teatr

 

Rozpoczynamy w najbliższą sobotę w Zakliczyńskim Centrum Kultury prawdziwy karnawał teatralny, którego kulminacja nastąpi 17 października. O kolejnych spektaklach, które zobaczymy na scenie Sali im. S. Jordana pisała wczesniej Ewelina Siepiela.

o krasnoludkach9 października (w sobotę) o godzinie 18 – tej w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu rozpocznie się spektakl „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka i w wykonaniu aktorów Teatru Nie Teraz z którym Zakliczyńskie centrum Kultury współpracuje od lat, a moje i twórcy Teatru Nie Teraz (TnT) Tomasza A. Żaka relacje są przyjacielskie. Nie rzecz tylko w tym, że z Tomkiem się przyjaźnimy, choć dzięki temu spektakl będziecie mogli obejrzeć za darmo – wystarczy tylko odebrać darmowe wejściówki w ZCK, ale bardziej rzecz w tym, że TnT, to przedsięwzięcie unikatowe na skalę ogólnopolską. Mówi się, że TnT to Teatr niszowy, albo undergroundowy, ale mówi się tak w środowiskach, które nie bardzo wiedzą „jak ugryść to zjawisko”. Ja wam napiszę tylko tyle, że bez Tomasza i jego Teatru nie byłoby tak wyjątkowych spektakli jak choćby tryptyk kresowy „Nie odchodź mnie”, spektaklu dedykowanego Hasiorowi „Liczba Aniołów” czy spektaklu „Europa po deszczu” poruszającym kwestię pokusy bycia sobą za wszelką cenę. Nie byłoby też sztuk ważnych z punktu widzenia polskiej kultury i historii wystawianych w zakliczyńskim ratuszu takich jak: „Ballada o Wołyniu”, „Wyklęci” czy „Powrót Norwida”.

 

Teraz Teatr Nie Teraz proponuje zakliczyńskim widzom kolejną, nie zawaham się użyć tego słowa, gratkę teatralną, czyli sztukę dla rodzin dedykowaną, bardzo skądinąd znaną, pod tytułem „O krasnoludkach i o sierotce Marysi.” To nie jest jednak zwykła adaptacją baśni Marii Konopnickiej, bowiem scenariusz przedstawienia został wzbogacony o wiersz Marii Konopnickiej „Co Ojczyzna?”, pochodzący z wydanego w roku 1910 tomu „Śpiewnik historyczny (1767-1863)”. Ponadto w spektaklu wykorzystano motyw muzyczny finałowej kantaty IX symfonii Ludwiga van Beethovena, znany jako „Oda do radości” oraz melodię Pieśni o Najświętszej Maryi Pannie, nazywanej zwykle Marszem Konfederatów Barskich. To właśnie wyróżnia Żaka i jego Teatr, że nie idą na łatwiznę.

 

Tytułowi bohaterowie baśni – krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość jeszcze przez długie 23 lata. Czekali, jak ci legendarni rycerze pod Giewontem. A my wszyscy wciąż i wciąż powtarzamy to czekanie na czas, w którym naprawdę wróci dobro, piękno i prawda. A razem z nami czeka Marysia sierotka. Czeka, aby jej gąski mogły bezpiecznie szczypać trawę pod błękitnym niebem i z Nieba opieką. I wierzymy, że tak się stanie. Bo tak, jak w tej baśni obiecała to Marysi Królowa Tatra, tak nam podczas objawień fatimskich obiecała to Królowa Aniołów – Matka Boża.

 

I o tym jest i ta baśń i przedstawienie Teatru Nie Teraz. Tę, jakby tolkienowską historię dla dorosłych i dla dzieci, opowiadają aktorzy oraz animowane przez nich lalki i marionety. Jest również wyśpiewana na wiele głosów, dźwięków, a wpisana w bajeczną scenografię, fantazyjne kostiumy i grę kolorowych świateł.

 

Zwiastun sztuki możecie zobaczyć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=wLoeeiCzIM8

 

Ja miałem okazję ten spektakl już obejrzeć i do tego również Was zachęcam, bo po prostu warto. Dodam tylko, że premiera sztuki odbyła się niespełna rok temu - 8 listopada 2020 roku, a gdzieżby ! W dworku – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.