Baner festiwalu

 

wkraczanieTo już 18 lat minęło od pierwszych kontaktów pomiędzy Zakliczynem, a Jászfényszaru. Forpocztą było zaproszenie „Gwoźdźca” – jeszcze wtedy „Małego Gwoźdźca” na występ w miasteczku na skraju Puszty Węgierskiej. Rok później w ramach rewizyty przyjechał zespół „Igilice”, a w następnym roku doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Jászfényszaru, a gminą (jeszcze wtedy z wiejską stolicą) Zakliczyn. Ową historyczną umowę podpisali ze strony węgierskiej burmistrz miasta dr Marta Czégledi, a z naszej strony wójt Kazimierz Korman. Osobą, która jest symbolem tej naszej współpracy jest Agata Nadolnik, która jest w Jászfényszaru traktowana jak honorowa obywatelka miasta.

Potem, po wstąpieniu obu krajów do Unii Europejskiej umowa została odnowiona. Jászfényszaru reprezentowała burmistrz dr Marta Czégledi a i Zakliczyn już nie wójt, a burmistrz Kazimierz Korman. Dr Marta Czégledi nadal rządzi w węgierskim miasteczku, a u nas, po Kormanie drugi już burmistrz. Rdzeniem współpracy jest nadal wymiana zespołów ZF „Gwoździec” i „Iglice”, ale też coraz częstsze są kontakty pomiędzy młodzieżą szkolną z Zakliczyna i Jászfényszaru.  W dniach od 20 do 22 października na zaproszenie kierownika artystycznego zespołu „Iglice” Pétera Szilárda u Bratanków przebywała 50 – osobowa delegacja. „Gwoździec” dał występ na Fény Fesztiwál i odebrał „Złote światło”, było spotkanie integracyjne „na dobry wieczór” na dziedzińcu tamtejszego muzeum miejskiego, sekretarz Janusz Krzyżak przekazał w imieniu burmistrza Chrobaka specjalny adres na ręce gospodarzy i wygłosił błyskotliwe przemówienie. Ja miałem przyjemność spotkać się z moją odpowiedniczką w Jászfényszaru, dyrektor Katalin Kovács i porozmawiać o intensyfikacji wymiany kulturalnej pomiędzy naszymi instytucjami kultury. Jest wiele płaszczyzn na których można uzupełnić ofertę kulturalną obu naszych miast. Zarówno Jászfényszaru jak i naszą gminę czekają niebawem ważne wydarzenia i jubileusze. Umówiliśmy się z dyrektor Kovács na stworzenie katalogu wzajemnej oferty kulturalnej z włączeniem do tego organizacji pozarządowych działających w sferze kultury. Podczas spotkania pożegnalnego bardzo ważna propozycja padła ze strony kierownika artystycznego „Iglic”: - Dojrzeliśmy już chyba razem do tego – powiedział Péter Szilárd – aby w programie „Iglic” pojawiły się tańce polskie, a w programie ZF „Gwoździec” tańce węgierskie. To chyba najlepsze co można zrobić, by uczcić współpracę partnerską, która metrykalnie wkroczyła właśnie w dorosłość. Z pewnością nie będzie to łatwe, ale wzajemna nauka jest dobrą inspiracją, a uczyć nam się trzeba jeszcze sporo.

pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie pozegnanie
pozegnanie pozegnanie  

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.