tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

nitus3

ksojczykPrzez 35 lat proboszczował w Otmuchowie. Od 2004 roku był na emeryturze. Śp. ksiądz Emil Ojczyk urodził się 17 grudnia 1929 roku w Dzierżaninach. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1955 roku w Nysie. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii Narodzenia NMP w Głubczycach, gdzie przez 4 lata był wikariuszem. W 1959 roku został mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi w Szonowie. Po 10 latach został proboszczem parafii św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie, gdzie posługiwał do 2004 roku, czyli aż do przejścia na emeryturę. Zaangażowany mocno w piesze pielgrzymki na Jasną Górę, Ruch Światło-Życie, a potem w Drogę Neokatechumenalną. W wigilię Jego 60 rocznicy kapłaństwa, 18 czerwca 2015 roku, w katedrze opolskiej odprawiona została uroczysta msza święta, podczas której diamentowi kapłani dziękowali za dar powołania i Boże błogosławieństwo. W Eucharystii brali udział biskupi: Andrzej Czaja, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała. - Modlitwa i sakramenty – to jest najważniejsze. Resztę zdziała Duch Święty, da potrzebne łaski, pokieruje w każdej parafii – mówił wówczas jubilat, ksiądz Emil Ojczyk.

Ks. Emil Ojczyk zmarł 4 stycznia 2016 roku. Miał 86 lat. Eksportacja odbędzie się 6 stycznia o 16:00 w kościele św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie, a pogrzeb w tym samym kościele w czwartek 7 stycznia o 10:30.

 

Ksiądz Emil Ojczyk to mój wujek – mówi burmistrz Dawid Chrobakbrat babci Ireny Chrobak z domu Ojczyk. Proboszcz, fundator kościoła w Dzierżaninach, który powstał na terenie rodzinnego domu Ojczyków w Dzierżaninach.

Ubek i Boża krówka

O tym jak powstawał kościół w Dzierżaninach pisał swego czasu Tarnowski Gość Niedzielny, oto fragment artykułu:

W latach 70. w Dzierżaninach, należących podówczas do parafii Paleśnica, zaczęto budować kościelny kompleks. Dzieło animował ksiądz Emil Ojczyk. Pole dała Melania Wojdak. Oficjalnie stawiano specjalistyczną oborę dla bydła. Po pierwszej mszy świętej wybuchła afera. Pani Melania wylądowała na UB. Udawała osobę nieświadomą konsekwencji. - Miała być stajnia, a wyszedł kościół - unosił się ubek. - A bo ja jestem taka Boża krówka. - odpaliła Melania. Każdą próbę pacyfikacji miejsca kultu skutecznie udaremniało pospolite ruszenie wiernych.

Źródła informacji: Gość Opolski, Tarnowski Gość Niedzielny, burmistrz Dawid Chrobak.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych