Przejście do firmy KM-Net

SKO

załozyciele RudyRuda Kameralna – miejscowość do niedawna zaszufladkowana jako dalekie, nieciekawe peryferia gminy - od pewnego czasu tętni życiem i zaskakuje społeczność nie tylko gminy, ba - powiatu, nawet grupa folklorystyczna Małopolski. Pisze o niej w ostatnim czasie „Zakliczyninfo”, „Głosiciel” czy „Gość Niedzielny”, przygotowywany jest artykuł w „Dookoła Świata”… Dzieje się tak za sprawą pomysłowości i przedsiębiorczości mieszkańców którzy organizują coraz to nowe rozrywki.

młodziez z Rudy Sporą rolę odegrał w tym fakt, że nasza wioska jako jedna z sześciu z terenu Małopolski spośród kilkudziesięciu zgłoszonych pomyślnie przeszła ostrą selekcję i zakwalifikowała się do projektu „Miejscowości Tematycznych”. Fakt ten można rzec „uskrzydlił” mieszkańców, którym zapału i tak nigdy nie brakowało. Skupieni dotąd wokół świetlicy wiejskiej, która skupiała i skupia wokół siebie życie kulturalne wsi, w mig dostrzegli korzyści płynące z tego projektu i otwierające się perspektywy. Po mniej więcej roku pracy, szkoleń i zajęć w grupie wyklarowała się koncepcja, strategia rozwoju oraz grupa osób, zapaleńców, chcących wypromować miejscowość. Szybko stało się jasne, że potrzebny jest partner mający przede wszystkim solidne zaplecze kulinarno-noclegowe i otwarty na liderzy zakręconej RKzakręcone propozycje. artyści zakręconej nocyBo taki właśnie jest motyw przewodni Rudy Kameralnej – „Wioska Pozytywnie Zakręcona”. Daleko szukać nie trzeba było. Znalazł się w Rudzie przedsiębiorca, społecznik i filantrop, kto wie czy nie bardziej jeszcze „zakręcony” – w pozytywnym oczywiście tego słowa znaczeniu. Jest to Pan Andrzej Lupa właściciel Domu Agroturystycznego „Pod Lupą”, którego stałym czytelnikom naszego portalu przedstawiać nie trzeba. Organizowane przez niego imprezy cechują się zawsze rozmachem, dobrą organizacją i wspaniałą atmosferą .

rudzki kabaretTak też było i z ostatnim pomysłem, tak zwariowanym i zakręconym, że wydawał się nie do zrealizowania. Zrodził się w Krakowie, podczas spotkania podsumowującego projekt „Miejscowości tematycznych”. Tam pojawiła się ogólna koncepcja, aby Ruda Kameralna rozpoczęła organizację cyklicznych imprez tematycznych. Pan Andrzej również nosił się z pomysłem zorganizowania czegoś większego, co przyćmiłoby dotychczasowe dokonania. Z właściwym sobie uporem i zapałem krok po kroku realizował swój pomysł. I tak narodziła się „Pierwsza Zakręcona Noc Kabaretowa w Rudzie Kameralnej”. Datę ustalono od razu - oczywisty wydał się długi weekend majowy. Po przeanalizowaniu kalendarza imprez gminnych wybrano dzień 2 Maja- Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
zakręcona noc

Przygotowania trwały ponad miesiąc, powoli powstawała plenerowa scena – amfiteatr - z miejscami dla około pięciuset gości! Przygotowano zaplecze, parkingi toalety itp. Nad rozwiązaniem pojawiających się nieuchronnie problemów pracował sam właściciel, jak również osoby skupione wokół wioski tematycznej. W ostatnim dniu kwietnia wszystko zostało już zapięte na ostatni guzik i ze spokojem można było oczekiwać na 2 Maja. Że spokojem który mąciła jedynie pogoda…

zakręcone dzieci w Rudzie Drugi Maja powitał chmurami i zimnem. Jednak w miarę upływu czasu pogoda stopniowo się klarowała i około 18:30 gromko zagrały fanfary a organizatorzy w historycznych przebraniach w towarzystwie artystów z kabaretu „Jestem” z Piekar Śląskich ogłosili otwarcie imprezy. Po krótkich przemówieniach oddano głos dzieciom ,które wierszykami powitały zaproszonych gości - władze gminy, przedstawicieli kultury, zaprzyjaźnionych miejscowości tematycznych i oczywiście mieszkańców gminy wśród których oczywiście najliczniej zjawili się miejscowi, z Rudy Kameralnej. Lecz nie tylko oni bawili się z nami. Pod Lupą Wśród kilkuset zgromadzonych gości spotkać można było również takich, których od Rudy dzielą setki kilometrów! Po powitaniu scenę przejęli kabareciarze ze Śląska, jednak nie dane im było cieszyć się wyłącznością na występy tego wieczoru. Około 19-tej sceną zawładnął miejscowy „Zakręcony Kabaret” z 10-cio minutowym pan Józek skeczem, a troszkę później zaprezentował się równie zakręcony „Zakochany Klaun” w towarzystwie ślicznych dziewczyn. Około 20:30 artyści ponownie ustąpili miejsca, tym razem oddając scenę zespołowi folklorystycznemu powstałemu na tutejszej świetlicy wiejskiej. Był to debiut grupy, która przygotowała humorystyczny utwór specjalnie na tą okazję. Jak sami artyści mówią o sobie „co do grania i śpiewania to jeszcze różnie, ale zapału i odwagi nam nie brakuje”. Chyba najgorzej nie było, bo publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Następnie pojawił się Pan Józef Czuba pseudonim artystyczny ”kuropatwa” który przedstawił swoją wersję powstania Rudy Kameralnej, czym do łez rozbawił słuchaczy. Po jego występie niepodzielnie już zawładnęli kabaretsceną profesjonaliści. A że takimi są to nikt nie miał wątpliwości już po pierwszych popisach. Co rusz występy przerywały wybuchy śmiechu i spontaniczne oklaski. Skecze przerywane muzyką trwały do około 23:30, kiedy to nastąpiła niespodzianka – zapierający dech w piersiach pokaz laserów. Niezwykłe animacje i grafika stworzona promieniami lasera na zboczu góry, oglądana z odległości kilkuset metrów sprawiała niesamowite wrażenie! Chyba nikt z gości czegoś takiego wcześniej nie oglądał…
Po króciutkiej przerwie impreza przekształciła się w zabawę taneczną która zakończyła się nad ranem. Wspomnieć jeszcze trzeba, iż cały czas do dyspozycji gości był dobrze zaopatrzony bufet, wojskowa kuchnia polowa serwowała grochówkę i kiełbaski z grilla. Kto chciał odpocząć chwilę od gwiazd kabaretowych mógł się zapatrzyć w te prawdziwe układające się w gwiazdozbiory. Tak, tak to nie przenośnia! Jedną bowiem z atrakcji było mini-planetarium które cieszyło się sporą popularnością.

rudzka noc kabaretowa Podkreślenia wymaga, iż występy na jednej scenie były najlepszym przykładem integracji mieszkańców wokół wspólnego przedsięwzięcia, co było jednym z założeń powstania wioski tematycznej.
Ciekawostką jest fakt, że fragmenty występów zostały nagrane z „lotu ptaka”. Film dostępny na facebooku Agroturystyki „Pod Lupą”. Niedługo będą również dostępne filmiki z imprezy, także na tej samej stronie. Z kolei na stronie Rudy Kameralnej szerszy materiał foto. Zapraszamy do odwiedzin!
Organizatorzy: właściciel Domu Agroturystycznego „Pod Lupą” oraz przedstawiciele Rudy Kameralnej - „Wioski Pozytywnie Zakręconej” pragną serdecznie podziękować wszystkim gościom za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę! Jednocześnie zapraszają na kolejną imprezę której termin – nieodległy- podamy niedługo. Nikt nie puszcza pary z ust, ale wróble ćwierkają, że będzie sporo śpiewu…

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.