teatr

 

005W czwartek 25 marca w kościele pw Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie mszą świętą pod przewodnictwem Ordynariusz Tarnowskiego ks. bp Andrzeja Jeża Prowincja Matki Bożej Anielskiej rozpoczęto obchody Roku Jubileuszowego 400-lecia istnienia prowincji w Polsce. Z tej okazji mszy św.  koncelebrowanej przez przybyłych kapłanów i zakliczyńskiego gwardiana i proboszcza o. Ariela Krzywdy przewodniczył  JE ks. bp Andrzej Jeż, Ordynariusz Tarnowski.

 

 

Do zakliczyńskiego klasztoru przybyli na tą szczególną uroczystość przełożeni klasztorów franciszkańskich  wraz z Zarządem 013 Prowincji Matki Bożej Anielskiej na czele z Ojcem Prowincjałem Jackiem Komanem OFM. Ks biskup Andrzej Jeż w wygłoszonej homilii przypomniał, że "święty Franciszek dokonał duchowej odnowy wspólnoty Kościoła, gdyż rzeczywiście wcielił w swoim życiu odwieczne Boże Słowo Jezusa Chrystusa i dał świadectwo o nim całym sobą, aż do końca co zaowocowało powstaniem wspaniałego zakonu."

 

Ordynariusz Tarnowski podkreślił, że duchowi synowie św. Franciszka odegrali w minionych stuleciach i nadal odgrywają ważną rolę w odnowie i pogłębianiu życia moralno-religijnego całego Kościoła, a historia kościoła rzymskiego pokazuje, że życie konsekrowane to szpica całego Kościoła.

 

W historii zakliczyńskiego klasztoru czytamy, że Zygmunt Tarło, kasztelan sądecki, z grupą wybitniejszych osobistości pisał do papieża Grzegorza XV, aby pozwolił franciszkanom-reformatom osiedlić się w Polsce. Gdy ci przybyli do kraju, jako pierwszy wystąpił w 1621 roku z propozycją wystawienia im klasztoru w Zakliczynie nad Dunajcem. Zakonnicy przybyli dnia 19 VI 1622 roku, wprowadzeni przez syna fundatora Andrzeja Tarło.  Tak więc w przyszłym roku klasztor Franciszkanów będzie obchodził 400-setną rocznicę powstania. O szczegółach planowanych obchodów poinformujemy w stosownym czasie.

 

franciszkanie franciszkanie franciszkanie
franciszkanie franciszkanie franciszkanie
franciszkanie franciszkanie franciszkanie

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.