Przejście do firmy KM-Net

SKO

 STK6973Do Wigilii Bożego Narodzenia można oglądać w Galerii Poddasze wystawę prac tej utalentowanej wojnickiej artystki. To debiutancka (indywidualna) ekspozycja, mimo że autorka może się pochwalić dobrym warsztatem, sporą kolekcją swoich dzieł i udziałem w wielu wystawach zbiorowych. Rekomendowana przez zaprzyjaźnioną z Galerią Poddasze Stanisławę Kumorek, swego czasu prezentującą swoją twórczość w zakliczyńskim ratuszu, zaprezentowała swoje obrazy pod znamiennym tytułem „Wyspy Szczęśliwe”. Jej twórczość to odskocznia od codzienności, w której musi zmagać się ze swoją ograniczoną percepcją świata, wszak jest osobą niesłyszącą. W otoczeniu rodziny i przyjaciół świetnie się w swojej twórczości odnajduje, urzekając odbiorcę melancholią, refleksją, zachwytem nad przyrodą i człowiekiem, co można dostrzec w jej ekspozycji.

Podczas piątkowego wernisażu panią Martę wsparli działacze i przyjaciele z tarnowskiego, krakowskiego i dąbrowskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych: prezes Zarządu Ryszard Pluta, Dorota Laska i Dorota Burdzyńska - obie panie z Zarządu Oddziału Małopolskiego PZG w Krakowie oraz członkowie koła terenowego PZG z Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Oczywiście, nie zabrakło naszej rodaczki - Stanisławy Kumorek, która przybliżyła uczestnikom wernisażu postać bohaterki i autorki „Wysp Szczęśliwych”.
Malarstwem zainteresowała się w Szkole Ceramicznej w Łysej Górze. Jej wcześniejsza edukacja odbywała się w Łodzi w szkole dla dzieci niedosłyszących. Słuch straciła w pierwszych latach życia po zastosowaniu zbyt silnego leku. Urodziła się w Trzebnicy k. Wrocławia. Obecnie mieszka w Wojniczu. Założyła rodzinę. Razem z mężem Leszkiem (również niesłyszącym) wspólnie wychowali troje dzieci: Monikę, Dominikę i Macieja, którzy dzisiaj są już dorosłymi osobami.
Od 2005 roku bierze udział w warsztatach i plenerach organizowanych przez Pracownie Plastyczne Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Swój warsztat grafiki i zdobnictwa szkła utrwala w Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Tarnowie. Swoje obrazy wystawia od 2004 roku na wystawach zbiorowych organizowanych w Wojniczu, Tarnowie, Krakowie, Bytomiu. Jest uczestnikiem działań artystycznych Akademii Umiejętności w Wojniczu, w czasie których doskonali swój warsztat malarski. Marta Nosal od 2004 roku do chwili obecnej bierze udział w Małopolskich Plenerach Malarskich Niesłyszących, na których zdobyła wyróżnienie w roku 2004 na plenerze pt. „Walory kulturowe oraz krajobrazowe Krakowa i Małopolski”, jak również w 2015 roku na wystawie „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Prace Marty Nosal wystawiane są przez Galerię Twórczości Artystycznej Nauczycieli „Paleta” oraz Tarnowską Galerię Twórczości Niepełnosprawnych Artystów „Aniołowo”. Obraz pani Marty otrzymał Prezydent RP w 2009 roku, jako prezent miasta Wojnicza podczas konferencji z okazji nadania praw miejskich.
Marta Nosal systematycznie od 2006 roku bierze udział w cyklicznej wystawie „Czasoprzestrzeń” organizowanej w Tarnowie przez Pałac Młodzieży, jak również w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie. W lipcu 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży swoje prace prezentowała w Seminarium Duchownym w Tarnowie. W trakcie spotkania z młodzieżą z całego świata „opowiadała”, migając, swoją historię, przedstawiła własną twórczość.

„Pani Marta Nosal jest bardzo aktywną i utalentowaną artystką malarką. Bogactwo technik, jakie stosuje, świadczy o wszechstronności jej talentu. Różnorodność środowisk artystycznych, w jakich wystawia swoje prace, przyczynia się do popularyzacji sztuki artystów niesłyszących i kształtowania pozytywnego wizerunku artysty niepełnosprawnego, na którego sztukę patrzy się nie z perspektywy niepełnosprawności, lecz przez pryzmat bogactwa życia wewnętrznego i jego odbicia w artyzmie dzieła.
Pani Marta Nosal mimo dodatkowych dużych problemów zdrowotnych (astma i alergia) znakomicie umie wykorzystać czas wolny na doskonalenie talentu, poszukiwanie inspiracji twórczej, służącej rozwojowi wyobraźni artystycznej, na kształtowanie wizji malarskiej, a w końcowym efekcie na eksponowanie owoców swojej sztuki podczas wystaw i imprez okolicznościowych. Pani Marta Nosal dodatkowo stara się zawsze służyć pomocą we wszelkiego rodzaju zajęciach plastycznych, malarskich prowadzonych dla osób niesłyszących i osób niepełnosprawnych. Potrafi swoją pasją „zarazić” innych. Jest osobą otwartą, ciepłą, pełną osobistego uroku, co podkreśla jej osobowość artystyczną. Marta Nosal społecznie wykonuje dla nas wszelkiego rodzaju dekoracje związane z poszczególnymi imprezami okolicznościowymi organizowanymi przez Polski Związek Głuchych w Tarnowie”.
Dorota Burdzyńska
kierownik oddziału Polskiego Związku Głuchych w Tarnowie

W roku 2016 r. Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski obchodził Jubileusz 70-lecia swojego istnienia i działalności. Z tej okazji Związek wnioskował o nadanie Marcie Nosal Medalu Zasłużonych Kulturze Gloria Artis, który pani Marta otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Została również uhonorowana Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Głuchych (posiada również Srebrną Odznakę PZG nadaną 2007 roku).

„Autorka prac, Marta Nosal, maluje całą sobą. Uszkodzenie jednego zmysłu tak ważnego do poznawania świata potęguje u niej nadwrażliwość pozostałych. Odbiera bodźce wzrokowe poprzez zdolność ich przetwarzania. Potrafi zobaczyć to, czego nie widzą inni. Ma talent, czyli coś, co posiada wielu z nas, ale nie wszyscy potrafimy nad nim popracować. Talent potrzebuje pracy i wsparcia, inaczej zanika bezpowrotnie. Marta Nosal jest bardzo pracowitym twórcą, pragnącym realizować się, samodoskonalić i zdobywać świat, pokonując po swojemu przeszkody. Stawia sobie cel i potrzebuje mieć z niego satysfakcje, kiedy go już zdobędzie. Jej jakość życia zmienia się poprzez twórczość, w której są skryte zdolności, emocje i zdarzenia.
Na wystawie znalazły się prace z kilku etapów twórczych autorki. Pierwsze były intuicyjnie malowane pejzaże, powtarzające się motywy drzew i dróg, następne są kwiaty nasycone kolorem i fakturą. Po nich przyszedł czas na portrety tematyczne, psychologiczne, mocno działające walorem. Obecnie nastąpił powrotu do natury, do ulubionego przez Martę pejzażu górskiego. Stosuje w nim malarską gamę kolorystyczna, zdominowaną fioletem i ciepłymi odcieniami żółcieni. Autorka prac próbuje swych sił w różnorodnych technikach, tj. olej, akwarela, pastel, grafika. Jej malarstwo jest wrażeniowe, dekoracyjne i bardzo przyjazne dla odbiorcy”.
Stanisława Kumorek

PS. Dzięki uczynności Doroty Burdzyńskiej, niesłyszący i niedosłyszący świadkowie ratuszowego spotkania z panią Martą, mogli się porozumieć przy pomocy tzw. migania. Pani Dorota jest osobą słyszącą, członkiem koła PZG w Tarnowie od 1980 roku. Jest kwalifikowanym tłumaczem języka migowego oraz wykładowcą języka migowego T1, T2. Od 1984 roku do nadal jest Sekretarzem Zarządu koła PZG w Tarnowie. Od 2006 roku do chwili obecnej jest członkiem Zarządu Oddziału Małopolskiego PZG w Krakowie. W latach 2006-2011 była członkiem powiatowej, społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej tej Rady. Posiada srebrną i złotą honorową odznakę PZG.

 

smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek
smistek smistek smistek

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.