tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

nitus3

czytanieW sobotę 8 września br. w sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu z inicjatywy burmistrza Dawida Chrobaka, a realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. o. Jana Góry w Zakliczynie, odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Przypomnijmy słowa Prezydenta Andrzeja Dudy zachęcające do udziału w akcji: - W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

Narodowe Czytanie w sali założyciela miasta Zakliczyna rozpoczęło się w ratuszu nieco po godzinie 9:00. Najpierw na scenie pojawił się włodarz gminy, a następnie inni lektorzy, poproszeni o udział w akcji, m. in. radna powiatowa Irena Kusion, dyr. gwoździeckiej szkoły Halina Toboła. Równolegle z nagłośnionego balkonu kamienicy w Rynku młodzież i kadra ZSP czytała fragmenty „Przedwiośnia”, zwracając uwagę przechodniów. Do zatrzymania się choć na chwilę i posłuchania fragmentów powieści zachęcały pary w strojach z epoki przechadzające się wśród uczestników sobotniego targu.

 Narodowe Czytanie w Zakliczynie  Narodowe Czytanie w Zakliczynie  Narodowe Czytanie w Zakliczynie
 Narodowe Czytanie w Zakliczynie  Narodowe Czytanie w Zakliczynie  

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych