Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

aureWystawę malarstwa Krystyny Gurgul „W aureoli miłości” można obecnie oglądać w Galerii ZCK „Poddasze” w zakliczyńskim ratuszu. To kolejna znakomita pozycja wystawiennicza przygotowana przez kustosza Galerii Stanisława Kusiaka. Krystyna Gurgul (do niedawna kierownik Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Zamek w Dębnie), wraz z mężem Włodzimierzem i Stanisławem Kusiakiem starannie przygotowała ekspozycję swoich prac na ratuszowym poddaszu, które od kilkunastu lat pełni funkcje nie tylko węzła komunikacyjnego w ZCK ,ale też jest miejscem zaadoptowanym do organizowania wystaw. Podobnie jak w przypadku wernisażu Marioli Mazgaj, tak i podczas wernisażu wystawy Krystyny Gurgul poddasze okazało się zbyt ciasnym pomieszczeniem dla wszystkich przybyłych na otwarcie wystawy.

 

DSC 5995 Wśród uczestników wernisażu znane postaci ze środowiska kultury; Jan Jakub Należyty, Jan Korwin – Kochanowski, reprezentanci zakliczyńskiego środowiska samorządowego, kultury i oświaty, a wśród tej grupy burmistrz Dawid Chrobak, radni Rady Miejskiej w Zakliczynie Renata Dyngosz i Janusz Flakowicz, wiceszefowa Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion, bohaterka poprzedniej wystawy Mariola Mazgaj i kuratorka tejże Krystyna Sienkiewicz – Witek. Okazale reprezentowane było też środowisko kultury gminy Dębno i Wojnicz, a wśród uczestników wernisażu również znaleźli się goście z Belgii. Wernisaż rozpoczął się magicznym widowiskiem z pogranicza performance, w którym wzięły udział modelki zaprzyjaźnione z Artystką i sama Ona, a które uwiodło przybyłych na otwarcie wystawy „W aureoli miłości.”

 

DSC 6007Krystyna Gurgul urodziła się w w Oławie koło Wrocławia. Po ukończeniu szkoły podstawowej, za przyczyną wcześnie dostrzeżonych zdolności manualnych, trafiła do wyjątkowej w tamtych czasach szkoły o profilu artystycznym Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. Dzisiaj po tej wyjątkowej placówce utworzonej przez wyjątkowego człowieka Franciszka Mleczkę, pozostały już tylko dobre wspomnienia. Po uzyskaniu dyplomu technika sztuk plastycznych Krystyna Gurgul w 1977 roku, podjęła studia w Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku Historii Sztuki. Edukację w dziedzinie kultury i sztuki zwieńczyły w 2003 roku studia podyplomowe Wiedzy o Kulturze w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W roku 1983 otrzymała pracę na zamku w Dębnie, w roli asystenta muzealnego. Po czteroletnim okresie pracy w muzeum, z powodów osobistych na dwadzieścia lat oddała się pracy nauczyciela przedmiotów artystycznych w Łysej Górze.

 

To właśnie w tej szkole rozpoczęła się dla niej przygoda z projektowaniem kostiumów, a uczennice tej szkoły które jej w pełni zaufały były współautorkami wielu wspaniałych sukcesów. Krystyna Gurgul jest autorką kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych z pogranicza performance'u. Warte wymienienia widowiska to: "Impresje Sakralne" na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury, z okazji Dni Dziedzictwa Kulturowego Małopolski, "Angelologia", w ramach czwartych Dni Świętego Mikołaja w Muzeum Fischera w Bochni, "Erotica" suplement do wystawy wybitnej artystki polskiego pochodzenia, tworzącej w Hiszpanii Joanny Sarapaty w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, także kilkunastu spektakularnych pokazów /"Damą być", "Podróże dookoła świata", "Zakrywać i odsłaniać w oczekiwaniu na karnawał", "Na ludowo raz...", Magia kobiecości", "Anioły nocy", "Współczesna Penelopa" i wiele, wiele innych/, w ramach cyklicznych Spotkań przy Napojach w Zamku w Dębnie, ściągających koneserów artystycznych wrażeń. Spektakle te uzyskiwały bardzo pochlebne recenzje w mediach.

 

Równolegle do tych działań prowadziła wraz z mężem Pracownię Artystyczną w której wytwarzane były wyroby - jubilerstwo artystyczne, kompozycje przestrzenne, witrażownictwo, które znajdowały nabywców głównie poza granicami kraju. W roku 2007 powróciła do pracy w Muzeum Zamek w Dębnie. Jako kustosz tego miejsca wierna była zasadzie, aby każdy odwiedzający Zamek Dębno artysta czuł się jak wyjątkowy gość, a każdy gość poczuć się mógł wyjątkowy jak artysta. Zamek pod jej opieką to nie zamknięta na przybyszów warownia, a miejsce otwarte na spotkania sztuk, spotkania nauk, na kształtowanie wrażliwości, na sztukę i historię. Doświadczenia zawodowe i życiowe pozwoliły na odwagę w realizacji przedsięwzięć bliskich jej sercu: koncertów, plenerów malarskich, wystaw czasowych, oraz imprez okolicznościowych w tym Międzynarodowej Nocy Muzeów. Samorząd Województwa Małopolskiego za wieloletnią pracę dla rozwoju kultury w regionie oraz aktywne działanie na rzecz muzealnictwa uhonorował ją medalem Polonia Minor. Odznaczona została również Złotym Medalem za Długoletnią Służbę przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie.

 

Od pięciu lat urzeczywistnia swoje marzenia malując obrazy. Eksperymentuje malarsko z wizerunkami boskich wysłanników oraz wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, kończąc na arcytrudnej tematyce portretu.

 

Udział w wystawach:

 

1993 Zamek Dębno "Cudeńka ze szkła i modeliny",
1994 Dom Grodzki w Wojniczu "Amatorzy i Profesjonaliści" /wystawa zbiorowa/,
2004 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze "Sacrum" /wystawa zbiorowa/,
2004 Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku "Sacrum" /wystawa zbiorowa/,
2004 Muzeum Fischera w Bochni "Nie szata zdobi człowieka, ale...",
2006 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze "Łysogórskie klimaty" /wystawa zbiorowa/,
2017 Galeria Findrówka w Wojniczu "W Kalejdoskopie",
2017 Muzeum Zamek w Dębnie "Pomiędzy Niebem a Ziemią".
2019 Galeria ZCK "Poddasze" w Zakliczynie "W aureoli miłości"

 

Fotorelację z wernisażu wystawy dla Zakliczyninfo przygotował Stanisław Kusiak.

 

 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola
 aureola aureola aureola

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.