teatr

 

Już jutro w kościele parafialnym pw. św. Judy Tadeusza w Powroźniku będzie miało miejsce niezwykłe nabożeństwo pasyjne przez wiele tygodni przygotowywane przez chóry, orkiestrę i kapelę a wszyscy pod batutą Dawida Nawalańca - dyrygenta i kapelmistrza. Oratorium "Ślad losu" to śpiewana droga krzyżowa będąca jednocześnie głębokim przeżyciem religijnym i artystycznym.

 

plakat lSpotykają się na próbach od końca stycznia, choć tak naprawdę przygotowania do śpiewu tej drogi krzyżowej rozpoczęły się o wiele wcześniej, bo w ubiegłym roku chór i orkiestra "Zanurzeni w miłosierdziu" byli gotowi do zaprezentowania oratorium ale uniemożliwił to wybuch pandemii. Jednak w tym roku, dyrygent prowadząc próby w małych grupach przygotował utwór łącząc kilka chórów, scholę, orkiestrę i kapelę w jeden zespół.

 

Przygotowanie oratorium „Ślad losu” było prawdziwym wyzwaniem zarówno dla wokalistów jak i dla muzyków. Przede wszystkim dlatego, że składa się ono z 15 utworów odpowiadających 15 stacjom pasyjnym. Sześć z nich to dość skomplikowane pod względem melodycznym kompozycje, przeznaczone do wykonywania na cztery głosy. Całe misterium trwa około 70 minut. Oznacza to ponad godzinę intensywnego skupienia uwagi, by chór i orkiestra stworzyli przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i modlitwie. Melodie poszczególnych stacji odznaczają się  łagodnością i zaskakują różnorodnością tempa, co z niebagatelnym tekstem stanowi piękną całość. A słowa nie są łatwe dla współczesnego odbiorcy, przyzwyczajonego do krótkich komunikatów: „Jeżeli nie masz dla mnie innej drogi, przymuś mnie, obarcz mnie. Złam mnie wrogością drogi, krzyżem trwogi, ścieżkę mą skrzyżuj z Twą. I nawróć mnie, i nagródź trud skarbem wiary… Przeleję ją w me dłonie. Już nie minę tych, co nie mogą wstać” – to pierwsza zwrotka pieśni odpowiadającej stacji V. Inne stacje są utrzymane w podobnej stylistyce. Oryginalność formy tego nabożeństwa na pewno pozostawi ślad w niejednym sercu zarówno wykonawców jak i uczestników, choć może niektóre słowa uda się właściwie zrozumieć dopiero po jakimś czasie.

 

- Wśród wielu śladów, po których dzisiejszy człowiek bezmyślnie kroczy lub które dumnie zaznacza, jest i ten niezatarty i wiecznie niepokojący ludzkie serca – ślad losu Jezusa. Jakkolwiek byśmy na Niego spoglądali, okaże się on w końcu naszym osobistym imieniem, tożsamością, powołaniem, misją, pełnią – tak tłumaczy tytuł o. Andrzej Wodka CSsR, autor słów. Muzyka jest dziełem trzech innych redemptorystów: o. Wojciecha Skroboszewskiego, o. Piotra Andrukiewicza i o. Krzysztofa Dudka.

 

Warto zwrócić uwagę na dołożoną stację - XV pt. „Niedaleko”. Przy jej tworzeniu posłużono się tekstem Cyryllonasa, poety i teologa z przełomu IV i V wieku po Chrystusie. Ukazuje ona prawdę, że w tle krzyża widać już niedaleko chwalebny blask Zmartwychwstania.

 

Nabożeństwo śpiewanej drogi krzyżowej będzie realizowane z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Aby umożliwić uczestnictwo większemu gronu odbiorców oratorium będzie transmitowane za pośrednictwem radia RDN Małopolska z bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie w dniu 27 marca br. od godziny 19.00, Jednocześnie informujemy, że oratorium zostanie zarejestrowane w formie nagrania wideo, które będzie udostępnione na kanale you tube zakliczyńska.tv.

 

żródło: http://www.chrystuskrol.diecezja.gda.pl/aktualnosci/diecezja/27737/slad-losu-2017

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.