Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

mtW 2017 roku Zakliczyńskie Centrum Kultury wraz z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” podpisało porozumienia dotyczące współorganizacji Mateczników Tradycji w ramach projektu edukacyjnego pn. Małopolska Szkoła Tradycji, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Zakliczyńskie Centrum Kultury zaplanowało organizację jednego z czterech Mateczników Tradycji w Gwoźdźcu, w ramach którego odbywały się warsztaty tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

001Po kilku miesiącach w 2018 roku warsztaty te zostały przeniesione do świetlicy w Borowej, skąd uczęszczała większość najmłodszych dzieci chętnych do poznawania kultury ludowej. Początkowo była to grupa 12-14 dzieci, ale z czasem liczba zwiększyła się do ponad dwudziestu uczestników. Projekt trafił do regionu, gdzie dzieci są ciekawe folkloru, a jego lokalizacja w miejscu przenikania się wpływów trzech regionów etnograficznych sprzyjała zainteresowaniu kulturą ludową, tradycją, obrzędami (rodzinnymi i całorocznymi) i muzyką oraz budowaniu tożsamości kulturowej uczestników.

Zaangażowanie i dobra współpraca z gospodarzem świetlicy – Panią Katarzyną Soból sprzyjała rozrastaniu się zespołu, co skutkowało kolejną zmianą lokalizacji, tym razem spowodowane to było warunkami lokalowymi. Nowo otwarty obiekt w Paleśnicy idealnie nadawał się do prowadzenia warsztatów tańca ludowego dla większej grupy uczestników.


Matecznik Tradycji zakończył się w czerwcu 2021 roku, w czasie kiedy ruszył kolejny projekt ZCK pt. „Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi”, tym razem dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Był to projekt edukacyjny, którego celem było zapoznanie dzieci w przedziale wiekowym od 6 do13 lat z tematyką dawnych zabaw, muzyką ludową oraz tańcami charakterystycznymi dla danego regionu (krakowiak, polka, walczyk).


IMG 8223Ponadto pani Kinga Biel-Dubiel – instruktor tańca ludowego, prowadząca zajęcia w Paleśnicy w marcu br. otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 2021 rok, dzięki czemu realizuje projekt pn. „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka”, który polega na prowadzeniu warsztatów tańca ludowego z dziećmi w wieku 5-12 lat w Paleśnicy. Partnerem tego zadania jest Zakliczyńskie Centrum Kultury. Akompaniatorem zespołu jest Marcin Korbut - instruktor Kapeli "Opatkowice" działającej przy ZCK.

 

Nazwa zespołu „Dziatki z chatki” została wymyślona podczas pisania scenariusza tuż przed zgłoszeniem zespołu do udziału w przeglądzie folklorystycznym. Ponieważ dzieci należące do zespołu mieszkają w różnych miejscowościach (Borowa, Dzierżaniny, Paleśnica, Olszowa, Filipowice), dlatego nazwa nie mogła być związana z konkretną miejscowością.

IMG 8223Debiut zespołu „Dziatki z chatki” miał miejsce podczas IV. Regionalnego Przeglądu Grup Kolędniczych o Diamentową Kobyłkę – Z kolędą u Pogórzan, na którym zespół zdobył III miejsce i „Brązową kobyłkę” za przedstawioną kolędę „Dziecioki z gwiozdom”. Następnie w 31. Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek 2021”, który ze względu na pandemię odbył się w formule on-line, zespół „Dziatki z chatki" zajął III miejsce.


„Dziatki z chatki” z programem „Ziele zbiromy” pod kierunkiem instruktor Haliną Machel ZCK i choreografa Kingi Biel-Dubiel zajęły III miejsce w przeglądzie „Krakowiaczek 2021”.  Kolejnym wydarzeniem folklorystycznym, był festiwal „Dziecko w folklorze”, również w formule online, który odbywa się corocznie w Baranowie Sandomierskim i przyniósł zespołowi wyróżnienie.


Na chwilę obecną zespół „Dziatki z chatki" liczy 24 osoby i ciągle zgłaszają się nowi chętni do nauki tańców i obrzędów ludowych. Zarówno kierownik zespołu Halina Machel jak i instruktor Kinga Biel-Dubiel dokładają wszelkich starań, aby zespół zdobywał kolejne doświadczenie sceniczne na festiwalach i przeglądach folklorystycznych.

 

Członkowie zespołu „Dziatki z chatki” aktywnie brali udział w nagraniach filmików w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą „Czerpiąc z dziedzictwa przodków” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Filmiki można obejrzeć na kanale Zakliczyńska TV:  http://wzck.zakliczyninfo.pl/panel.php?kategoria=Czerpi%C4%85c .

 

roztanczona jesienW listopadzie „Dziatki z chatki" wzięły udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym „Roztańczona Jesień 2021” w Głogowie Małopolskim i zajęły II miejsce w kategorii zespołów, w których uczestnicy mają od 7 do 11 lat. Dzieci były zachwycone i odbierały dyplom z niedowierzaniem, że udało się im zająć tak wysoką lokatę w gronie zespołów z wieloletnim doświadczeniem takich jak Zespół Tańca Ludowego "Rzeszowianka", Zespół Pieśni i Tańca "Mali Świerczkowiacy" czy "Mali Igloopolanie" z Dębicy.


Trzymamy mocno kciuki za tak dynamiczny rozwój zespołu i życzymy by w przyszłości mogli reprezentować naszą gminę na najwyższym poziomie i sięgać po kolejne trofea.

 

DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.