teatr

 

lucjan1Poetka i podróżniczka - Lucyna Angermann pochodząca z naszej gminy, a dokładnie z Faściszowej, opublikowała niedawno na swoim profilu w mediach społecznościowych, dobrą wiadomość dla czytelników swoich wierszy i nie tylko. Poetka była gościem jednego z "Kazimierzowskich spotkań u Jordana" w lutym 2019 roku, podczas którego można było dowiedzieć się wiele o jej twórczości, jak również usłyszeć śpiewane wiersze poetki w wykonaniu utalentowanej wokalistki Katarzyny Świerczek. 

 

 

 

Lucyna Angermann (z domu Truchan) urodziła się w Zakliczynie a dzieciństwo i młodość spędziła w Faściszowej, gdzie do dziś mieszkają jej rodzice i krewni. Jest absolwentką Technikum Ogrodniczego w Tarnowie, co tłumaczyć może jej zamiłowanie do przyrody a szczególnie do żab. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Belgii, która stała się jej drugą ojczyzną. Jednak więzy łączące ją z Polską są tak wielkie, że wraca tu gdy tylko może, częstym tematem pojawiającym się w jej twórczości jest tęsknota za krajem. Pisze od lat wczesnej młodości, gdyż przygodę z poezją zaczęła już w szkole podstawowej.

 

Od kilku lat publikuje swoje wiersze w sieci, należy do kilku grup poetyckich, bierze tam udział w warsztatach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej wiersze były publikowane w różnych czasopismach. Kilka z nich zostało wybranych do trzeciej edycji poetyckiego projektu studentów z Tarnowa “Poetycki Underground”. Przedsięwzięcie to doczekało się własnego tomiku wierszy pod tym samym tytułem. Zdobyła III miejsce w międzynarodowym konkursie poetyckim “Czy to gwarą, czy polszczyzną, nasza mowa jest ojczystą”. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów, Autorów, Dziennikarzy, Prawników Virtualia ART. Wzięła udział w kilku antologiach: Rymy w Bieszczadach/Bieszczady w rymach (2017), Kolor samotności (2018), Peron literacki. Dla Kasi (2018), Spieszmy się kochać bliskich (2018), Odcienie polskiej poezji 1918-2018 (2018) oraz Miłość moje imię ma (2018). Wydała także trzy tomiki autorskie: Myśli poplątane (2017) , Uchylając drzwi (2018) oraz Opowieści (nie)prawdziwe (2018) i Tymczasem w sercu (2019). W ostatnim czasie w przygotowaniu był tomik wierszy dla dzieci o przygodach Żaby Lucjana. I właśnie się go doczekali miłośnicy twórczości pani Lucyny.

 

Kilka lat temu współorganizując jedną z akcji charytatywnych podczas Święta Fasoli w Zakliczynie poetka po raz pierwszy zobaczyła pracę artystyczną Marioli Mazgaj - utalentowanej artystki z Lusławic. Osobiście panie poznały się w ubiegłym roku. Pani Mariola Mazgaj to autorka wystawy w Galerii Poddasze ZCK pn. „Powrót do pasji. Malarstwo i rysunek”, zadebiutowała w lokalnym środowisku artystycznym podczas wernisażu na poddaszu zakliczyńskiego ratusza, który odbył się w listopadzie 2019 roku i zgromadził sporą grupę wielbicieli jej talentu, odkrytego już znacznie wcześniej w przestrzeni internetowej z racji publikacji jej prac na portalu społecznościowym.
Kuratorka wystawy, dyr. Krystyna Sienkiewicz-Witek oraz kustosz Galerii - Stanisław Kusiak zachęcili artystkę do wyeksponowania swoich prac w ratuszowej Galerii "Poddasze", wystawa cieszył się dużym zainteresowaniem. Pani Mariola mieszka w Lusławicach, a pracuje w Zakliczynie. Z wykształcenia i zawodu ekonomistka, uwielbia rysować a ołówek już od wczesnego dzieciństwa był jej ulubioną zabawką.

 

lucjan2Znajomość obu artystek zaowocowała współpracą nad najnowszym tomikiem poezji autorstwa pani Lucyny. A jej efekty można podziwiać czytając dzieciom  tomik "Lucjanowe przygody", którego strona tytułowa i ilustracje do wierszy wyszły spod pędzla i ołówka pani Marioli Mazgaj.

 

Tytułowy Lucjan to kamienna żaba, autorstwa bieszczadzkiej artystki Ewy Nuckowskiej Semko, która m.in. maluje na kamieniach. Poetka poprosiła o namalowanie żaby na kamieniu wyłowionym z Sanu, z uwagi na wielki sentyment do Bieszczad. Zamiłowanie do żab zrodziło się przy okazji robienia upominków dla siostry artystki, którą od dzieciństwa nazywała pieszczotliwie Żabą. Obdarowując siostrę kolejnymi figurkami, zaczęła kupować je również dla siebie, powstała w ten sposób pokaźna kolekcja eksponatów pochodzących z różnych krajów a nawet kontynentów. Zanim kamienna żaba trafiła do Brukseli, poetka opublikowała jej zdjęcie w sieci i ku jej zdziwieniu figurka wzbudziła duże zainteresowanie wśród znajomych i osób obserwujących profil poetki i pojawiło się mnóstwo pytań dotyczących żaby. Autorka odpowiadała na nie rymowanym, śmiesznym  wierszem i tak powstał całkiem spory zbiór. Lucyna Angermann to miłośniczka podróży, więc na swoje wojaże zabierała też Lucjana. Bohater wierszy przeżywa różne przygody a nawet wpada w tarapaty, autorka wierszy uczłowieczyła żabę Lucjana przypisując mu własne emocje i przeżycia, niejako stał się członkiem jej rodziny. Jak pisze autorka w słowie wstępnym tomik nie jest typową książką dla dzieci, ale raczej do czytania dla całej rodziny.

 

Tomik "Lucjanowe przygody" warto mieć w każdej domowej biblioteczce, może być też atrakcyjnym upominkiem nie tylko dla naszych pociech ale całej rodziny. Książkę można nabyć kontaktując się przez profil w mediach społecznościowych z ilustratorką panią Mariolą Mazgaj oraz z siostrą pani Lucyny - Małgorzatą Słowińską lub przez kontakt telefoniczny pod numerem + 48  728 951 251.

 

źródło: http://www.zakliczyninfo.pl/index.php/programy-grantowe-zck/1936-kazimierzowskie-spotkanie-z-lucyna-angermann

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.