swieta2020bm

mchroscielTeraz trzeba było jakiejś iskry zapalnej, by wybuchł konflikt. Był to czas, gdy biały człowiek rządził niemal całym światem. To, co działo się w Europie, odbijało się echem w każdym zakątku świata. Niemcy, które najbardziej parły ku wojnie, jeśli chciały ją wygrać, musiały przeprowadzić ją błyskawicznie i z zaskoczenia. Tak powstał plan wojny błyskawicznej- „blitzkrieg”. Dlaczego? Jeśli doszło by do blokady morskiej (do której faktycznie doszło), to im dłużej wojna by trwała, tym mniejsze byłyby szanse na zwycięstwo Niemiec. Czarny scenariusz Niemcy zawsze brali pod uwagę. Musieli się spieszyć. Mieli walczyć nie tylko z wrogiem w polu, ale i z czasem.

 

28 lipca 1914 roku wybuchła „wielka wojna”. Wybuchła wskutek wydarzenia mającego brzemienne skutki i zwanego popularnie „zamachem w Sarajewie”. Następca 84 letniego już sędziwego monarchy Austro-Węgier Franciszka Józefa, którego obrazy w całej Galicji w wielu domach wisiały, objeżdżał swoje przyszłe władztwo, by zapoznać się ze społeczeństwem, a raczej odwrotnie, by społeczeństwo poznało jego. Dlatego bez silnej eskorty ruszył na „turne” po Austro-Węgrzech. Dotarł do Sarajewa. Na Bałkanach od lat było niespokojnie (słynny „kocioł bałkański”). 28 czerwca Grawiło Proncip, terrorysta- zamachowiec (dwóm pierwszym się nie udało), zastrzelił parę arcyksiążęcą. To wywołało skandal w Europie.

Austro-Węgry otrzymały policzek i musiały zareagować. Zareagowały w bardzo prosty sposób; wystosowały Serbom ultimatum, ale wypełnienie tego ultimatum spowodowało by właściwie zniknięcie Serbii. Dlatego Serbowie nie mogli go wypełnić, a ponieważ mieli plecy, czyli sojuszników: Rosję, Wielką Brytanię, Francję, powiedziały stanowcze „nie”. W odpowiedzi Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii i ruszyły na front. Co ciekawe, wszyscy ruszający na wojnę byli optymistami.

 

Po wypowiedzeniu wojny Serbom, zadziałał system domina. Serbię poprali Rosjanie i zarządzili mobilizację. Niemcy pogrozili palcem Rosji - nie wolno! Rosjanie oczywiście nie mogli się cofnąć. No więc Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Rosja znalazła się w opałach, ale sojusznicy nie zawiedli i właściwie cały świat rozpoczął walkę. Na 33 państwa wówczas istniejące, aż 27 bezpośrednio w wojnę zaangażowało się. Kilka pozostało neutralnych, ale to tylko oznacza, że żołnierzy nie wysyłali na front... .

 

Wojna była wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że tyle państw walczyło. Swym zasięgiem objęła niemal cały świat. Stosowano w niej różne technologie i „chwyty”. Sami dowódcy byli zaskoczeni i nie wiedzieli do końca, jak się nowoczesna broń sprawdzi na taką skalę działań militarnych. Jaka to broń? Granaty, czołgi, (co prawa osiągały prędkość 4 km/godz., lecz wywoływały przerażenie w oczach przeciwnika), łodzie podwodne, samoloty, karabiny maszynowe - coś co zaskakiwało samych ludzi stosujących je. Sama wojna toczyła się przede wszystkim w Europie na kilku frontach. Zmagania militarne prowadzono na morzach i oceanach oraz w rozległych koloniach europejskich mocarstw.

 

Niemcy postanowili błyskawicznie zaatakować Francję i to przez neutralną Belgie- przyjaciółkę Wielkiej Brytanii. Wywołało to spodziewaną reakcję Wielkiej Brytanii. Plan Niemiec (II Rzeszy) nie powiódł się. Wojska niemieckie zostały zatrzymane pod Paryżem. Francuzi stoczyli z nimi (w tej wojnie) wielkie bitwy w obronie swojego kraju: nad rzeką Marną, pod Ipres, nad Sommą, pod Verdun. Wojna błyskawiczna po kilku miesiącach przekształciła się w pozycyjną. Co powodowało, że oby dwie strony niezwykle się wykrwawiały. Bitwy trwały miesiącami i przynosiły ogromne straty materialne, ale ile ludzi ginęło – 100, 200 tysięcy po jednej i po drugiej stronie!!! Już do końca wojny tj. 11 listopada 1918 roku ten front właśnie takie miał oblicze.

 

mgr Michał Chruściel

cdn.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.