tance

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Międzypokoleniowa inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w StróżachSpołeczność Szkoły Podstawowej w Stróżach, podobnie jak 1000 szkół z całej Polski i polonijnych placówek edukacyjnych, w nietypowy sposób zainaugurowała nowy rok szkolny 2019/2020, gdyż wzięła udział w symbolicznej ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz – Pamiętniki Pokoleń”. Akcja ta została zorganizowana z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Współorganizatorami wydarzenia byli: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

Czytaj więcej: Babie lato WTZ: windą do nieba…Do swojej sztandarowej imprezy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przygotowywali się pieczołowicie, wszak gościli swoich przyjaciół z sąsiednich ośrodków wsparcia i tych z samorządów: gminnego i powiatowego. Tym razem „Babie Lato WTZ Dzierżaniny 2019” urządzono pod dachem mimo słonecznej pogody, ale obfite opady deszczu w przeddzień imprezy pozbawiły możliwości przeprowadzenia zabawy plenerowej, jak to bywało w minionych latach. W holu dawnej szkoły, głównej arenie spotkania, popisywali się artystycznie „warsztatowcy” wspomagani przez koleżanki i kolegów ze stróskiego DPS-u. Barwną opowieść o Calineczce (wg scenariusza i reżyserii instr. Agnieszki Nosek) obejrzeli bliscy znajomi z Domu Pomocy Społecznej w Stróżach z panią dyrektor Małgorzatą Chrobak, Domu Pogodnej Jesieni z Zakliczyna z dyr. Ryszardem Kuczyńskim i prezesem Samarytańskiego Towarzystwa im. Jana Pawła II, a zarazem radnym powiatowym Józefem Gwiżdżem, Centrum Aktywizacji Seniorów w Kończyskach z dyr. adm. Barbarą Żychowską, rodzice i opiekunowie uczestników WTZ.

Czytaj więcej: Przeżyjmy to raz jeszcze…Regionalne media szeroko relacjonowały przebieg 20. Święta Fasoli i Małopolskich Dożynek w Zakliczynie. Fotoreportaże i relacje ukazały się m. in. w tarnowskiej.tv, Gościu Niedzielnym, Gazecie Krakowskiej, RDN, TVP, ExtraGalicji. W  świat popłynął obraz z areny wydarzeń dzięki kamerom i łączom firmy KM-NET Marka Sobola. Nasze media też nie zasypiały gruszek w popiele. Przed nami wrześniowe wydanie Głosiciela z obszernym sprawozdaniem, a na portalu ZCK zdjęcia aż trzech autorów. Publikowaliśmy ujęcia Stanisława Kusiaka, Marka Niemca, dzisiaj swoje fotografie, wykonane na Małopolskich Dożynkach, prezentuje Michał Papuga, administrator portalu ZCK i insp. Urzędu Miejskiego.

Czytaj więcej: Małopolskie Dożynki z Golec uOrkiestrąZa nami spektakularne Dożynki Małopolski. Przypomnijmy: najlepszym sołtysem województwa został Andrzej Król z Uniszowej, zaś w kategorii tradycyjnego wieńca dożynkowego zwyciężył orszak z Poręby Radlnej. Naszą gminę reprezentowały pięknie się prezentujące Stróże. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą św. polową pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Jeża - Ordynariusza Tarnowskiego. Asystę liturgiczną stanowiła Liturgiczna Służba Ołtarza oraz chór "Cantando Canzoni" i Strażacka Orkiestra Dęta "Filipowice". Przed estradą ustawiono 30 okazałych wieńców z całej Małopolski Wschodniej. Konferansjerki podjęli się pani marszałek Anna Pieczarka oraz Dawid Chrobak - Burmistrz Zakliczyna. Na scenie, przed i po części oficjalnej, pokazali się radośnie heligoniści i harmoniści, skrzyknięci tu bezinteresownie przez lidera i laureata „Sabałowych Bajań” - Tadeusza Malika. Spontaniczny koncert odbył się bez żadnej próby, najmłodszym adeptem heligonki okazał się 4,5-letni Gabryś Żychowski z Woli Stróskiej, zaś najstarszy muzyk to 71-letni Tadeusz Wąs z Gnojnika. Na finał Dożynek energetyczny koncert braci Golców z Milówki i ich super-orkiestry, takich tłumów Zakliczyn chyba jeszcze nie widział!

Czytaj więcej: Mnóstwo biesiadników na 20. urodzinach Pięknego JasiaŚwięto Fasoli dotychczas miało w Zakliczynie raczej dwudniowy przebieg. W tym roku 20. jubileuszowa edycja Święta Pięknego Jasia z Doliny Dunajca zbiegła się podczas ostatniego weekendu sierpnia z niedzielnymi Dożynkami Wojewódzkimi. Obydwa prestiżowe przedsięwzięcia otrzymały mocne wsparcie mecenasów, w tym Narodowego Centrum Kultury, Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego, co pozwoliło na sprowadzenie wielu atrakcji i pozyskanie rzeszy uczestników, wędrującej w sobotnie popołudnie falami z Rynku, gdzie zainstalował się czeski lunapark, na Kamieniec (i z powrotem). Fala ta spotęgowała się wieczorem, gdy na scenie pojawiły się brawurowo Brathanki (tydzień wcześniej na dożynkach powiatowych w Wojniczu wystąpiła z recitalem ex-wokalistka grupy, charyzmatyczna Halina Mlynkova). Zabawa była przednia, bo któż nie zna takich hitów zespołu, jak "Czerwone korale" czy też "W kinie, w Lublinie"...

Czytaj więcej: XVI Biesiada DPS StróżeDla jednych miłe wspomnienie młodości, dla innych mroczne déjà vu…

 

Pralka „Frania”, „Trybuna Ludu”, czerwone goździki, kręta kolejka po mięso, lada i waga sklepowa, „kapitalistyczny” market pod szyldem Pewexu, propagandowe hasła, poczciwy „ogórek” PKS-u, bezwzględny reżim i godzina milicyjna… To lejtmotywy XVI Biesiady urządzonej zgrabnie jak co roku na stróskim dziedzińcu przy niegdysiejszym dworze Dunikowskich w duchu zgrzebnego, „obywatelskiego” PRL-u. Do udziału w „socrealistycznej” fecie zachęcało stosowne zaproszenie z szumnymi hasłami, „Obywatelu, obywatelko! Wspólna zabawa jednoczy społeczeństwo. Po skończonej pracy w biurze, fabryce, polu, spotkajmy się wszyscy 28 sierpnia o godzinie 15 w Domu Pomocy Społecznej w Stróżach!

Czytaj więcej: Arcydzieła sztuki ludowej na dożynkach wojewódzkich w ZakliczynieTo były prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej! Tak o prezentowanych wieńcach mówiono podczas dożynek wojewódzkich dla Małopolski wschodniej, które odbyły się w Zakliczynie. Ogłoszono, że tytuł sołtysa Małopolski w tym roku przypadł Andrzejowi Królowi, sołtysowi Uniszowej w gminie Ryglice, a koncert zespołu Golec uOrkiestra zgromadził tysiące osób.

Czytaj więcej: Podsumowanie projektu „Wieczory kulinarne z Jasiem Fasolą”KGW Zdonianki zakończyło projekt „Wieczory kulinarne z Jasiem Fasolą”, realizowany od czerwca 2019 r. W czwartek 22 sierpnia w świetlicy w Woli Stróskiej odbyły się ostatnie, trzecie warsztaty, a zarazem podsumowanie działań, podczas których członkinie koła wraz z zaroszonymi paniami przygotowały potrawy i ciasta wypróbowane podczas wcześniejszych spotkań. Cel ten udało się zrealizować dzięki dotacji FIO Małopolska Lokalnie Południe, w ramach którego został ogłoszony konkurs grantowy. Kwota, jaką udało się uzyskać, tj. 4 tys. zł, pozwoliła na realizację trzech warsztatów kulinarnych oraz zakup jakże potrzebnych artykułów gospodarczych.

Czytaj więcej: Ekipa Zeliny ponownie bezkonkurencyjnaOrganizatorzy turnieju to (jak co roku): Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Zakliczynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paleśnicy oraz Animator Orlika w Paleśnicy.

Turniej miał charakter międzygminny. Wstępnie do turnieju zgłosiło się 7 drużyn, ale ostatecznie wystartowały 3 zespoły. Z powodu kontuzji zawodników i spraw osobistych nie wystartował zdecydowany faworyt - drużyna Urzędu Miejskiego w Zakliczynie. W ostatniej chwili z powodu zdekompletowania składu wycofały się drużyny Paleśnicy, Wróblowic oraz Czchowa.

Czytaj więcej: Gminne Dożynki „za wodą” wypadły okazaleSołectwo w Gwoźdźcu, z jego sołtysem Dariuszem Krakowskim, gościło w tym roku uczestników 8. edycji Dożynek Gminy Zakliczyn. Tym razem „za wodą” dziękowano Opatrzności za obfite plony, mimo tegorocznej zmiennej aury i suszy, która dała się rolnikom nie tylko tu, ale i w całym w kraju mocno we znaki. Rekordową liczbę 15. dożynkowych orszaków z całej gminy witały po drodze pomysłowe witacze, usytuowane na rogatkach wsi. Tak liczny udział delegacji wsi w święcie plonów to fenomen, podkreślali goście uroczystości. Wielce pomocne w tym względzie okazały się mariaże organizacji pozarządowych, w tym istniejące, reaktywowane i nowo powstałe Koła Gospodyń Wiejskich, funkcjonujące z powodzeniem również dzięki rządowemu wsparciu. Wszak nie jest tajemnicą, że przygotowanie godnej reprezentacji wsi wymaga niemałego wysiłku i sprawnej organizacji wspartej funduszami. Trzeba podkreślić, że sołectwa poradziły sobie zarówno z przygotowaniem programu artystycznego, skomponowaniem pięknych i okazałych wieńców, wypiekiem bochnów chleba, jak i ogólnie z całą logistyką. Wiele ciepłych słów można także powiedzieć o organizatorach dożynek i sprawnej organizacji przedsięwzięcia przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; Gwoździec pokazał się z bardzo dobrej strony, nie ustępując w poziomie dotychczasowym gospodarzom święta plonów. (Będzie reprezentować gminę podczas Dożynek Powiatowych w Wojniczu). W dodatku, co nie jest bez znaczenia w przypadku imprez plenerowych, dopisała piękna aura…

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych