którzy właśnie 6. stycznia kolędowali po każdej mszy świętej we franciszkańskiej parafii zbierając ofiary na wsparcie dla dzieci z krajów misyjnych.

 

HalinaNa przyklasztornym parkingu przed godziną 13.00 zebrali się członkowie Kapeli Opatkowice, która według pierwotnego planu miała również animować śpiew w drodze do żłóbka. Z powodu pogarszających się warunków atmosferycznych, które mogły mieć zły wpływ na instrumenty oraz oryginalne stroje krakowskie, członkowie kapeli udali się bezpośrednio do kościoła św. Idziego, aby tam przywitać orszak i uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu.

 

IMG 6039Po powitaniu przez proboszczów wszystkich uczestników i błogosławieństwie na drogę Orszak wyruszył ulicami miasta. Niekorzystna aura nie zniechęciła mieszkańców Zakliczyna i okolic do włączenia się w radosny korowód na całej długości trasy, a znaczna część uczestników oczekiwała na Mędrców już w kościele św. Idziego. Kiedy orszak przy dźwiękach kolęd wmaszerował na zakliczyński rynek, pogoda znacznie poprawiła się ku zadowoleniu zgromadzonych. Na trasie barwnego korowodu co nuż któregoś z uczestników zagadywała studentka dziennikarstwa na WSKSiM w Toruniu, Gabriela Bodziony - wakacyjna praktykantka w ZCK, pytając uczestników czym dla nich jest udział w orszaku i czy warto organizować tego typu wydarzenia.

 

IMG 6174Mędrcy ze Wschodu zawitali u drzwi zakliczyńskiej świątyni, a Kapela św. Idziego pod przewodnictwem Tadeusza Malika przywitała orszak kolędą "Mędrcy świata, Monarchowie" przy dźwiękach, której Królowie udali się do żłóbka przy ołtarzu głównym gdzie każdy z nich oddał pokłon i złożył swój dar przyniesiony Dzieciątku. Po powitaniu przez proboszcza Pawła Mikulskiego wszystkich zgromadzonych, muzyków i wokalistów rozpoczęło się wspólne kolędowanie animowane kolejno przez Kapelę św. Idziego, następnie Chór Zakliczyńskiego Centrum Kultury "Cantando Canzoni" pod batutą Dawida Nawalańca i Kapelę Opatkowice ze swoim kierownikiem w osobie Haliny Machel. Różnorodny repertuar kapel i chóru, barwne i eleganckie stroje wykonawców oraz świąteczne dekoracje dopełniły pięknego widowiska a każdy z uczestników mógł zaśpiewać wspólnie z Kapelą św. Idziego, którąś ze znanych pastorałek, wtórować chórowi w najbardziej znanej na świecie kolędzie "Cicha noc", czy w ludowym wykonaniu przez Kapelę Opatkowice tradycyjnych kolęd i pastorałki powstałej w 1895 roku.

 

IMG 6461Na zakończenie kolędowania gospodarz parafii podziękował wszystkim instytucjom oraz animatorom współorganizującym to piękne wydarzenie, które było radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskich. Przed błogosławieństwem kończącym kolędowanie uczestnicy w postawie stojącej zaśpiewali wspólnie kolędę "Bóg się rodzi", po czym przy dźwiękach pastorałki, obdarowani przez Mędrców słodyczami,  zgromadzeni w świątyni w radosnych nastrojach rozchodzili się do domów.

 

IMG 6075Koordynowaniem orszaku zajęli się pracownicy Zakliczyńskiego Centrum Kultury, a kierownik Kapeli "Opatkowice" Halina Machel dzielnie asystowała swoim podopiecznym oraz przy uwiecznianiu wydarzenia na fotografiach służąc parasolką, albowiem wyjściu orszaku towarzyszyły opady deszczu ze śniegiem i silny wiatr, co znacznie utrudniało  robienie zdjęć na trasie. Orszakowi towarzyszyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie, którzy bezpiecznie przeprowadzili uczestników ulicami Zakliczyna.

 

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z orszaku.

ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK
ORSZAK ORSZAK ORSZAK

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.