Przejście do firmy KM-Net

SKO

PaderewskiW ramach cyklu koncertów w 80 rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, 24 września w Sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się koncert „Paderewskiemu hołd muzyką” dzięki temu, że Zakliczyńskie Centrum Kultury jest partnerem projektu Centrum Paderewskiego Kąśna Dolną dofinansowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Finansowanie projektu przez hojnego donatora powoduje, że melomani będą mogli zobaczyć koncert za darmo – wystarczy odebrać darmowe wejściówki w siedzibie Zakliczyńskiego Centrum Kultury w ratuszu, które będą dostępne już od 15 września popołudniu – zapraszam.

 

Kogo będziemy mogli podziwiać podczas tego dedykowanego wielkiemu Polakowi koncertu ?

 

Znakomitych artystów jednym zdaniem, a słowo o muzyce wygłosi Regina Gowarzewska – kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej.

 

arturjaronNa fortepianie zagra Artur Jaroń – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i studiów podyplomowych w Konserwatorium Odesskim. Odbył także kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Guntera Ludwiga. Jaroń ma na swoim koncie występy z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował i koncertował z Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim, Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Ludmiłą Worobec-Witek, Saskią Szreder, Bartłomiejem Niziołem, Wieniawski Quartett, Multicameratą. Stale współpracuje z orkiestrą „Wirtuozi Lwowa”. W 2005 r. debiutował w Carnegie Hall. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Artur Jaroń jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach.

 

conaffettoJaroniowi i znakomitym solistom towarzyszyć będzie żeński kwartet smyczkowy Con Affetto, czyli Angelina Kierońska (pierwsze skrzypce), Karolina Bartczyszyn – Południak (drugie skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka) i Anna Podkościelna – Cyz (wiolonczela0. Artystki 15 lat temu rozpoczęły współpracę muzyczną. Nazwa zespołu „Con affetto” z włoskiego oznacza „z uczuciem”, ponieważ to właśnie emocje są główną siłą napędową każdej zagranej wspólnie nuty. Con Affetto od 2005 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując w wielu ciekawych i prestiżowych miejscach m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Operze Śląskiej w Bytomiu, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej. Szczególne miejsce w repertuarze Con Affetto zajmują tanga, wykonywane przez nie z wielką pasją i szczególnym uwielbieniem tego rodzaju ekspresji artystycznej. Niezwykle inspirujące w tym zakresie okazało się podjęcie współpracy z wybitnym polskim akordeonistą/bandoneonistą Klaudiuszem Baranem, co zaowocowało serią wspólnych koncertów, między innymi podczas jubileuszowych XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” oraz 12. Festiwalu Barbakan w Krakowie. Od trzech lat współpracują z niezależną polską filharmonią – Filharmonia Futura – biorąc udział we wszystkich produkowanych przez nią wydarzeniach i koncertach na terenie całego kraju (m.in. Warszawa, Łódź, Szczecin, Poznań, Toruń, Kraków, Rzeszów i wiele innych). Zespół ma na koncie premierowe nagrania dyskografii współczesnego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia – Henryka Derusa, co oprócz głównego nurtu wykonawczego – muzyki klasycznej epok dawniejszych – pozostaje wielką fascynacją i pasją zespołu. Con Affetto użycza swojego brzmienia także na solowych płytach innych artystów, m.in. znakomitej wokalistki Anny Lasoty – solistki Teatru Muzycznego w Poznaniu („Essence” 2019), czy ekscentrycznego pianisty Daniela Grupy („Zanim nadejdzie noc”, 2021). Wiosną 2015 roku Con Affetto wzięło udział w produkcji filmowej holenderskiej reżyserki Mieke Bal wykonując muzykę do filmu oraz próbując swoich sił aktorskich. (premiera – kwiecień 2016). W roku 2019 zespół w podróży koncertowej odwiedził Chińską Republikę Ludową, gdzie promował polską muzykę i kulturę. Jubileuszowy rok 15-lecia Con Affetto podkreślony został nagraniem pierwszej solowej płyty zespołu („Tango Affetto”, MediaPixel/2020) z udziałem znakomitych gości muzycznych – akordeonisty, Maestro Klaudiusza Barana, skrzypka Pawła Wajraka, sopranistki Anny Lasoty, akordeonisty Pawła Kusiona oraz wokalnego zespołu Monk.

 

Zobaczymy w Zakliczynie czwórkę solistów, a mianowicie:

 

szybilskaEwelinę Szybilską – sopran - absolwentkę Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach z klasy śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i Ewy Biegas. Artystka występuje na licznych festiwalach zarówno z repertuarem operowym jak i muzyką oratoryjną. Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii „Kopernikowskiej". W listopadzie 2009 r. zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w partii Musetty oraz w Teatrze Muzycznym w Gliwicach partią Lizy w operetce E. Kalmana „Hrabina Marica". W czerwcu 2010 r. zadebiutowała w partii Hanny w jubileuszowym „Strasznym dworze" St.Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej. W styczniu 2011 roku zaśpiewała partię Lucy w operze „The Telephone" Gian-Carlo Menottiego pod batutą Michała Klauzy w reżyserii Beaty Dzianowicz oraz zadebiutowała na scenie Opery Nova w Bydgoszczy partią Musetty w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w reżyserii Macieja Prusa. We wrześniu 2011 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w partii Rozyny w operze „Cyrulik sewilski" G. Rossiniego. W lutym bieżącego roku zadebiutowała w partii Walentyny w operetce „Wesoła Wdówka" F. Lehara w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Wzięła udział w nagraniu operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy.

 

jaskulaJacka Jaskułę – baryton – artysta ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Otrzymał nagrodę - stypendium przyznane przez Yamaha Music Foundation of Europe, podobnym wyróżnieniem uhonorował go Minister Kultury i Sztuki. Uczestniczył w wielu konkursach wokalnych, gdzie sięgał po najwyższe laury. Jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bratysławie (1997), II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju oraz III Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Uzyskał dyplom mistrzowski u prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz u prof. Gerharda Kahrego. Na co dzień występuje w Operze we Wrocławiu, gdzie debiutował partią Hrabiego w Weselu Figara Mozarta. Bierze także udział w takich przedstawieniach, jak: Czarodziejski Flet (Papageno) i Cosi fan tutte Mozarta (Guglielmo), Cyrulik sewilski Rossiniego (Figaro), Cyganeria Pucciniego (Marcello), Straszny dwór (Maciej) i Halka Moniuszki (Janusz), Carmina Burana Orffa (Poeta), Zemsta Nietoperza Straussa (Falke), Ester Praszczałka (Achaszwerosz), Turandot Pucinniego (Ping), Napój Miłosny (Belcore), Kobieta bez Cienia Geisterbote, Carmen (Escamillo ), Chopin Orefice (Elio), Legendy o Maryi Martinu (Diabeł).

 

plonkaNatalię Płonkę – mezzosopran – studentkę Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu dr hab. prof. AM Ewy Biegas. Płonka ma na swoim koncie następujące osiągnięcia artystyczne: I miejsce w kategorii IV na 21. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina we Vrablach (maj 2019 r.), III nagrodę główną w kategorii II (studiów licencjackich) na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach (styczeń 2019r.), II miejsce w kategorii duetów wokalno-instrumentalnych na 6. Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Wokalno-Instrumentalnych i Duetów Instrumentalnych (marzec 2019 r.). W listopadzie 2019 r. wzięła udział w światowym prawykonaniu opery „Czarne lustro” pod batutą Szymona Bywalca.

 

 

 

sobierajskiAdama Sobierajskiego – tenor – absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. Jest solistą Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV i II nagrody na Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie (w 2006 i 2008 r.). W 2008 r. zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne (w tym dla Najlepszego Tenora) na Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody na I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009 r.).

W 2014 roku występował w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie”, reprezentując gatunek muzyczny – Opera.

 

 

Na ucztę muzyczną do ratusza trzeba się po prostu wybrać – zachęcam - tym bardziej, że za niespełna miesiąc czeka nas w Zakliczynie kolejna uczta, tym razem teatralna.

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.