ferie

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

orszakPo raz trzeci ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to religijna i społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Zawsze scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich, oraz uczczenie Święta Objawienia Pańskiego. Cechą charakterystyczną dla Orszaku Trzech Króli jest to, że wyrusza z trzech stron miasta i kończy się przy stajence na Rynku przy Ratuszu — w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta.

Cały Orszak kończy się też duchowym przesłaniem. Orszaki królewskie są niezwykle kolorowe i radosne — królowie biblijni jadą uroczyście na koniach. Dołączają wszyscy chętni mieszkańcy Zakliczyna i okolic. Poszczególni królowie z orszakami wyruszają z trzech wyznaczonych punktów miasta.

 

Przebieg Orszaku Trzech Króli w Zakliczynie będzie następujący:

1. Zebranie poszczególnych orszaków w wyznaczonym miejscu i czasie.
• Szkoła Podstawowa w Zakliczynie g. 13.10— ORSZAK AFRYKAŃSKI — (kolor czerwony)
•parking przy kościele pw. MB. Anielskiej w Zakliczynie g. 13.00 — ORSZAK EUROPEJSKI - (kolor niebieski)
• parking przy kościele pw. ś w. Idziego w Zakliczynie g. 13.20 — ORSZAK AZJATYCKI — (kolor złoty)

2. Wszystkie trzy Orszaki spotykają się o 13.30 przy wejściu na przystanek autobusowy w Zakliczynie. Następnie orszaki, ruszają pod budynek szkoły w rynku w kierunku ul. Różanej i tam oglądają przygotowane inscenizację. Następnie drogą wewnętrzną w kierunku skrzyżowania z droga powiatową i dalej ul. Rynek obok poczty w kierunku ratusza, gdzie ma miejsce ostatnia finałowa scena, tj. złożenie darów przez królów i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus. Następnie będziemy wspólnie kolędować Małemu i składać sobie życzenia noworoczne. Całość Orszaku będzie zabezpieczona przez druhów z gminnych jednostek OSP.

 

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Zakliczynie są proboszczowie obu zakliczyńskich parafii, Szkoła Podstawowa w Zakliczynie, rodziny z Domowego Kościoła i Oazy Rodzin. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Gminy do udziału w Orszaku Trzech Króli w Zakliczynie. Prosimy o przygotowanie odpowiednich na tą okoliczność strojów, szczególnie dla dzieci. Zachęcamy również do wspólnego śpiewu kolęd.

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych