tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

seniorzyOd czerwca do października br. na 32 wybranych Orlikach w Polsce został zrealizowany projekt „Seniorzy na Orliki”. Ta wyjątkowa inicjatywa została zorganizowana przez Fundację Orły Sportu przy wsparciu PKN Orlen – Sponsora Strategicznego projektu „Orlen na Orliku”. W tej nielicznej grupie znalazł się także Orlik w Paleśnicy, a projekt konkursowy przygotował animator Robert Kraj. Każdy Orlik zakwalifikowany do projektu otrzymał sprzęt sportowy ułatwiający przeprowadzenie zajęć z seniorami, możliwość zorganizowania zajęć z dietetykiem oraz dofinansowanie na organizację Spartakiady promującej wspólne spędzanie czasu wśród Seniorów, ich dzieci i wnuków. Bardzo dużym wsparciem w zakresie organizacji zajęć dla seniorów (60+) wykazała się przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie, pani Anna Moj, która nie tylko aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych, pełniła funkcję sędziego technicznego w rozgrywanych turniejach, ale także wykazała się wielokrotnie talentem kulinarnym. Fundacja Orły Sportu do aktywności fizycznej zachęca nie tylko dzieci i młodzież, ale i nestorów, którzy dzięki pracy Lokalnych Animatorów Sportu coraz chętniej uczestniczą w zajęciach sportowych na Orlikach.

W czasie trwania projektu „Seniorzy na Orliki” w Paleśnicy, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z dietetykiem, na których omówione zostały m. in. ogólne zasady zdrowego odżywiania oraz zasady diety odchudzającej seniora, częste choroby wieku 60+ i ich dietoterapia, dieta wspomagająca pracę mózgu, umiejętność czytania etykiet, czyli jak wybrać wysokiej jakości produkt ze sklepowej półki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania bilansu ciała oraz przygotowywanie zdrowych posiłków. Zorganizowane zostały profesjonalne zajęcia aktywności ruchowej dla seniorów z prezentacją rozgrzewki ogólnorozwojowej, przekazane zostały zalecenia w zakresie uprawiania aktywności ruchowej dla osób starszych. Przeprowadzony został także dla uczestników zajęć pokaz ze szczegółowym instruktażem korzystania z siłowni plenerowej w Otwartej Strefie Aktywności, która zlokalizowana jest przy Orliku w Paleśnicy. Uczestnicy licznie korzystali z możliwości aktywności fizycznej na urządzeniach siłowni plenerowej. Zaprezentowano i wspólnie rozegrano turnieje w grach, które dla wielu na początku wydały się egzotyczne, jak np. Mölkky (fińskie kręgle) oraz uwielbiana prze Francuzów oraz mieszkańców Beneluksu )Belgia, Holandia, Luksemburg) gra w Boule (Pétanque).

W zajęciach uczestniczyli seniorzy zrzeszeni w Klubie Seniora w Paleśnicy oraz gościnnie seniorzy z Klubu Seniora w Gródku nad Dunajcem. Imprezy rekreacyjno-sportowe na obiektach sportowych w Paleśnicy miały radosny charakter. Zwykle rozpoczynały się od wspólnej rozgrzewki prowadzonej przez trenera Roberta Kraja, który przekazywał informacje na temat zasad przeprowadzania prawidłowej rozgrzewki ogólnorozwojowej. Następnie uczestnicy podzieleni zostali na zespoły, które rywalizowały w różnych konkurencjach. Drużyna z Paleśnicy kontra drużyna z Gródka nad Dunajcem rywalizowała w turnieju w Mölkky. Zasady tej gry w kręgle są następujące: mecze odbywają się pomiędzy dwoma zespołami, zawodnicy rzucają naprzemiennie, tzn. pierwszy zawodnik z drużyny A, pierwszy zawodnik z drużyny B, drugi zawodnik z drużyny A, drugi zawodnik z drużyny B, pierwszy zawodnik z drużyny A itd. Zawodnicy zdobywają punkty dla swojej drużyny. Każdy mecz w fazie grupowej składa się z dwóch setów do 50 punktów każdy.

Bardzo dużo emocji wywołał turniej w bule, grze bardzo popularnej w południowej Francji, ale jest uprawiana także w innych regionach tego kraju oraz w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Polska) i na świecie. Gra polega na rzucaniu z wyznaczonego miejsca metalowymi kulami (tzw. bulami, od francuskiego słowa boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm i ciężarze 650–800 g w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm, nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy „prosiaczek”. W Polsce częściej mówi się jednak „świnka”. Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka zaczyna się od wyrzucenia świnki, a kończy wyrzuceniem przez graczy ostatniej kuli. Rozpoczynający zespół wybiera się poprzez rzut monetą. Jeden z zawodników rysuje na ziemi okrąg o średnicy ok. 50 cm, z którego zawodnicy będą rzucać kulami, a następnie wyrzuca świnkę i pierwszą bulę. Obie stopy rzucającego zawodnika muszą znajdować się w okręgu do czasu, aż rzucana kula zatrzyma się. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince kula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 punkt, najwyższy w przypadku gry drużynowej – 6 punktów).

Bardzo wyrównana rywalizacja wśród seniorów dotyczyła konkursu strzeleckiego, w którym seniorzy trafiali do maty celowniczej.

Po intensywnej rywalizacji sportowej seniorzy wspólnie biesiadowali przy pysznym grillu, ciastach i słodkościach. Wspólne biesiadowanie umilali śpiewem przy akompaniamencie miejscowego muzykanta z akordeonem.

W ramach projektu zorganizowana została także  „Spartakiada międzypokoleniowa”, czyli  rodzinna impreza sportowo-rekreacyjna. Uczestniczyli w niej seniorzy biorący udział w zajęciach w ramach wyżej wymienionego projektu oraz dzieci, młodzież oraz dorośli, którzy uczestniczą w zajęciach na paleśnickim Orliku. Przeprowadzono zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Organizatorem imprezy był animator Robert Kraj, do współpracy zostali zaproszeni przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie pani Anna Moj, Szkoła Podstawowa w Paleśnicy, Parafialny Klub Sportowy Jedność Paleśnica oraz wolontariusze. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn pan Dawid  Chrobak oraz Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Zakliczynie w osobie Pełnomocnik Burmistrza pani Moniki Kulak. Po uroczystym otwarciu i przedstawieniu wizji oraz celu ogólnopolskiego projektu pt. „Seniorzy na Orliki” nastąpiło powitanie uczestników i przedstawienie szczegółowe programu wydarzenia. Następnie przeprowadzono wspólną rozgrzewkę dla wszystkich uczestników imprezy, która miała charakter ogólnorozwojowy. Podzielono uczestników na rywalizujące drużyny. W bloku gry i zabawy w drużynach rywalizowano w wyścigach z przeszkodami, w berkach, w sztafetach sprawnościowych, sztafetach z przeszkodami, w przeciąganiu liny. Rozegrano rywalizację w zbijaka, w „piłka parzy”, w rzucie „gumowcem na odległość”, slalomem z piłką, „kółko i krzyżyk” w zespołach, rzut lotkami do tarczy, rzuty do celu, zabawy z elementami piłki nożnej, siatkowej i koszykowej.

Rozegrano pasjonujący turniej międzypokoleniowy w Boule oraz Mölkky. Osobny blok stanowiły „Podwórkowe Gry i Zabawy Naszych Dziadków”: gry o charakterze międzypokoleniowym, które zapewniły zaangażowanie seniorów, ich wnuków oraz dzieci i młodzieży. Rozegrano „mecz międzypokoleniowy” w „dwa ognie”, piłkę nożną oraz „rzucankę siatkarską”. Na imprezę zaproszono także Klub Seniora z Gródka nad Dunajcem. Seniorzy byli zachwyceni pomysłem i realizacją projektu, byli aktywni, zaangażowani i radośni.

Mecze drużyn międzypokoleniowych zapewniły kibicom niezapomniane emocje, wiele zabawnych sytuacji, które powodowały salwy śmiechu ze strony kibiców i zawodników. Bardzo dużo pracy miał sędzia meczu, który w bardzo tolerancyjny i wyrozumiały sposób oceniał zagrania. Rywalizacja w wymiarze sportowym była pasjonująca i wyrównana. Wszyscy z olbrzymim poświęceniem walczyli o piłkę i należy zaznaczyć - w większości skutecznie. Wspaniała była atmosfera całej imprezy, utrzymana w duchu rywalizacji sportowej, zasad fair play i kulturalnego zachowania. Impreza przebiegła w przyjaznej i radosnej atmosferze święta sportowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, a dla zwycięzców zostały wręczone pamiątkowe puchary.

- Gorące podziękowanie dla wszystkich seniorów uczestniczących w zajęciach, za ich radość, aktywność, pogodę życia oraz bardzo mile wspólnie spędzony czas na aktywności fizycznej. Szczególne podziękowanie kierowane jest do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Zakliczynie pani Anny Moj za pomoc w organizacji realizacji projektu na Orliku w Paleśnicy - podkreślają organizatorzy.

Goście z Klubu Seniora w Gródku nad Dunajcem byli zachwyceni stanem obiektów na Orliku w Paleśnicy, pobliską siłownią plenerową w Otwartej Strefie Aktywności oraz realizowanym projektem na Orliku. Kurtuazyjnie zaprosili seniorów z Paleśnicy na rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim oraz przygotowaną imprezę do Gródka nad Dunajcem.

 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki
 Seniorzy na OrIiki Seniorzy na OrIiki  

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych