tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

HalinaJaka moda panowała wśród naszych przodków? Jakie grupy etnograficzne zamieszkują teren gminy Zakliczyn? Jaka zabudowa występowała w Zakliczynie, a jaka w ościennych wioskach? Dlaczego dawne stroje tego regionu tak szybko zanikły? Czym różniło się życie w miasteczkach od życia na wsi? Odpowiedzi na te z pozoru oczywiste, a w rzeczywistości bardzo podchwytliwe pytania, można było uzyskać podczas kolejnego wykładu Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, który miał miejsce 11 października br. w Sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu.

Wykład zatytułowany: „Etnograficzne Skarby Ziemi Zakliczyńskiej”, był wyjątkowy pod kilkoma względami. Poprowadziła go bowiem „świeżo upieczona” instruktor i choreograf zespołów ludowych oraz badacz etnografii regionu Krakowiaków Wschodnich, a także pracownik Zakliczyńskiego Centrum Kultury - Halina Machel–Gaura, która to tydzień wcześniej, tj. 3 października, na scenie tejże Sali, zdawała egzamin potwierdzający kwalifikacje instruktorskie. I zgodnie z oczekiwaniami, egzamin zaliczyła na ocenę bardzo dobrą. A w kilka dni później, otwarta formuła jej wykładu pozwalała na wszelkie dopowiedzenia, wspólne analizy i wyciąganie wniosków.

Wyjątkową formę wykład uzyskał również dzięki prezentacji bogatego zbioru dawnych strojów wiejskich, pochodzących głównie ze zbiorów prowadzącej wykład. Całość dodatkowo świetnie uzupełniła prezentacja archiwalnych zdjęć mieszkańców okolic Zakliczyna, które w znakomity sposób prezentowały zmiany w ubiorze mieszkańców, jak również zmiany w architekturze, budownictwie i sposobie życia. Wszyscy uczestnicy byli mile zaskoczeni poruszanymi tematami, stąd też, jak już wyżej wspomniano. Ochoczo podjęta została dyskusja i bez wątpienia można przyznać, że wspólnie odkryte zostały „Etnograficzne Skarby Ziemi Zakliczyńskiej”.

Teraz po części wykładowej pora na część warsztatową; w zakliczyńskim ratuszu odbył się przedwczoraj autorski warsztat zatytułowany: „Ręce moje cenniejsze od złota”,  poprowadził go Przemysław Kozek. Niebawem na portalu relacja z warsztatu.

mkProjekt pod nazwą Zakliczyński Uniwersytet Ludowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego przez stowarzyszenie "Klucz" przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych